Zdechovský: Zdravotníci už toho mají plné zuby. Nevím, v jakém světě popírači covidu žijí

Lékaři a zdravotníci jsou unavení. Jejich oddělení se často od základu změní, protože je zapotřebí navýšit kapacitu péče o pacienty nakažené covidem. Všichni už toho mají plné zuby, popsal v pořadu 360° na CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Sám pracuje v nemocnici jako dobrovolník.

Některé nemocnice v Česku už hlásí plné kapacity, navíc ve vlastních řadách často čelí personální nouzi. O to více pak vítají pomoc dobrovolníků. Mezi ně patří i lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Všichni už toho mají plný zuby. Hlavně zdravotníci. Jsem v kontaktu s těmi ze Zlínského kraje. Popisují mi, jak se mění jejich oddělení od základu. Pracuje tam polovina lidí co před rokem. Jsou unavení, do toho přichází stát s tlakem na očkování,“ popsal Zdechovský.

Epidemická situace se v Česku nadále zhoršuje. Ve čtvrtek testy odhalily 18,5 tisíce nakažených. Nemocných je aktuálně více než 300 tisíc lidí a hospitalizovaných s covidem už 6 683.

Zdechovský také potvrdil, co naznačily některé zprávy posledního týdne – agresivita lidí roste. Sám se prý mnohokrát s agresivitou ze strany odpůrců očkování či popíračů covidu setkal, a to i jako dobrovolník v nemocnici. Jen za posledních několik dní se přitom odehrálo hned několik incidentů, při kterých politici, hygienici i zdravotníci čelili verbálním i fyzickým útokům a výhrůžkám.

„Nevím, kde ty lidi žijou. Vyzývám je, ať jdou taky pomáhat. A oni mi dál píší, že covid neexistuje. Netuším, kam na to chodí. Nikdo ze zdravotníků si to nevymýšlí, my ty nemocné vidíme. Ti, co byli očkováni, tak ty průběhy mají daleko mírnější,“ přitakal Zdechovský většině expertů. Sám věří, že současnou covidovou krizi lze překonat jedině cestou vysoké proočkovanosti.

Ta se v Česku pohybuje kolem 60 %, což je ve srovnání s ostatními státy Evropské unie spíš podprůměr. Vláda v demisi proto hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a některé vybrané profese jako jsou zdravotníci nebo vojáci. Výjimku by měli jen ti, kteří se nemohou vakcinovat ze zdravotních důvodů. Povinnost mít očkování by pro výše zmíněné skupiny měla platit od března.

„Když se podíváme na vyjádření evropských politiků, je jasné, že Evropa se obrací k povinné vakcinaci proti covidu. Česko by mělo jít rovněž touto cestou,“ apeloval v pátek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Nastupující kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) včetně kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) má ale k povinnému očkování především pro starší věkové skupiny opatrnější postoj.

Tagy: