Daleko horší než koronavirus a terorismus jsou fake news, tvrdí Fleischmann

INTERVIEW 4.9.2020

Jak vnímá český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann koronavirovou krizi? Z čeho má největší obavy a jak se Evropa formuje pod hrozbou terorismu? I na to Fleischmann odpovídal v pořadu Interview moderátorky Anny Kadavé.

Český velvyslanec v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zhodnotil, jak se liší přístup Čechů a Francouzů k rouškám. „Začátek krize byl krkolomný. České ženy si sedly k šicím strojů a vyráběly roušky. A my na velvyslanectví jsme dostávali z Moravy a Čech roušky darem, abychom je rozdávali po Francii. Francouzské ženy už na šicí stroje zapomněly,“ řekl Fleischmann

Francouzská společnost ale podle něj bere nošení roušek mnohem vážněji než ta česká. „Ve Francii začaly být roušky velmi rychle respektované, všichni nezbední Francouzi najednou nosili roušky. Je to překvapivé, protože Francouzi mají image, že nic nerespektují, jenže to není pravda. Naopak v Praze jsem překvapen, jak málo lidí roušky nosí,“ řekl Fleischmann.

Český velvyslanec začal úřadovat na ambasádě ve Francii v polovině ledna. Kromě koronavirové krize v zemi pečlivě sleduje také proces s teroristy, kteří v roce 2015 vystříleli redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

„Francouzi to berou velmi vážně, politická sféra vnímá celý proces jako boj za svobodu slova. Sám prezident Macron řekl, že se Francouzi mohou rouhat i kritizovat vládu,“ uvedl Fleischmann, který členy redakce Charlie Hebdo osobně znal. Podle něj to nebyli žádní „šaškové“, ale velice seriózní lidé. „Co dělali, je přesně to, co dělá demokracii demokracií. Oni byli nositelé extrému, překračovali hranice, aby každý člověk díky nim mohl hledat limity vlastní svobody. Takoví lidé jsou základem pro Evropu,“ myslí si velvyslanec.

Největší hrozba pro svět

Fleischmann pro CNN Prima NEWS prozradil, co je podle něj největší nebezpečí, kterému čelí Evropa, potažmo celý svět. „Největší obavu bychom měli mít z fake news, jsou nebezpečnější než cokoli jiného. Koronavirus vyřešíme, protože se najde vakcína, anebo se s ním sžijeme. Také s terorismem se vypořádáme, nebude se nějak zvlášť rozšiřovat. Určitě se mu nevyhneme a justice musí být tvrdá. I v České republice můžeme zažít terorismus úplně kdykoli,“ uzavřel.

Velvyslanec hodlá ve Francii aktivně šířit českou kulturu a chce dosáhnout také toho, aby Česká republika ve druhé polovině roku 2022 předsedala Radě Evropské unie, díky čemuž by mohla snadněji prosadit své zájmy.

Tagy: