reklama

Daleko horší než koronavirus a terorismus jsou fake news, tvrdí Fleischmann

Jak vnímá český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann koronavirovou krizi? Z čeho má největší obavy a jak se Evropa formuje pod hrozbou terorismu? I na to Fleischmann odpovídal v pořadu Interview moderátorky Anny Kadavé.

reklama

Český velvyslanec v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zhodnotil, jak se liší přístup Čechů a Francouzů k rouškám. „Začátek krize byl krkolomný. České ženy si sedly k šicím strojů a vyráběly roušky. A my na velvyslanectví jsme dostávali z Moravy a Čech roušky darem, abychom je rozdávali po Francii. Francouzské ženy už na šicí stroje zapomněly,“ řekl Fleischmann

K tématu

Francouzská společnost ale podle něj bere nošení roušek mnohem vážněji než ta česká. „Ve Francii začaly být roušky velmi rychle respektované, všichni nezbední Francouzi najednou nosili roušky. Je to překvapivé, protože Francouzi mají image, že nic nerespektují, jenže to není pravda. Naopak v Praze jsem překvapen, jak málo lidí roušky nosí,“ řekl Fleischmann.

Český velvyslanec začal úřadovat na ambasádě ve Francii v polovině ledna. Kromě koronavirové krize v zemi pečlivě sleduje také proces s teroristy, kteří v roce 2015 vystříleli redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

„Francouzi to berou velmi vážně, politická sféra vnímá celý proces jako boj za svobodu slova. Sám prezident Macron řekl, že se Francouzi mohou rouhat i kritizovat vládu,“ uvedl Fleischmann, který členy redakce Charlie Hebdo osobně znal. Podle něj to nebyli žádní „šaškové“, ale velice seriózní lidé. „Co dělali, je přesně to, co dělá demokracii demokracií. Oni byli nositelé extrému, překračovali hranice, aby každý člověk díky nim mohl hledat limity vlastní svobody. Takoví lidé jsou základem pro Evropu,“ myslí si velvyslanec.

Největší hrozba pro svět

Fleischmann pro CNN Prima NEWS prozradil, co je podle něj největší nebezpečí, kterému čelí Evropa, potažmo celý svět. „Největší obavu bychom měli mít z fake news, jsou nebezpečnější než cokoli jiného. Koronavirus vyřešíme, protože se najde vakcína, anebo se s ním sžijeme. Také s terorismem se vypořádáme, nebude se nějak zvlášť rozšiřovat. Určitě se mu nevyhneme a justice musí být tvrdá. I v České republice můžeme zažít terorismus úplně kdykoli,“ uzavřel.

Velvyslanec hodlá ve Francii aktivně šířit českou kulturu a chce dosáhnout také toho, aby Česká republika ve druhé polovině roku 2022 předsedala Radě Evropské unie, díky čemuž by mohla snadněji prosadit své zájmy.

K tématu

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Soudy

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel

Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel

Prezident Miloš Zeman ve středu při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti (MUS), který v roce 1999 schválila jeho vláda. MUS podle něj nebyla strategickou společností a vláda byla ráda, že se menšinového podílu zbaví. Obžaloba tvrdí, že manažeři MUS stát při prodeji podvedli, protože Zemanův kabinet nevěděl, že skutečným nabyvatelem akcií firmy budou právě oni.

Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Další články
reklama
reklama