reklama

Daleko horší než koronavirus a terorismus jsou fake news, tvrdí Fleischmann

Jak vnímá český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann koronavirovou krizi? Z čeho má největší obavy a jak se Evropa formuje pod hrozbou terorismu? I na to Fleischmann odpovídal v pořadu Interview moderátorky Anny Kadavé.

reklama

Český velvyslanec v rozhovoru pro CNN Prima NEWS zhodnotil, jak se liší přístup Čechů a Francouzů k rouškám. „Začátek krize byl krkolomný. České ženy si sedly k šicím strojů a vyráběly roušky. A my na velvyslanectví jsme dostávali z Moravy a Čech roušky darem, abychom je rozdávali po Francii. Francouzské ženy už na šicí stroje zapomněly,“ řekl Fleischmann

Francouzská společnost ale podle něj bere nošení roušek mnohem vážněji než ta česká. „Ve Francii začaly být roušky velmi rychle respektované, všichni nezbední Francouzi najednou nosili roušky. Je to překvapivé, protože Francouzi mají image, že nic nerespektují, jenže to není pravda. Naopak v Praze jsem překvapen, jak málo lidí roušky nosí,“ řekl Fleischmann.

Český velvyslanec začal úřadovat na ambasádě ve Francii v polovině ledna. Kromě koronavirové krize v zemi pečlivě sleduje také proces s teroristy, kteří v roce 2015 vystříleli redakci satirického časopisu Charlie Hebdo.

„Francouzi to berou velmi vážně, politická sféra vnímá celý proces jako boj za svobodu slova. Sám prezident Macron řekl, že se Francouzi mohou rouhat i kritizovat vládu,“ uvedl Fleischmann, který členy redakce Charlie Hebdo osobně znal. Podle něj to nebyli žádní „šaškové“, ale velice seriózní lidé. „Co dělali, je přesně to, co dělá demokracii demokracií. Oni byli nositelé extrému, překračovali hranice, aby každý člověk díky nim mohl hledat limity vlastní svobody. Takoví lidé jsou základem pro Evropu,“ myslí si velvyslanec.

Největší hrozba pro svět

Fleischmann pro CNN Prima NEWS prozradil, co je podle něj největší nebezpečí, kterému čelí Evropa, potažmo celý svět. „Největší obavu bychom měli mít z fake news, jsou nebezpečnější než cokoli jiného. Koronavirus vyřešíme, protože se najde vakcína, anebo se s ním sžijeme. Také s terorismem se vypořádáme, nebude se nějak zvlášť rozšiřovat. Určitě se mu nevyhneme a justice musí být tvrdá. I v České republice můžeme zažít terorismus úplně kdykoli,“ uzavřel.

Velvyslanec hodlá ve Francii aktivně šířit českou kulturu a chce dosáhnout také toho, aby Česká republika ve druhé polovině roku 2022 předsedala Radě Evropské unie, díky čemuž by mohla snadněji prosadit své zájmy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat
Politika

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující
Koronavirus

Hrozí nám britská cesta vývoje epidemie? Pro české zdravotnictví by byla zničující

Stále častěji zaznívají hlasy odborníků, že by se aktuální vlna epidemie mohla začít v nejbližší době lámat. Experti však zároveň varují, že to nemusí znamenat řešení problémů, které aktuálně padají především na bedra českých zdravotníků. Přestože by se vlna mohla přehoupnout přes svůj vrchol, může nás potkat období stagnace na vysokých číslech, jako lze pozorovat například ve Velké Británii. Znamenalo by to ale nesnesitelnou zátěž pro české zdravotnictví.

Třenice ve vládní koalici: Kuba by povinně očkoval lidi 60+, Válek s Chlíbkem jsou proti

K povinnému očkování lidí nad 60 let s největší pravděpodobností nedojde. Ačkoliv jej prosazuje končící premiér Andrej Babiš (ANO), budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) se staví proti. Opatření nepodporují ani odborníci spjatí s nastávajícím kabinetem pod vedením epidemiologa Romana Chlíbka. S jejich postojem však nesouhlasí jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Meghan nestoudně lže. Jako Clinton, který prý neměl sex s Lewinskou, zuří moderátor

Chvíle vítězství si Meghan Markleová dlouho neužila. Krátce poté, co se na sociálních sítích pochlubila svou výhrou u soudu nad bulvárním listem Mail on Sunday, se do ní opět pustil slavný moderátor Piers Morgan. Tentokrát věnoval vévodkyni celý text, který publikoval deník Daily Mail. „Odlož své škodolibé šampaňské, princezno Pinocchio. Soud veřejného mínění nyní ví, že jsi prolhaná manipulátorka,“ vzkázal jí Morgan.

Průšvihář z NHL Kane mířil na manželku zbraní. Podle hokejisty by se měla léčit

Momentálně se v NHL zřejmě nevyskytuje kontroverznější hráč. I když momentálně Evander Kane ani není plnohodnotným hokejistou, protože po trestu za zfalšování potvrzení o očkování byl organizací San Jose Sharks umístěn na seznam volných hráčů. Do toho teď přichází další problém od manželky, se kterou se rozvádí. Na sociálních sítích zveřejnila video, na němž na ní Kane míří údajně nabitou zbraní.

Vědci se neshodnou, co od mutace omikron čekat. Proč na výzkum potřebují týdny?

Vědci se po objevení varianty omikron, která nejspíše pochází z Jihoafrické republiky, okamžitě pustili do jejího zkoumání. Řeší se její nebezpečnost v porovnání s jinými variantami. Teoreticky by mohla být jakousi spásou, pokud by způsobovala mírnější průběh onemocnění COVID-19. To se ale dozvíme až za určitý čas. Experti ji napřed potřebují důkladně zmapovat a prozkoumat.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Etzler kvůli covidu skončil na kyslíku. Které další celebrity bojovaly s těžkým průběhem?

Herec Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici na dýchacích přístrojích. Fanouškům prostřednictvím sociální sítě napsal, že nebyl očkován a vyzval národ, aby neudělal stejnou chybu jako on. V českém šoubyznysu není jediným, kdo měl velmi těžký průběh nemoci. Koho dalšího koronavirus dostal na lopatky?

reklama