Vyhýbejte se barům, vzkazuje Rážová Čechům v Chorvatsku a Francii

Češi v Chorvatsku a Francii by se podle hlavní hygieničky Rážové měli vyhýbat barům a restauracím.

Evropský cestovní semafor se zatíám nemění

Epidemická situace v Chorvatsku a Francii se podle dostupných dat výrazně zhoršila. Na čtvrteční tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová vzkázala Čechům, kteří se momentálně nacházejí v těchto zemích, aby se vyhýbali návštěvám barů a restaurací, dodržovali odstup dva metry a doporučila také dodržovat místní opatření. Po příjezdu ze zemí zpět do Česka by podle ní lidé měli sledovat svůj zdravotní stav a vyhýbat se hromadným akcím či návštěvám domovů seniorů.

Na tiskové konferenci hlavní hygieničky a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Smolka k takzvanému cestovatelskému semaforu Rážová uvedla, že mapa zemí, do kterých Češi smějí vycestovat, se prozatím nemění. „Na mapce zůstává červeně Španělsko a Rumunsko. Pro cestující z těchto zemí je nutné podstoupit PCR test do 72 hodin po návratu,“ řekla Rážová.

Dále doplnila, že Čechům cestujícím do těchto zemí doporučuje vyhýbat se místům, kde se shromažďuje větší počet lidí, například barům a restauracím. Právě v souvislosti s tanečními party na plážích na chorvatském ostrově Pag se nakazilo podle hygieniků přes 155 Čechů.

Zdůraznila také, že lidé by si měli zjistit, jaká jsou aktuální protikoronavirová opatření v dané destinaci, do níž se vydávají, a dodržovat tamní pravidla. Doporučila také nošení roušek, časté mytí rukou a kýchání do jednorázového kapesníku.

Ve Splitsko-dalmatské oblasti zavedla vláda nová opatření

Podle Smolka se momentálně v Chorvatsku nachází přes 60 tisíc českých turistů. Pokud by Chorvatsko mělo být vyřazeno ze seznamu zemí, do kterých se smí bezpečně vycestovat bez karanténních opatření po návratu, stalo by se tak až k 7. září, uvedl Smolek na tiskové konferenci. Záleží ale na dalším vývoji tamní epidemiologické situace.

Smolek také dodal, že chorvatská vláda ve čtvrtek přijala přísnější opatření pro Splitsko-dalmatskou oblast oproti zbytku země. V této oblasti musí mít turisté nasazenou roušku nejen ve vnitřních prostorách, jako jsou třeba banky nebo lékárny, a prostředcích hromadné dopravy, ale nově také v restauračních zařízeních.

Ze Španělska od pondělí s negativním testem

Každý pátek ministerstvo zahraničí zveřejňuje takzvanou Mapu cestovatele s pravidly pro cesty do zahraničí s ohledem na vývoj epidemie koronaviru. Nová opatření případně začínají platit nejdříve od dalšího pondělí, v minulosti byla povinnost vyhlášená i o týden dopředu.

Od pondělí 24. srpna platí, že lidé vracející se ze Španělska musí mít negativní test na koronavirus, nebo absolvovat dvoutýdenní karanténu. Výjimku mají Kanárské ostrovy, krátkodobé pobyty do 12 hodin a děti mladší pěti let. Nadále stejná povinnost platí pro cestu z Rumunska.

Při návratu z Chorvatska by se lidé, kteří se tam na dovolené účastnili hromadných akcí, měli podle doporučení ministerstva zdravotnictví chovat obezřetně, vyhýbat se v Česku hromadným akcím a dodržovat bezpečný odstup od ostatních. Důležité také je sledovat svůj zdravotní stav a v případě příznaků neprodleně telefonicky kontaktovat lékaře.

Tagy: