reklama

Vyhýbejte se barům, vzkazuje Rážová Čechům v Chorvatsku a Francii

Epidemická situace v Chorvatsku a Francii se podle dostupných dat výrazně zhoršila. Na čtvrteční tiskové konferenci hlavní hygienička Jarmila Rážová vzkázala Čechům, kteří se momentálně nacházejí v těchto zemích, aby se vyhýbali návštěvám barů a restaurací, dodržovali odstup dva metry a doporučila také dodržovat místní opatření. Po příjezdu ze zemí zpět do Česka by podle ní lidé měli sledovat svůj zdravotní stav a vyhýbat se hromadným akcím či návštěvám domovů seniorů.

reklama

Na tiskové konferenci hlavní hygieničky a náměstka ministra zahraničních věcí Martina Smolka k takzvanému cestovatelskému semaforu Rážová uvedla, že mapa zemí, do kterých Češi smějí vycestovat, se prozatím nemění. „Na mapce zůstává červeně Španělsko a Rumunsko. Pro cestující z těchto zemí je nutné podstoupit PCR test do 72 hodin po návratu,“ řekla Rážová.

K tématu

Dále doplnila, že Čechům cestujícím do těchto zemí doporučuje vyhýbat se místům, kde se shromažďuje větší počet lidí, například barům a restauracím. Právě v souvislosti s tanečními party na plážích na chorvatském ostrově Pag se nakazilo podle hygieniků přes 155 Čechů.

Zdůraznila také, že lidé by si měli zjistit, jaká jsou aktuální protikoronavirová opatření v dané destinaci, do níž se vydávají, a dodržovat tamní pravidla. Doporučila také nošení roušek, časté mytí rukou a kýchání do jednorázového kapesníku.

Ve Splitsko-dalmatské oblasti zavedla vláda nová opatření

Podle Smolka se momentálně v Chorvatsku nachází přes 60 tisíc českých turistů. Pokud by Chorvatsko mělo být vyřazeno ze seznamu zemí, do kterých se smí bezpečně vycestovat bez karanténních opatření po návratu, stalo by se tak až k 7. září, uvedl Smolek na tiskové konferenci. Záleží ale na dalším vývoji tamní epidemiologické situace.

Smolek také dodal, že chorvatská vláda ve čtvrtek přijala přísnější opatření pro Splitsko-dalmatskou oblast oproti zbytku země. V této oblasti musí mít turisté nasazenou roušku nejen ve vnitřních prostorách, jako jsou třeba banky nebo lékárny, a prostředcích hromadné dopravy, ale nově také v restauračních zařízeních.

Ze Španělska od pondělí s negativním testem

Každý pátek ministerstvo zahraničí zveřejňuje takzvanou Mapu cestovatele s pravidly pro cesty do zahraničí s ohledem na vývoj epidemie koronaviru. Nová opatření případně začínají platit nejdříve od dalšího pondělí, v minulosti byla povinnost vyhlášená i o týden dopředu.

Od pondělí 24. srpna platí, že lidé vracející se ze Španělska musí mít negativní test na koronavirus, nebo absolvovat dvoutýdenní karanténu. Výjimku mají Kanárské ostrovy, krátkodobé pobyty do 12 hodin a děti mladší pěti let. Nadále stejná povinnost platí pro cestu z Rumunska.

Při návratu z Chorvatska by se lidé, kteří se tam na dovolené účastnili hromadných akcí, měli podle doporučení ministerstva zdravotnictví chovat obezřetně, vyhýbat se v Česku hromadným akcím a dodržovat bezpečný odstup od ostatních. Důležité také je sledovat svůj zdravotní stav a v případě příznaků neprodleně telefonicky kontaktovat lékaře.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama