Slavná kalifornská univerzita ve Stanfordu se rozhodla v rámci tzv. „iniciativy eliminace škodlivé řeči“ zakázat na svém webu vybrané výrazy. Nejedná se přitom jen o vulgarity, ale o desítky běžných slov jako „závislý“, „oběť“ nebo „Hispánec“. Zatímco k některým slovům nabídla univerzita alternativy, například slovo „statečný“ bude vyškrtnuto úplně.
„Upozornění na obsah: Tato internetová stránka obsahuje jazyk, který je škodlivý nebo urážlivý,“ varuje Stanfordova univerzita před rozkliknutím seznamu 161 termínů, které odstraní ze svých informačních systémů a internetových stránek. Podle deníku WSJ trvalo vzdělávacímu ústavu 18 měsíců „černou listinu“ sestavit. Cílem programu je omezení forem škodlivé řeči – kulturně nevhodné, jazykově nepřesné, násilné nebo koloniální.
Akademická instituce odstraní výrazy jako „Američan“, „Hispánec“, „přeživší“, „stupidní“ nebo slovo „oběť“. Termín „Američan“ podle vyjádření univerzity „odkazuje pouze na lidi ze Spojených států, čímž naznačuje, že USA jsou nejdůležitější zemí v Americe“. Iniciativa připomíná, že na americkém kontinentu se nachází 42 zemí a navrhuje proto slovo „Američan“ nahradit spojením „občan Spojených států“.
Termín „Hispánec“ zase odkazuje na španělskou koloniální minulost a měl by být nahrazen neutrálním pojmem „Latinx“. Ten přitom podle průzkumu Pew Research Center používají jen tři procenta Latinoameričanů žijících v USA. Naopak 76 procent Latinoameričanů výraz „Latinx“ nikdy neslyšelo a zbytek ho nepoužívá. Instituci se nelíbí ani označení „stupidní“, to se podle manuálu „kdysi používalo k popisu osoby, která neuměla mluvit“. Místo něho navrhuje univerzita používat slovo „nudný“.
Na zájmena se zeptejte
Na černou listinu se dostal také výraz „statečný“. Důvod? „Zachovává stereotyp o vznešeném odvážném divochovi, rovnající se tomu, že domorodý muž je méně než muž“. Škola nepřišla s alternativou a pojem zcela vyškrtla. Podobně, ale tentokrát s náhradou, skončil i výraz „bláznivý“. Ten podle manuálu bagatelizuje zkušenosti lidí s duševním onemocněním. Alternativou mají být slova „překvapivý“ a „divoký“.
Stopku dostalo rovněž zájmeno „ona“. Tým sestavující manuál přišel se zajímavým vysvětlením. „Pokud nevíte, že osoba, kterou oslovujete používá zájmeno ‚ona‘, je lepší použít zájmeno ‚oni‘, nebo se dotyčné osoby zeptat, které zájmena používá.“ Vyškrtnut byl „hermafrodit“ nebo „gentleman“. Škole vadí, že se vztahuje na skupinu lidí používající maskulinní jazyk a zároveň odkazuje na genderově binární skupiny, čímž vylučuje genderově nebinární identity.
Údiv vyvolalo odstranění výrazu „závislý“. Podle pokynů totiž trivializuje zkušenosti lidí, kteří se potýkají se závislostí na návykových látkách. Škola proto navrhuje používání výrazu „oddaný“ nebo doslova „posedlý“. Ušetřeny nebyly ani některé idiomy, odstraněno má být například spojení „na válečné stezce“. Podle školy se jedná o kulturní přivlastnění termínu, který náleží jen původním obyvatelům. Podobně byla zavrhnuta spojení „slepá studie“ nebo „zakopání válečné sekery“.
Kritika školy
Snaha kalifornské univerzity bojovat proti „závadným“ výrazům ve svém informačním systému spojila konzervativce i mnohé levicové radikály. Společně robustní cenzuru kritizovali a vysmáli se i navrženým alternativním výrazům. „Ten seznam je šílený. Vlastně i slovo, které jsem právě použila – šílený – se na něm také nachází,“ komentovala iniciativu Stanfordské univerzity Ana Kasparianová z amerického progresivistického zpravodajství The Young Turks.
„Závislost a závislý jsou slova, která mají význam. Nemůžete přepsat jejich význam. Nebudete používat konotace, které nikdo jiný nepoužívá,“ uvedla konkrétní případy z černé listiny Kasparianová. Levicová komentátorka hovořila o přecitlivělosti univerzity. „Myslí si, že každé slovo, které používáme, je záměrné zlé a diskriminující. Způsobují chaos… Oni mají rozhodovat o tom, co je a není urážlivé? Kdo jsou ti lidé?“ opřela se do elitní školy. Kasparianová kromě toho poukázala na fakt, že univerzita nahrála republikánům. „Když pravice tvrdí, že existuje levicová cenzura. Tohle je ten druh věcí, na které odkazují,“ uvedla.
Ostrá kritika přišla podle očekávání i od konzervativních komentátorů. „Upozornění Fox News, my jsme nejdůležitější zemí Ameriky,“ uvedl sarkasticky v narážce na kritiku výrazu „Američan“ Jesse Watters z Fox News. „Zelenskyj nežádá o peníze Guatemalu. Jel k nám,“ připomněl cestu ukrajinského prezidenta do Spojených států. „Začíná to politickou korektností a lidé, kteří tomu nerozumějí, se potom bojí vyjadřovat. Takže ten jediný, kdo bude žvanit, je ten, který v první řadě tento problém vytvořil,“ dodala ve vysílání Fox News komentátorka Jeanine Pirrová.