reklama

Stavíme ji 42 let a dálnice do Polska stále není hotová. Je to ostuda, říká Havlíček

V rychlosti stavění dálnic Češi na celé čáře prohrávají pomyslný závod s Poláky. Ti před několika týdny zahájili stavbu předposledního úseku, který má navazovat na českou D11 a za čtyři roky by měli dorazit na hranici, kousek od Trutnova. Čeští stavaři tam dorazí až o dva roky později.

reklama

Tak blízko, a přitom tak daleko. Polská Wroclaw se nachází od Prahy jen 302 kilometrů, nejpřímější cestou se tam ale jede přes čtyři hodiny. Úplně stejně daleko je to z Prahy do Norimberka, přitom tam cesta zabere o hodinu méně. Proč? Do německého města vede z Česka dálnice.

Klíčový silniční tah na východ Čech a dále do Polska je v hlavách projektantů od roku 1939. Stavět se začal v roce 1978, ale stále ještě není hotový. V současné chvíli po dálnici D11 dojedete jen do Hradce Králové, který lěží přibližně 70 kilometrů od polských hranic.

Další kilometry ukrojí čeští stavaři příští rok, kdy by měl začít sloužit právě budovaný úsek do Jaroměře. Stavba posledních 40 kilometrů na hranice k severním sousedům se ale ještě protáhne.

Děláme vše pro to, abychom v roce 2026 jezdili až na hranice

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl uvedl, jaké jsou plány pro nadcházející roky: „Na jednom úseku právě zahajujeme výkupy pozemků, na druhém úseku dokončujeme územní rozhodnutí. V tuto chvíli děláme vše pro to, abychom v roce 2026 jezdili až na státní hranici.“

Poláci se ale k hranici přibližují o dost rychleji. Na své protilehlé dálnici S3 před pár týdny zahájili stavbu předposledního úseku do Kamenie Góry a v brzké době hodlají rozjet i poslední patnáctikilometrový úsek na hranice.

Český ministr dopravy Karel Havlíček přiznává, že rychlost výstavby na naší straně je ostudná. „Jestliže polská S3 bude na hranicích o půl roku nebo o rok dřív, tak doslova a do písmene skončí ve slunečnicích. Takže když pominu, že to bude logisticky a dopravně hrozně náročné, tak je to samozřejmě taky ostuda,“ uvedl Havlíček pro CNN Prima NEWS.

Poláci mají 367 kilometrů dálnice S3 postaveno za 19 let

Stát chce výstavbu posledního úseku zrychlit. A to s využitím nově schválených zákonů. „V momentě územního rozhodnutí a stavebního povolení budeme moci začít stavět a nebudeme muset čekat do posledního výkupu a vyvlastnění. I když stát zabere a termín se podaří zkrátit, tak Poláky velmi pravděpodobně nedoženeme. Starostové obcí u hranic o tom ostatně nepochybují,“ dodal Havlíček.

Aleš Vaníček, starosta obce Žacléř, slova ministra dopravy potvrzuje: „Jisté je to, že tam Poláci budou výrazně dřív, a pro nás je to problém. Po dlouhých letech jsme se dočkali, že tu máme skoro všechny silnice nové. Může se ale také stát, že o ně nárůstem provozu během několika let přijdeme. Poláci 367 kilometrů dálnice S3, která vede přes celé Polsko až do přímořského Štětína, postavili za devatenáct let. My svou 92 kilometrů dlouhou D11 budujeme už 42 let,“ dodal.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Filozof Sokol: Prymula udělal prkotinu. Zvedá se mi žaludek, reagoval Kalousek
Kdo je aktivistka s megafonem, která narušovala živý vstup CNN Prima NEWS?
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama