Stavíme ji 42 let a dálnice do Polska stále není hotová. Je to ostuda, říká Havlíček

Poláci jsou rychlejší

V rychlosti stavění dálnic Češi na celé čáře prohrávají pomyslný závod s Poláky. Ti před několika týdny zahájili stavbu předposledního úseku, který má navazovat na českou D11 a za čtyři roky by měli dorazit na hranici, kousek od Trutnova. Čeští stavaři tam dorazí až o dva roky později.

Tak blízko, a přitom tak daleko. Polská Wroclaw se nachází od Prahy jen 302 kilometrů, nejpřímější cestou se tam ale jede přes čtyři hodiny. Úplně stejně daleko je to z Prahy do Norimberka, přitom tam cesta zabere o hodinu méně. Proč? Do německého města vede z Česka dálnice.

Klíčový silniční tah na východ Čech a dále do Polska je v hlavách projektantů od roku 1939. Stavět se začal v roce 1978, ale stále ještě není hotový. V současné chvíli po dálnici D11 dojedete jen do Hradce Králové, který lěží přibližně 70 kilometrů od polských hranic.

Další kilometry ukrojí čeští stavaři příští rok, kdy by měl začít sloužit právě budovaný úsek do Jaroměře. Stavba posledních 40 kilometrů na hranice k severním sousedům se ale ještě protáhne.

Děláme vše pro to, abychom v roce 2026 jezdili až na hranice

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl uvedl, jaké jsou plány pro nadcházející roky: „Na jednom úseku právě zahajujeme výkupy pozemků, na druhém úseku dokončujeme územní rozhodnutí. V tuto chvíli děláme vše pro to, abychom v roce 2026 jezdili až na státní hranici.“

Poláci se ale k hranici přibližují o dost rychleji. Na své protilehlé dálnici S3 před pár týdny zahájili stavbu předposledního úseku do Kamenie Góry a v brzké době hodlají rozjet i poslední patnáctikilometrový úsek na hranice.

Český ministr dopravy Karel Havlíček přiznává, že rychlost výstavby na naší straně je ostudná. „Jestliže polská S3 bude na hranicích o půl roku nebo o rok dřív, tak doslova a do písmene skončí ve slunečnicích. Takže když pominu, že to bude logisticky a dopravně hrozně náročné, tak je to samozřejmě taky ostuda,“ uvedl Havlíček pro CNN Prima NEWS.

Poláci mají 367 kilometrů dálnice S3 postaveno za 19 let

Stát chce výstavbu posledního úseku zrychlit. A to s využitím nově schválených zákonů. „V momentě územního rozhodnutí a stavebního povolení budeme moci začít stavět a nebudeme muset čekat do posledního výkupu a vyvlastnění. I když stát zabere a termín se podaří zkrátit, tak Poláky velmi pravděpodobně nedoženeme. Starostové obcí u hranic o tom ostatně nepochybují,“ dodal Havlíček.

Aleš Vaníček, starosta obce Žacléř, slova ministra dopravy potvrzuje: „Jisté je to, že tam Poláci budou výrazně dřív, a pro nás je to problém. Po dlouhých letech jsme se dočkali, že tu máme skoro všechny silnice nové. Může se ale také stát, že o ně nárůstem provozu během několika let přijdeme. Poláci 367 kilometrů dálnice S3, která vede přes celé Polsko až do přímořského Štětína, postavili za devatenáct let. My svou 92 kilometrů dlouhou D11 budujeme už 42 let,“ dodal.

Tagy: