reklama

Stavíme ji 42 let a dálnice do Polska stále není hotová. Je to ostuda, říká Havlíček

V rychlosti stavění dálnic Češi na celé čáře prohrávají pomyslný závod s Poláky. Ti před několika týdny zahájili stavbu předposledního úseku, který má navazovat na českou D11 a za čtyři roky by měli dorazit na hranici, kousek od Trutnova. Čeští stavaři tam dorazí až o dva roky později.

reklama

Tak blízko, a přitom tak daleko. Polská Wroclaw se nachází od Prahy jen 302 kilometrů, nejpřímější cestou se tam ale jede přes čtyři hodiny. Úplně stejně daleko je to z Prahy do Norimberka, přitom tam cesta zabere o hodinu méně. Proč? Do německého města vede z Česka dálnice.

Klíčový silniční tah na východ Čech a dále do Polska je v hlavách projektantů od roku 1939. Stavět se začal v roce 1978, ale stále ještě není hotový. V současné chvíli po dálnici D11 dojedete jen do Hradce Králové, který lěží přibližně 70 kilometrů od polských hranic.

Další kilometry ukrojí čeští stavaři příští rok, kdy by měl začít sloužit právě budovaný úsek do Jaroměře. Stavba posledních 40 kilometrů na hranice k severním sousedům se ale ještě protáhne.

Děláme vše pro to, abychom v roce 2026 jezdili až na hranice

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl uvedl, jaké jsou plány pro nadcházející roky: „Na jednom úseku právě zahajujeme výkupy pozemků, na druhém úseku dokončujeme územní rozhodnutí. V tuto chvíli děláme vše pro to, abychom v roce 2026 jezdili až na státní hranici.“

Poláci se ale k hranici přibližují o dost rychleji. Na své protilehlé dálnici S3 před pár týdny zahájili stavbu předposledního úseku do Kamenie Góry a v brzké době hodlají rozjet i poslední patnáctikilometrový úsek na hranice.

Český ministr dopravy Karel Havlíček přiznává, že rychlost výstavby na naší straně je ostudná. „Jestliže polská S3 bude na hranicích o půl roku nebo o rok dřív, tak doslova a do písmene skončí ve slunečnicích. Takže když pominu, že to bude logisticky a dopravně hrozně náročné, tak je to samozřejmě taky ostuda,“ uvedl Havlíček pro CNN Prima NEWS.

Poláci mají 367 kilometrů dálnice S3 postaveno za 19 let

Stát chce výstavbu posledního úseku zrychlit. A to s využitím nově schválených zákonů. „V momentě územního rozhodnutí a stavebního povolení budeme moci začít stavět a nebudeme muset čekat do posledního výkupu a vyvlastnění. I když stát zabere a termín se podaří zkrátit, tak Poláky velmi pravděpodobně nedoženeme. Starostové obcí u hranic o tom ostatně nepochybují,“ dodal Havlíček.

Aleš Vaníček, starosta obce Žacléř, slova ministra dopravy potvrzuje: „Jisté je to, že tam Poláci budou výrazně dřív, a pro nás je to problém. Po dlouhých letech jsme se dočkali, že tu máme skoro všechny silnice nové. Může se ale také stát, že o ně nárůstem provozu během několika let přijdeme. Poláci 367 kilometrů dálnice S3, která vede přes celé Polsko až do přímořského Štětína, postavili za devatenáct let. My svou 92 kilometrů dlouhou D11 budujeme už 42 let,“ dodal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama