Nečekaný zvrat. Slávista Stanciu měl být terčem rasistických nadávek od hráčů Rangers

Hráči Glasgow Rangers měli ve vypjatém duelu osmifinále fotbalové Evropské ligy s pražskou Slavií rasisticky urážet záložníka českého klubu a rodáka z Rumunska Nicolae Stanciua. Případem už se má zabývat UEFA, která mimo jiné vyšetřuje údajné rasistické poznámky slávistického obránce Ondřeje Kúdely směrem k záložníkovi skotského celku Glenu Kamarovi. Informaci zveřejnily na sociálních sítích Slávistické zprávy, samotný klub ale zatím o něčem podobném neví.

„UEFA údajně vyšetřuje hráče Rangers kvůli nadávkám ‚rumunský cikáne‘ na Nica Stancia!“ objevilo se na instagramovém profilu Slávistické zprávy, které se ohledně zákulisních informací z pražského celku málokdy mýlí. Redakce CNN Prima NEWS český klub kontaktovala, ten prý o vyšetřování neví a ke kauze Rangers už se ani rozsáhleji vyjadřovat nechce.

Stanciu sestřelil Skoty dvěma brankami

Stanciu byl jednou z hlavních postav odvetného duelu, v 74. minutě z přímého kopu zpečetil výhru aktuálního českého mistra (2:0) a výrazně tak přispěl k postupu do další fáze Evropské ligy. Branku totiž vstřelil také v prvním vzájemném utkání při remíze 1:1.

Mohlo by tak dojít ke zvratu ve vyšetřování údajných rasistických narážek v odvetě Evropské ligy. Hráč Rangers totiž obviňuje Ondřeje Kúdelu z toho, že ho osočil narážkou „You're f*cking monkey!“ (zas*aná opice). Kúdela ale vše popírá, jednal sice prý v emocích, ale finskému záložníkovi údajně řekl „You are f*cking guy!“ (s*áči).

Strach o Kúdelovu bezpečnost

Vše mělo dohru ještě v útrobách stadionu, kde měl Kamara Kúdelu udeřit pěstí do obličeje. Slavia podala trestní oznámení a vším se nyní zabývá skotská policie. Slávistického obránce už na dálku vyslechl vyšetřovatel UEFA a stoper přiznal nesportovní chování. Klub kvůli obavám o hráčovu bezpečnost neuvolní Kúdelu pro zápas české reprezentace ve Walesu.

Obětí rasistických urážek je prý také útočník Rangers Kemar Roofe, jenž v 61. minutě trefil brankáře Slavie Ondřeje Koláře do obličeje a způsobil mu frakturu čelní kosti. Roofe ale připustil, že z jeho zákroku, který označil za ošklivou nehodu, mohlo pramenit následné dění na hřišti včetně strkanic a údajných urážek. Kapitán týmu Connor Goldson přiznal, že v závěru zápasu už chtěl jen někomu ublížit. To ale podle Roofea není omluvou pro Kúdelův údajný rasismus.

„Glen Kamara není někdo, kdo si vymýšlí nebo reaguje takovým způsobem, pokud to není nutné. Rozhodně si to nevymyslel. Lidé, kteří šéfují UEFA, s tím musí něco udělat. Musí potrestat lidi, kteří tohle dělají, jinak se nic nezmění,“ zastal se spoluhráče. Na sociálních sítích prý Roofe, který je rovněž tmavší pleti, dostává urážlivé zprávy doplněné smajlíky s banány a opicemi.

Další střet Slavie a Rangers za necelý půlrok

Nemusí to ale trvat ani půl roku a pražská Slavia narazí na skotské Glasgow Rangers znovu. Pokud koeficienty evropských soutěží a klubů vydrží, může na duel dvou momentálně znepřátelených celků dojít v klíčovém souboji o Ligu mistrů. A nešlo by jen o odvetu za březnové osmifinále Evropské ligy, ve hře bude více než tři sta milionů korun.

Slavia má před sebou ale jiné výzvy. Kromě udržení náskoku v české nejvyšší soutěži a bojů ve čtvrtfinále tuzemského poháru se připravuje na dva duely s londýnským Arsenalem. O postupujícím mezi elitní čtveřici Evropské ligy se rozhodne ve čtvrtek 8. dubna na Emirates Stadium a v odvetě o týden později v pražském Edenu.

Tagy:
rasismus Evropská unie UEFA SK Slavia Praha fotbal Nicolae Stanciu Glasgow Rangers Rangers FC Ondřej Kúdela Glen Kamara