reklama

Další změny ve zdravotnictví? Blatný má skončit, mohou ho nahradit Babiš s Prymulou

Ministr zdravotnictví Jan Blatný by měl do dvou týdnů skončit v čele resortu, zaznělo v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT. Podle informací televize by se měl do čela ministerstva postavit sám premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že opravdovou hlavou resortu by se opět stal epidemiolog Roman Prymula. Toho by si přál prezident Miloš Zeman, jenže Babiš se bojí možných politických důsledků.

reklama

Prymula skončil v čele resortu poté, co společně s poslancem Jaroslavem Faltýnkem (ANO) navštívil na konci října vládou zavřenou restauraci na pražském Vyšehradě. Kromě toho byl také vyfocen bez roušky. Podle informací ČT už dva týdny navštěvuje vládní jednání.

K tématu

Babiš se nevyjádřil

„Spekulovat o tom, co by mohlo nastat, nechci. Pan Blatný je důsledný bojovník proti viru. Já kromě nějakých drbů nemám indicie, že by k tomu mělo dojít,“ řekl předseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček. Sám premiér Andrej Babiš se k otázce výměny ministra odmítl vyjádřit.

Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka je varianta, že by resort převzal Babiš, tou nejhorší možnou. „Nesouhlasím s tím, aby se na takových postech točili lidé. Pokud by se za Blatného dosadil někdo nový, tak by nás to jen poškodilo v boji s pandemií,“ řekl Michálek.

Podobného názoru je i poslanec SPD Radim Fiala. „Nebyla by to dobrá výměna. Potřebujeme ministra, který bude řídit jen ministerstvo. Po tom, co se stalo s Prymulou, není férové, aby se vrátil zpátky. Jen doufám, že to nebude Andrej Babiš,“ dodal Fiala.

Čtvrtý ministr za necelý rok?

Jednalo by se už o čtvrtého ministra zdravotnictví, který by vedl Česko v boji proti pandemii. V září skončil poslanec za ANO Adam Vojtěch, poté rezignoval jeho nástupce Roman Prymula, kterého nahradil Jan Blatný. „Vypadá to jako šílený orloj, kde se otáčejí apoštolové,“ zhodnotil situaci Michálek.

Kromě šéfů ministerstva skončilo během necelého posledního roku ještě několik dalších pracovníků. Například epidemiolog Rastislav Maďar, vedoucí laboratorní skupiny Marián Hajdúch, ředitel Státního zdravotnického ústavu Pavel Březovský nebo náměstek ministra Blatného Aleksi Šedo.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

Bookmakeři: Vítězství ve volbách ANO neobhájí. Favoritem na post premiéra je Bartoš

V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je aktuálně kurz 1,46:1, na výhru se dá sázet v kurzu 2,5:1. Největším favoritem na příštího premiéra je předseda Pirátů Ivan Bartoš (1,9:1) před současným předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO, 2,5:1). Sázkaři se zatím mírně přiklánějí k vítězství ANO, nejvyšší sázka je 300 000 korun. Mezi dalšími kandidáty jsou i šéf ODS Petr Fiala či bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Vyplývá to z vyjádření zástupců sázkových kanceláří.

Příběhy z první linie

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Umírat tolik lidí jsem ještě neviděl. Děsím se, co přijde, říká záchranář z Plzeňska

Nikdy mu před očima neumíralo tolik lidí, jako právě teď. Covidová pandemie pořádně zamávala i se životem záchranáře z Rokycan, který vedle směn v sanitce pomáhá též na urgentním příjmu v plzeňské nemocnici a na ARO jednoho ze západočeských špitálů. V dalším z Příběhů první linie na CNN Prima NEWS anonymně vypráví, jak si člověk zvyká na smrt kolem sebe. Mluví o bezmezné únavě. I o tom, že brečí jak pacienti, tak zdravotníci.

Vydržme šest měsíců, vyzývá Zeman. Lehce dementní odmítači očkování změní názor
Zeman potvrdil vládní rošádu Běhounka za Blatného. Prozradil také, kdo nahradí Petříčka
reklama
reklama
Zavření okresů prezident Zeman vítá. Ať jsou vojáci při kontrolách přísní, vyzývá

Partie

Domácí zpravodajství

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích
Češi mění názor na esport, těší gamera T9Lakyho. Hru FIFA občas psychicky nedáváte
Další články
reklama
reklama