reklama

Děkuju, Filípku!

Dnešní sloupek asi nemá žádný poselství. Je to jen příběh o životě jednoho psa. Možná jen nechci, aby zapadl mezi ostatní příběhy těch, o kterých se nikdy nikdo nedozví.

reklama

Dnešní sloupek asi nemá žádný poselství. Je to jen příběh o životě jednoho psa. Možná jen nechci, aby zapadl mezi ostatní příběhy těch, o kterých se nikdy nikdo nedozví.

Jméno: Filípek
Věk: asi 14 let
Život: 7 let u baráku bez péče, 7 let v útulku, pár týdnů v Naděje pro čtyři packy a 4 měsíce doma
Povaha: Je mi líto, ale já to vlastně nevím

Je to už pár let zpátky, tehdy jsem ještě nedočaskovala a o psech jsem věděla možná až moc málo. Pár let zpátky a pár měsíců po poslední injekci do žíly mého prvního psa, se kterým jsme bojovali statečně, ale vyhrát v sedmnácti letech nad ledvinami asi nelze a nějak odejít se musí.

Tehdy jsem trochu tušila, že možná zvládnu o fous víc, než co je člověku pohodlné a zábavné a taky jsem viděla svůj pracovní diář. Tam někde vzniklo rovnítko ke staršímu pejskovi na dožití. Já ty psí duše vedle sebe potřebuju a někdo někde potřebuje zase domov a adopce starých pejsků není až tak populární. Nemám moc času na dlouhý procházky a obrovský vyžití, ale mám pelech, misku a v koutě skladuju pytel plnej lásky, kterej stačí otevřít a vysypat.  

Věřím na osud a na nechat to plynout, a tak se mi jednoho dne objevil na mé facebookové zdi Filípek. Tehdy jsem ukázala fotku drahé matičce a ta se rozbrečela. V tom psím pohledu na jedný nekvalitní fotce toho bylo prostě nějak moc.

Při prvním setkání s Filípkem jsem poznala poloochrnutého pejska. Trochu většího, než je na dům bez výtahu príma, se zapnutým odpočtem tam někam nahoru, kdy už se to asi nepočítá ani na měsíce a s hlavičkou, která je schovaná ve svém vlastním světě, kam nemám přístup.

Odjížděly jsme samy s časem na rozmyšlenou. Já mám ale takovou zvláštní část duše, která k sobě poutá a vytváří si vztah k těm, které viděla, představovala si je nebo se s nimi setkala a nezapomíná, a tak jsme za pár dní naložily do mazlika deku a vyrazily (ano, moje auto má jméno a taky mu říkám dobré ráno a díky, že si mě dovezl, což možná dokresluje to, o čem tu vlastně mluvím).

Bydlení s Filípkem nebylo jednoduché. Ráno jsem drhla jeho pelech, venku ho chytala, když chtěl na velkou a domů si odnášela obtisk na tričku, když jsem to párkrát nestihla. Ale Filípek venku chodil každý den s větším zájmem a těšil se na snídani a pokud se těšíte na snídani, ještě se nekončí, ať se děje, co se děje. Doma trávil dny spánkem, anebo prostě jenom byl. Vlastně ani nevím, jestli věděl, že vedle něj jsem.

Filípek byl doma pouhé čtyři měsíce a za tu dobu mě do svého světa pustil přesně čtyřikrát, olízl mi nos a pár sekund se mnou opravdově pobyl.

Často jsem se dívala do pelíšku a přemýšlela, jaký byl, jak se měl, jak žil. Po pár telefonech a emailech jsem se dozvěděla něco o paní, pro kterou byl pes jen něco, čemu to sluší na zahradě. Jen někdo, komu se dá ráno miska a tam někde se končí, protože to asi stačí. Informace dál se rozcházejí, někdo vyprávěl o stromu v lese a provazu a někdo jiný o smrti a nechtěném dědictví. Následovalo dalších 7 let za mříží a když přestaly fungovat zadní nohy, ujala se ho Natálka ze spolku Naděje pro čtyři packy a potom jsem se objevila já. Mezi Natálkou a mnou byli ještě jedni majitelé, ale Filípka vrátili. Asi jim to nemám za zlé, tohle není pro každého.

O posledním týdnu se mi píše špatně. Nevím, jestli jsem něco neměla udělat jinak a až moc tuším, že jsem byla tehdy v nějakém podivném kolotoči práce, neuměla z něj vystoupit a zabouchnout dveře i přesto, že jsou některé věci v určitých chvílích prostě důležitější. Možná jsem měla prostě říci, že si beru volno a tečka, nebudu se o tom bavit a odvézt ho někam daleko, kde nejsou sousedi a spát, když spí on a být vzhůru, když je vzhůru on. Nebo jsem ho možná měla nechat jít hned po první noci. Nevím.

Poslední týden Filípek celé noci plakal a vyl, začal v devět večer a končil v devět ráno. S mamkou jsme se střídaly, ale nespal nikdo. Od té doby vím, že být vzhůru 72 hodin je nezvládnutelné a můj hlas už někdy není tak konejšivý, jak by měl být.

Hodný veterinář pokrčil rameny a já jsem třetí den odjížděla do práce, když Filípek v osm ráno po probdělé noci usnul. Nakonec pokrčil rameny i zlý veterinář, protože pokud je něco složitý, je dobrý mít hodnýho veterináře, který s vámi půjde na hranici, ale ne až za ní a taky zlýho, který bude od začátku realista.

Čtvrtý den už se ráno nenajedl a venku udělal jen jeden krok a sedl si. Odjela jsem zase, když usnul, abych si před firmou dala cigaretu, hodně se vysmrkala, pořádně se nadechla, zavolala veterináři a otočila auto. Doma jsem si k němu lehla a vyprávěla mu, že se za nás lidi omlouvám, že by takhle ten psí život prostě vypadat neměl. A tehdy vystoupil ze svého světa naposledy, olízl mi nos a tímhle milosrdným gestem zachránil mojí duši, která utrpěla posledním týden šrám. O pár hodin později přišla beze slov paní doktorka a Filípek tiše a klidně usnul. Jeho srdíčko se zastavilo ihned. Byl jeho čas.

Tenkrát jsem si sáhla na dno svých sil a někde vzadu stále cítím malou výčitku, že mě i v posledních dnech musel učit, co je opravdu důležité.

Po pár týdnech jsem dala v práci výpověď a jen doufám, že když usínal, slyšel mě a tam někde nahoře u brány se nahlásil jako Minařík, našel Betynku a drží se u sebe. Protože já se tam jednou objevím a hrozně ráda bych ho poznala.

Dnes už toho znám a vím mnohem víc, mám vedle sebe na těžká rozhodnutí úžasný kolegyně z Dočasek De De, za zády skvělej tým doktorů z Ivetu a taky umím používat čůrací podložky.

Bez tohohle kluka by ale nic z toho nebylo. To on mě nasměroval tam, kým jsem.

Děkuju, Filípku!

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama