Kadyrova rozzuřil masakr jeho vojáků. Vedeme džihád proti ukrajinskému satanismu, prohlásil

Čečenský autoritářský vladař Ramzan Kadyrov má zlost. Nejen, že se ruským silám na Ukrajině přestává dařit, ale tvrdou ránu dostali i jeho ozbrojenci. Desítky z nich nepřežily zásah jejich základny na jihu Ukrajiny a další utrpěly zranění. Kadyrov poté pronesl, že je třeba na oplátku „vymazat ukrajinská města z povrchu země“. Nyní tvrdí, že Rusko vede „džihád proti ukrajinskému satanismu“.

Kadyrov pro ostré a kontroverzní výroky nechodí daleko. Poté, co navrhl destrukci ukrajinských měst kvůli tomu, že na jisté základně na jihu Ukrajiny zemřelo po výbuchu na 40 jeho ozbrojenců, nyní prohlásil, že nynější válka je vlastně svatou. „Toto je džihád! Naši čečenští velitelé se rozhodli nejen bránit, ale rovnou zaútočit. Zničíme tyto šajtány, ať jsou kdekoliv a navzdory tomu, jak dobře se ukryjí,“ napsal na sociální síti Telegram muslimský vládce Čečenska.

Ve svém příspěvku několikrát připomněl údajný „satanismus Západu, který otevřeně brojí proti Rusku“. „Chtějí rozdrtit naši vlast na malé kousky, ponížit nás, zadupat do země, a nakonec znesvětit naši víru a kulturu, abychom neměli žádnou identitu a jedinou rodinnou hodnotu,“ píše Kadyrov na Telegramu.

Rusové se proti Ukrajině snaží obrátit i další náboženství

Co za takovými výroky stojí? Na tuto otázku se blíže zaměřil americký Institut pro studium války. „Tato slova mohou znamenat důraz snahu odvrátit nepokoje mezi minoritními náboženskými skupinami uvnitř ruských ozbrojených sil,“ informuje ISW. Institut zároveň zmínil, že mezi muslimy z Kadyrovových jednotek a jinými příslušníky ruských ozbrojených sil došlo k několika střetům.

ISW obecně uvádí, že Kadyrov není ve své snaze přenést konflikt i do náboženské roviny sám. I další představitelé Ruska se snaží svojí rétorikou čím dál více obrátit nábožensky založené Rusy proti Ukrajincům. A je jim jedno, zda jde o vyznavače islámu nebo pravoslavné křesťany, kteří v Ruské federaci převažují.

Jeden z takových výroků předvedl kupříkladu zástupce tajemníka ruské Bezpečnostní rady Alexej Pavlov, který doslova uvedl, že „Ukrajinu je třeba desatanizovat“. Podle jeho mínění je ukrajinská společnost řízena „fanatiky, kteří chtějí opustit hodnoty ruské ortodoxní církve, islámu i judaismu“. Je tak patrné, že Rusové se snaží proti Ukrajině obrátit i nábožensky smýšlející.

Kadyrov žene do války svou soukromou armádu i mladé syny

Kadyrov je již dlouhé měsíce jedním z nejhlasitějších agitátorů v okolí ruského prezidenta Vladimira Putina. Čečenský vládce patří mezi nejostřejší válečné jestřáby, neboť podle něj je třeba válku na Ukrajině, kterou však Rusové od začátku invaze nazývají „speciální vojenskou operací“, dotáhnout do vítězného konce. A to za jakoukoliv cenu.

Do války poslal nejen svoji soukromou armádu věrných, ale dokonce i své syny. Podle Kadyrova vyrazili přímo na frontu krýt jiné čečenské jednotky a do Grozného, hlavního města autonomního Čečenska, se vrátili s údajnými ukrajinskými zajatci.

Na druhou stranu ovšem západní pozorovatelé upozorňují na to, že trojice Kadyrovových synů, kteří jsou všichni nezletilí, se na liniích proti Ukrajincům nenacházela. Sami Kadyrovovi ozbrojenci měli před válkou pověst brutálních válečníků, ale tento pohled se nyní otřásá. Na internet totiž často pronikají například videa, na nichž kadyrovci střílí ze všech možných zbraní pouze na neobydlené budovy a jiné prázdné objekty.

Tagy: