Demonstranti přitvrzují. V New Yorku mlátili policisty tyčemi

V New Yorku mlátili demonstranti newyorské policisty tyčemi

Původně organizovaný mírový průvod na podporu policejního sboru v New Yorku se zvrátil v násilný konflikt mezi podporovateli a odpůrci policistů. Při střetu byli vážně zraněni nejméně tři důstojníci. Policie vzala do vazby 37 demonstrantů, žádný z nich neutrpěl vážnější zranění. New York v posledních dnech trápí narůstající vlna zločinů, kvůli kterým o víkendu zemřelo i jednoroční batole.

„Chceme mluvit o svých problémech komplexně, jako to děláme vždy. Když jsme šli po chodníku na mostu, tak se proti nám rozeběhli policisté v plné výzbroji a všechny nás začali zatýkat,“ popsal situaci pro Fox News organizátor protestu proti průvodu podporovatelů policie Jonathan Lykes. Ten také pro americkou televizi potvrdil, že jeden z protestujících byl zraněn. Celkem bylo zatčeno 37 lidí, většina z nich se podle televize NBC4 zúčastnila i protestů za „okupování radnice“.

Policie pohlíží na celý incident v jiném světle, odpůrci policistů podle nich střet vyprovokovali.  „Toto není mírový protest, nemůže to být tolerováno,“ uvedl newyorský policejní sbor na svém Twitteru. K příspěvku zároveň policisté umístili video, ze kterého je patrné, že demonstranti napadli zasahující důstojníky tyčemi. Šéfovi policejního oddělení Terenci Monahanovi zlomili prst, se zakrvácenou hlavou odešel i poručík Richard Mack.

New York se opět stává rájem zločinu

Události jen o pár hodin předcházela smrt třicetiletého Kishawna Camerona, který byl zastřelen v časných ranních hodinách před bytovým domem v Brooklynu. Nárůst zločinu symbolizuje i smrt jednoročního batolete Davella Gardnera, které se stalo obětí střelby v Brooklynu také. Statistiky newyorské policie ukazují, že po rozpuštění policejní jednotky, která se v utajení zaměřovala na boj proti zločinu, vzrostl počet zatčení souvisejících s držením střelných zbraní za poslední měsíc o 67 procent.

Starosta New Yorku Bill de Blasio, který kdysi tuto jednotku označil za „elitní“, na pozadí současných protestů však otočil a přiznal, že je potřeba policejní sbor reformovat. V rámci toho ve středu v Brooklynu podepsal plán prevence kriminality a zakázal i kontroverzní zásahy, při nichž policisté mohou zakleknout podezřelým pachatelům na krk.

Trump: Ať řeší kriminalitu a nemalují nápisy

„Za poslední týden v New Yorku vzrostl počet případů střelby o 358 procent. Je těžké tomu uvěřit,“ komentoval situaci v metropoli prezident Donald Trump. „A přesto tráví veškerý čas tím, že malují před budovou Trump Tower motto Black Lives Matter,“ opřel se do aktivistů a starosty prezident. Zároveň si neodpustil poznámku, že New York už není tím, čím kdysi býval.

Tagy: