Přes sto hodin výpovědí a výhrůžky smrtí. Soudní tahanice Deppa a Heardové čekají na verdikt

Po šesti týdnech výpovědí v pátek v soudní síni v americké Virginii zazněly závěrečné řeči advokátů herců Johnnyho Deppa a Amber Heardové, bývalých manželů, kteří se nyní vzájemně obviňují z pomluvy a fyzického a psychického napadání a týrání a požadují po sobě astronomické odškodné. Deppovi právníci požádali porotu, aby herci „vrátila zpátky jeho život“ tím, že uzná Heardovou vinnou z pomluvy. Obhájci herečky zase porotcům řekli, že se její život proměnil od začátku sporu v peklo a že se ji Depp snaží cíleně očernit kvůli tomu, že jej opustila.

Depp svou exmanželku žaloval kvůli úvodníku v listu The Washington Post, v němž se Heardová označila za oběť domácího násilí, aniž však přímo zmínila jméno svého exmanžela. Depp tvrdí, že kvůli článku přišel o štědře placené role a utrpěla jeho pověst, kterou se nyní snaží soudním sporem vylepšit.

Během více než 100 hodin soudních výpovědí, které živě přenášely televizní kamery, však vyšlo najevo velké množství velmi choulostivých detailů jejich zjevně bouřlivého manželství, jež přiměly ke sledování kauzy tisíce lidí po celém světě.

Pozornost přitáhlo mimo jiné zapojení bývalé Deppovy partnerky a modelky Kate Mossové, která tento týden na lavici svědků prostřednictvím videokonference ve velmi krátké výpovědi vyvrátila tvrzení, že ji Depp během jejich vztahu shodil ze schodů.

Lhářka, lhářka

Herec před soudem odmítl, že by kdy Heardovou fyzicky napadl. Jeho právníci tvrdí, že si herečka obvinění vymyslela ve snaze svého exmanžela poškodit a sama byla ve vztahu agresorkou. Heardová vypověděla, že ji Depp fyzicky či slovně napadl nejméně desetkrát, přičemž byl často opilý či pod vlivem drog. Její právníci se herce snažili vykreslit jako muže dvou tváří – pod vlivem byl surový a po vystřízlivění si na detaily incidentů nepamatoval, ale několikrát se za své chování omluvil a sliboval, že se napraví.

„Žádáme vás, dámy a pánové, abyste pohnali pana Deppa k odpovědnosti za jeho činy,“ řekl v pátek právník Heardové Benjamin Rottenborn. „Postavte se za všechny oběti domácího násilí, které trpí v tichosti. Postavte se za svobodu projevu,“ dodal.

„Důkazy naprosto jasně poukazují na to, že násilníkem je paní Heardová a že je lhářka,“ řekla Deppova obhájkyně Vasquezová. „O panu Deppovi lhala a vzala na sebe svou životní roli jako veřejná postava reprezentující domácí násilí,“ dodala.

Depp zažaloval Heardovou o odškodné ve výši 50 milionů dolarů (1,15 miliardy korun), načež jeho manželka podala protižalobu a požaduje po herci dvojnásobek. Obě strany dnes však řekly, že jim ve sporu nejde o peníze, ale o očištění vlastního jména.

Sympatie nehrají roli

Soudkyně Penney Azcarateová na začátku pátečního líčení informovala porotu, o čem přesně má při svém rokování rozhodovat a jakým způsobem. „Nesmíte svůj verdikt žádným způsobem zakládat na sympatiích, předsudečných dohadech nebo spekulaci. Váš verdikt musí vycházet výhradně z důkazů a soudních pokynů,“ řekla soudkyně.

Porotci nesměli zjišťovat žádné informace o kauze z médií či sociálních sítí, kde se kauza stala předmětem vášnivých diskusí. Podle pozorovatelů se přitom sympatie veřejnosti kloní spíše na stranu Deppa, přičemž proti Heardové se spustila vlna často až nenávistných reakcí. „Obtěžují mě, vyhrožují mi, ponižují mě,“ řekla Heardová na otázku, jak vypadá její život od vypuknutí soudního sporu. „Lidé mě chtějí zabít a říkají mi to. Každý den. Chtějí dát moje dítě do mikrovlnky. Říkají mi to,“ prohlásila ve čtvrtek na lavici svědků při posledním vystoupení před soudem.

Depp již v minulosti prohrál spor o pomluvu s britským bulvárním listem The Sun, který ho v jednom ze svých článků nazval manželským násilníkem. Londýnský soud rozhodl ve prospěch listu, protože dospěl k názoru, že většina tvrzení Heardové o hercových agresivních výpadech byla pravdivá.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:43

Rusové ostřelovali oblast Sumy, odpálili neřízené střely z vrtulníků

23:29

Zelenskyj varoval osoby, které se podílejí na odpalování raket na Ukrajinu

23:01

Rusko střílelo na Zelenodolsk z několika raketometů

22:34

Vedoucí představitelé zemí G7 vtipkovali o Putinovi

Expert k tragické nehodě Audi R8 v Jičíně: Agresivní mistři světa. Chápou jen tvrdé tresty

V Česku neumíme trestat agresivní řidiče, kteří se chovají skutečně nebezpečně. Jsou přesvědčení, že jsou mistry světa, vědomě tím ale ohrožují ostatní účastníky silničního provozu, řekl redakci CNN Prima NEWS dopravní expert Roman Budský z platformy VIZE 0. Komentoval tak tragickou nehodu v Jičíně, při které přišel o život řidič Audi R8. Dopravní odborník Jiří Žák podotkl, že se mnoho řidičů v krizových situacích až příliš spoléhá na elektronické systémy v autech. „Fyzikální zákony jsou ale neúprosné. Někdy to skončí dobře, někdy tragicky,“ dodal.

OpenText propojuje svoje služby s Google Cloud, aby firmám poskytl větší komfort

Spravovat a řídit firemní dokumenty a další informace je stále složitější. Přicházejí z mnoha zdrojů, digitalizované i papírové, e-maily, datovými schránkami, komunikačními aplikacemi, klasickou poštou… Bez interního systému na oběh, zpracování, schvalování a archivaci dokumentů se dnes už žádná organizace neobejde. Regionální viceprezidentka společnosti OpenText pro Evropu Sandra Tiskens vysvětluje, proč je dobré vsadit na globální řešení, které se dokáže přizpůsobit lokálním specifikům v České republice.

Bohatnou na inflaci, tak ať platí. Vládní strany si brousí zuby na energetické firmy

Čtyři koaliční strany připouštějí zavedení speciální daně pro energetické firmy, které vyrábějí elektřinu z uhlí a jádra. Piráti a hnutí STAN by měli návrh předložit na příštím jednání koaliční rady. TOP 09 a lidovci se chtějí bavit o podobě daně. Spíše skeptická je zatím pouze nejsilnější vládní strana ODS. Vyplývá to z vyjádření představitelů jednotlivých stran pro Českou televizi (ČT). Speciální daň z příjmů by byla ve výši 25 %.

Žijeme v nejhorší době od 2. světové války, říká Kovářová. Vondráček: Vláda nás dorazila

Musíme vymezit, v jaké době žijeme. Je to nejhorší doba od druhé světové války, řekla v Partii Terezie Tománkové místopředsedkyně STAN Věra Kovářová na konto obrovské inflace a problémů s energiemi. Podle Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO ale bylo hůře v době po roce 1968. „Jsme teď v šoku a vláda nás dorazila,“ zkritizoval ve vysílání CNN Prima NEWS kroky pětikoaličního kabinetu.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Hrozivý omyl šoféra autobusu. Po nárazu do mostu na Hané je jeho kabina na šrot

Zájezdový autobus z Litvy, ve kterém cestovalo 44 lidí, v neděli havaroval na Vyškovsku. Jeho řidič narazil v Ivanovicích na Hané do mostní konstrukce, po které vede železniční trať spojující Přerov s Brnem. Podle Správy železnic by neměl být most nijak staticky narušený, i přesto po něm vlaky jezdí sníženou rychlostí. Při hrozivě vypadající nehodě se naštěstí nikdo nezranil.

Bizarní video z bojiště: Ruský voják vykonával potřebu. Zaútočil na něj dron Ukrajinců

Po sociálních sítích kolují další záběry z bojů na Ukrajině. Na jednom z nich je vidět ruský voják, který v neobydlené oblasti zřejmě vykonával potřebu. Během toho na něj ale bezpilotní letoun ovládaný ukrajinskou armádou svrhnul výbušninu. Exploze byla tak silná, že okupant doslova ztratil půdu pod nohama. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Domácí zpravodajství

Tváří v tvář smrti: Češi na Ukrajině čelí ruské palbě. Chybí výbava pro noční boj, vzkazují

Dunění dělostřelecké palby i útoky pod rouškou tmy. Čeští bojovníci na východě Ukrajiny urputně brání strategické pozice a zároveň čelí obrovskému tlaku ze strany ruských vojsk. Jsou ve výrazné nevýhodě – čím dál častěji musí čelit útokům i v noci, chybí jim ale vybavení pro vidění ve tmě. Redakci CNN Prima NEWS skrze humanitární organizaci Mise Ukrajina prozradili, že nejvíce postrádají termovize a noktovizory.

I s rakovinou porodila krásnou holčičku, teď přišla další rána. Jana přesto bojuje dál

Před pěti lety se nastávající mamince Janě Faltýnkové změnil život. V pátém měsíci těhotenství si totiž v levém třísle nahmatala bouli. Lékaři jí poté oznámili děsivou zprávu – rakovina tkáně ve II. stadiu. Faltýnková se přesto nevzdala a zákeřnou nemoc úspěšně porazila. Po pěti letech náročné léčby se jí podařilo znovu otěhotnět, bohužel však musela podstoupit interrupci. Mladá maminka se přesto nevzdává a na svět nahlíží pozitivně.