CNN Prima News domácí násilí

domácí násilí

Výpis příspěvků ke štítku „domácí násilí“

Ochrana dětí v Česku tragicky selhává. Chystáme sérii klíčových opatření, říká zmocněnkyně

Systém ochrany dětí v Česku funguje naprosto nelogicky. Všichni na problém koukáme, ale zasáhneme, až když má rozměry požáru Hřenska, řekla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Připravuje proto ve spolupráci se třemi ministerstvy plán Křižovatky života, který by měl státní systém ochrany dětí zlepšit. Investice do této oblasti se podle ní vyplatí i mimo jiné proto, abychom minimalizovali riziko, že se bude opakovat podobná tragédie jako na pražské filozofické fakultě.

Advokáti vyhlásili stávku. Často, kdybychom tam nebyli, tak si oběť ublíží, říká Hrdá

Oběti trestných činů mají nárok na služby advokáta, který je provází celým procesem, a podle Lucie Hrdé je jim mnohdy i velkou psychickou oporou. V našem podcastu prozradila, že soudy advokátům snižují odměny. Podpora obětí například u výslechu prý není podle soudů důležitým úkonem. Krácení odměn na neúnosné částky se tak někteří advokáti rozhodli řešit stávkou.

Domácí násilí se dědí: Třetina Čechů ho zažila v dětství i v dospělosti, nejen z pozice oběti

Může se násilí v rodině dědit? Na tuto otázku se snažili odpovědět experti ze společnosti SocioFactor, kteří pro Asociaci pracovníků intervenčních center ČR zpracovali na toto téma první výzkum v České republice. Výsledky pomyslného „kola násilí“ jsou alarmující. Téměř třetina Čechů, kteří se v životě setkali s domácím násilím, ho zažila v dětství i dospělosti. Prostřednictvím rozhovorů a dotazování téměř tisíce účastníků se odborníci snažili definovat a zmapovat faktory, které k přenosu násilí přispívají. Z předchozích průzkumů asociace vyplývá, že každá pátá až šestá rodina domácí násilí zažívá a v 80 procentech těchto rodin žijí děti.

Blikající majáky i minuta ticha: Evropa si připomíná den obětí. Jak funguje pomoc v Česku?

Číslo 4 200 – počet obětí trestných činů, s nimiž Probační a mediační služba navázala spolupráci v roce 2023. Mezi ně se řadí jak dospělí, tak senioři či děti. Požádat o pomoc přitom může každý, kdo se obětí cítí být, a to v kterémkoli ze 74 středisek napříč republikou. U příležitosti Evropského dne obětí trestných činů, který každoročně připadá na 22. února, služba společně s policií projeví těmto lidem úctu minutou ticha. Ve 12:00 se navíc před policejními služebnami po celé republice rozsvítí majáky, které symbolicky přinášejí světlo, naději a blížící se pomoc.

Istanbulská úmluva? Není důvod být slepým bodem na mapě. Cesta na východ mě děsí, říká Decroix

Česko zůstává jednou z mála zemí, která neratifikovala Istanbulskou úmluvu, neplatí eurem a nezavedla možnost korespondenční volby. Podle poslankyně Evy Decroix (ODS) je třeba k těmto rozhodnutím dospět a nejsme v tomto ohledu „bílým místem na mapě“. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS zdůraznila, že vydat se směrem na východ by bylo daleko horší.

Alarmující data o domácím násilí. Oběti v Česku nevěří soudům ani policii, ukázal průzkum

Pouze necelá desetina lidí, kteří prožili domácí násilí, má důvěru v soudy, jež rozhodují o vině, či nevině agresorů. Alarmující data přinesl výzkum, který realizovala iniciativa Pod svícnem a výzkumná agentura Ipsos. Naopak nejvíce respondentů důvěřuje neziskovým organizacím, a to v 90 procentech případů. Výzkum také ukázal, že téměř tři čtvrtiny případů domácího násilí se nedostaly před soud. Z těch, které tam zamířily, jen ve 40 procentech justice rozhodla podle dotázaných spravedlivě.

Systém znásilněné dívce flusl do obličeje, říká expertka. Popsala, s čím se oběti potýkají

Strašně ráda bych řekla, že mě rozhodnutí soudu v Brně v případu opakovaného znásilňování nevlastní dcery šokovalo. Tohle ale není exces, tyto věci se prostě dějí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Michaela Studená, která stojí za iniciativou Pod Svícnem. Zdůraznila, že oběti doslova přežily domácí a sexualizované násilí, aby se následně potýkaly se systémem. „Ten jim naloží a dost často jenom flusne do obličeje,“ uvedla. Prohlášení znalce, že na nezletilou dívku jednání „naštěstí nemělo zásadní negativní dopad“, považuje za absurdní. Dívka se několik dní po rozsudku měla pokusit o sebevraždu.