Nathan Lasuik z kanadské provincie Alberta je souzen za napadení muže a dvou kanadských policistů na letišti ve Winnipegu. Čtyřiačtyřicetiletý běloch naopak policisty obviňuje z použití nadměrné síly při jeho zatýkání. Při zákroku prý několikrát opakoval, že nemůže dýchat. Případ, který se stal před dvěma lety, připomíná kauzu Afroameričana George Floyda, který po podobném zákroku policie v americkém Minneapolis zemřel.
Muž z Alberty uvedl, že se obával o svůj život, když mu příslušníci královské kanadské jízdní policie (RCMP) při zatýkání klečeli na krku. „Prosil jsem o vzduch a aby to někdo natočil,“ vypověděl minulý týden Lasuik u soudu.
Téměř pětiminutové video, které bylo u soudu představeno, ukazuje, že dva policisté drží Lasuika u země a koleno jednoho z nich mu tlačí po celou dobu na krk.
An Alberta man on trial for assault in Winnipeg said he feared he was going to die as RCMP officers knelt on his neck while arresting him. And a warning, some viewers may find the footage disturbing.
Posted by Global Winnipeg on Thursday, August 12, 2021
Incident se odehrál v dubnu roku 2019 na Mezinárodním letišti Jamese Richardsona ve Winnipegu, když byl muž zatčen za napadení jiné osoby před terminálem. Lasuik tvrdí, že policisté porušili jeho práva tím, že při zatýkání použili nepřiměřenou sílu. „Bál jsem se, že umřu. Připadalo mi to jako věčnost, když mě dusili,“ vypověděl u soudu.
Lasuik také uvedl, že byl po přistání s rodinou venku a nakládal zavazadla do otcova auta. Náhle však potkal jiného muže před terminálem a mělo mezi nimi dojít ke slovní potyčce. Druhá osoba měla ohrožovat Lasuikovu rodinu a děti. Uznal tedy, že tehdy „ztratil kontrolu“, kopl druhého do nohy, dal mu ránu do obličeje a srazil mu brýle.
Video z letištních bezpečnostních kamer představené u soudu znázorňuje, jak se agresor k protějšku blíží s roztaženýma rukama a pak ho udeří do obličeje. Přivolaní policisté se následně snaží Lasuika dostat pod kontrolu.
Nahrávka také ukazuje, že stále rozzuřený muž udeří do obličeje i jednoho ze zasahujících policistů, srazí ho k zemi a nasedne do auta svého otce. Dva důstojníci ho ale vytáhnou a zřejmě několikrát zasáhnou do těla a obličeje. O chvíli později je na záběrech vidět jak již spoutaný Lasuik kope jednoho z policistů do oblasti třísel. „Musíte udělat všechno, abyste zůstali naživu,“ řekl později u soudu.
Policista změnil výpověď
Ve druhém videu, které natočil otec zatýkaného, křičí Lasuik na zemi, že nemůže dýchat. „Zemřu, nechte mě dýchat.“ Policista mu ale odpověděl, že pokud mluví, tak dýchat může.
Koleno policisty však zůstalo na Lasuikově krku po celou dobu zhruba pětiminutového videa. Ten opakovaně žádal, aby se policista pohnul, protože nemůže dýchat.
Web Global News zkoumal zvukové nahrávky dvoudenního soudu. Během jednoho dne důstojník původně tvrdil, že držel koleno na mužově rameni tak, jak je podobným situacím vycvičen. Teprve, když mu ukázali video, přiznal se, že klečel přímo na krku. Na konci záznamu je navíc slyšet další z policistů, který důrazně žádal, aby Lasuikův otec přestal točit. Ten ale odmítl.
Případ se má k soudu vrátit 30. srpna, kdy by se líčení měl účastnit i expert na použití síly.
Policie podobné techniky odmítá
V reakci na videozáznamy velící důstojnice Jane MacLatchyová uvedla, že incident byl postoupen nezávislé vyšetřovací jednotce. „Královská kanadská jízdní policie neučí a ani neschvaluje žádnou techniku, při níž důstojníci zaklekávají lidem hlavu či krk,“ řekla MacLatchyová.
Podle ní je video velmi znepokojující. „Lze jasně slyšet, že muž informuje policisty, že nemůže dýchat,“ popsala velící důstojnice.
Národní policejní federace vyzvala veřejnost a média, aby nečinily závěry rychle. „Je důležité mít na paměti, že se jedná pouze o malou část mnohem delšího incidentu, kdy pan Lasuik napadl v opilosti náhodného cizince, což vyvolalo reakci policie. Poté opakovaně napadl zasahující policisty,“ řekl Brian Sauvé, prezident Národní policejní federace. Podle něj není fér spekulovat o vhodnosti konkrétního postupu na základě krátkých a senzaci vyvolávajících záběrů. Rozhodnutí by se mělo podle něj nechat na odbornících.
Policejní zákrok připomíná případ George Floyda, který se odehrál v květnu 2020. Policisté v Minneapolis tehdy pacifikovali několikrát soudně trestaného černocha poté, co v obchodě zaplatil falešnou bankovkou. Video zachytilo policistu Dereka Chauvina, který Floydovi dlouhé minuty klečel na krku, zatýkaný se přitom v tu chvíli už nesnažil bránit a opakovaně říkal, že nemůže dýchat. Po chvíli ztratil vědomí a přivolaní záchranáři naložili jeho bezvládné tělo na nosítka. Později zemřel v blízké nemocnici.
Videozáznam činu obletěl celý svět a spustil vlnu protestů proti rasismu a policejní brutalitě nejen po celých Spojených státech. Demonstrace také provázelo rabování a vandalismus. Chauvin stanul před soudem, který ho letos v červnu poslal za vraždu na 22,5 roku do vězení.