Pieta za Roma (zdroj: CNN Prima NEWS)
Stovky lidí se v Teplicích sešly na pietním shromáždění k uctění památky Stanislava Tomáše, který nedávno zemřel krátce po policejním zásahu. Původně smuteční akci doprovázelo mnoho protestů proti jednání bezpečnostních složek.
Smutek, emoce, ale i vztek. Shromáždění, které se v Teplicích konalo k uctění památky nedávno zesnulého Roma Stanislava Tomáše, se proměnilo v jeden velký vášnivý protest proti jednání policie. Právě ji mnozí přítomní vinili ze smrti 46letého muže.
Nové video z Teplic: Rom před policejním zákrokem mlátil hlavou do auta, pak odpadl
Na sociálních sítích se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který v sobotu zemřel nedlouho po zásahu policistů v sanitce. Na záběrech lze vidět, že dvakrát velkou silou udeřil hlavou o auto. Celý incident vyvolal v Česku debatu o násilí při policejních zákrocích. Šestačtyřicetiletý muž je některými nazýván českým Georgem Floydem.
Policisté proti němu 19. června zakročili, protože ničil auta a byl agresivní. Následná pitva prokázala, že byl pod vlivem pervitinu a zemřel na selhání srdce.
To však protestující v Teplicích nepřesvědčilo. Byli si jistí, že za Tomášovo úmrtí mohl nepřiměřený zákrok bezpečnostních složek.
I proto se týden poté vybavili spoustou transparentů s nápisy Roma Lives Matter, ve zjevné narážce na smrt Afroameričana George Floyda z května 2020, za níž byl policista Derek Chauvin odsouzen k trestu odnětí svobody na 22,5 roku.
Floyd zemřel poté, co mu Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si zadržený muž stěžoval, že nemůže dýchat.
A demonstrující v Teplicích si byli jistí, že Tomášův osud se tomu Floydovu v mnohém podobá. I proto se z davu ozývaly výkřiky „Hanba policii! Gestapo! Brutální vražda! Nejsme draci, ale lidi!“
Pitení shromáždění k uctění památky Stanislava Tomáše Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej
Akci do Dubské ulice, kde muž zemřel, svolalo občanské sdružení Konexe. U megafonu se postupně střídali různí řečníci včetně kněze, který pronesl modlitbu za zemřelého. Na akci přijeli Romové až z Brna, Ostravy, ale i ze Slovenska či Maďarska, zúčastnila se jí též sestra zemřelého Simona Tomášová.
Dav v průběhu sobotního odpoledne zpíval romskou hymnu, po několika hodinách se přesunul k nejbližší policejní stanici, kde hlasitě vyzýval k zastavení rasismu a poprav. Budovu pro jistotu hlídali těžkoodděnci, k žádnému zásadnějšímu konfliktu však nedošlo, lidé se kolem půl čtvrté začali rozcházet.
Recidivista, který se snažil polepšit. Co víme o českém „Floydovi“?
Smrt Stanislava Tomáše, který v sobotu zemřel nedolouho po zásahu policistů, vyvolala v Česku debatu o násilí při policejních zákrocích. Šestačtyřicetiletý Rom, který byl během zákroku pod vlivem drog, je kvůli svému osudu přirovnáván k Afroameričanovi Georgi Floydovi. Byl ale Lokša, jak mu místní říkali, skutečně závislák, nebo byly drogy v těle během jeho osudného dne výjimkou? Co všechno o něm víme?
Jejich shromáždění policie monitorovala od samého začátku, v průběhu času kvůli bezpečnosti uzavřela příjezdové cesty k místu konání. Demonstrující na to reagovali podrážděně, směrem k ní opakovaně vykřikovali třeba: „Pojďte nás zabít!“
Policejní verze týden staré události zní nicméně celkem jasně: Hlídka v Teplicích zasahovala kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Když přijela na místo, ležel jeden z mužů na zemi a měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, lékař v nemocnici zhruba o 15 minut později konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.
Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku.
Policie: Zásah v Teplicích byl v pořádku. Pitva poranění orgánů a dušení neprokázala
Policisté, kteří zpacifikovali Roma Stanislava Tomáše v Teplicích, jenž následně zemřel, jednoznačně využili donucovací prostředky odpovídající zásahu. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli zástupci krajského policejního ředitelství Ústeckého kraje. Pitva zatím nezjistila poranění orgánu a dušení.
Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.
K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.
Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.
Pietní akce k uctění památky Roma Stanislava Tomáše. Zdroj: ČTK/Hájek Ondřej