reklama

Hanba policii, gestapo! Stovky lidí v Teplicích protestovaly kvůli smrti Roma

Stovky lidí se v Teplicích sešly na pietním shromáždění k uctění památky Stanislava Tomáše, který nedávno zemřel krátce po policejním zásahu. Původně smuteční akci doprovázelo mnoho protestů proti jednání bezpečnostních složek.

reklama

Smutek, emoce, ale i vztek. Shromáždění, které se v Teplicích konalo k uctění památky nedávno zesnulého Roma Stanislava Tomáše, se proměnilo v jeden velký vášnivý protest proti jednání policie. Právě ji mnozí přítomní vinili ze smrti 46letého muže.

Policisté proti němu 19. června zakročili, protože ničil auta a byl agresivní. Následná pitva prokázala, že byl pod vlivem pervitinu a zemřel na selhání srdce.

To však protestující v Teplicích nepřesvědčilo. Byli si jistí, že za Tomášovo úmrtí mohl nepřiměřený zákrok bezpečnostních složek.

I proto se týden poté vybavili spoustou transparentů s nápisy Roma Lives Matter, ve zjevné narážce na smrt Afroameričana George Floyda z května 2020, za níž byl policista Derek Chauvin odsouzen k trestu odnětí svobody na 22,5 roku.

Floyd zemřel poté, co mu Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si zadržený muž stěžoval, že nemůže dýchat.

A demonstrující v Teplicích si byli jistí, že Tomášův osud se tomu Floydovu v mnohém podobá. I proto se z davu ozývaly výkřiky „Hanba policii! Gestapo! Brutální vražda! Nejsme draci, ale lidi!“

Akci do Dubské ulice, kde muž zemřel, svolalo občanské sdružení Konexe. U megafonu se postupně střídali různí řečníci včetně kněze, který pronesl modlitbu za zemřelého. Na akci přijeli Romové až z Brna, Ostravy, ale i ze Slovenska či Maďarska, zúčastnila se jí též sestra zemřelého Simona Tomášová.

Dav v průběhu sobotního odpoledne zpíval romskou hymnu, po několika hodinách se přesunul k nejbližší policejní stanici, kde hlasitě vyzýval k zastavení rasismu a poprav. Budovu pro jistotu hlídali těžkoodděnci, k žádnému zásadnějšímu konfliktu však nedošlo, lidé se kolem půl čtvrté začali rozcházet.

Jejich shromáždění policie monitorovala od samého začátku, v průběhu času kvůli bezpečnosti uzavřela příjezdové cesty k místu konání. Demonstrující na to reagovali podrážděně, směrem k ní opakovaně vykřikovali třeba: „Pojďte nás zabít!“

Policejní verze týden staré události zní nicméně celkem jasně: Hlídka v Teplicích zasahovala kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Když přijela na místo, ležel jeden z mužů na zemi a měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, lékař v nemocnici zhruba o 15 minut později konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.

Tagy:
Policie ČR Romové Teplice pieta smrt Stanislav Tomáš
Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou
Miloš Zeman

Zeman podpořil Babiše: Souhlasí s uznáváním testů na protilátky. Odborníci stále tápou

Miloš Zeman souhlasí s premiérem Andrejem Babišem a podporuje návrh, aby se kromě očkování na koronavirus uznávaly i protilátky v krvi. V SMS zprávě to redakci CNN Prima NEWS napsal tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Odborníci ale před touto cestou varují a s doporučením váhají. Není podle nich jasné, jak vysoká hladina protilátek v těle vlastně musí být a zda jsou testy z krve dostatečně průkazné.

Nejsme očkovací otroci. Protestující v Bratislavě se bijí navzájem, zranili bratra Kotleby

Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.

reklama

Domácí zpravodajství

Havlíček: Na vině je strojvůdce. Ani zabezpečení srážce vlaků stoprocentně nezabrání

„Žádný zákon ani žádné zabezpečovací zařízení stoprocentně nemůže zabránit srážce, jaká se stala ve středu u Milavče,“⁠ zdůraznil na brífinku po návštěvě jižní Moravy ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zároveň ze střetu vlaků obvinil strojvedoucího německého expresu. Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři lidé, desítky dalších byly zraněny.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Kurýra si spletl s milencem své ženy. Po zahradě v Praze ho naháněl s mačetou

Majitel domu na Zbraslavi si pracovníka kurýrní služby, který mu dovezl novou pračku, spletl s milencem své ženy. A aniž by si počkal na jakékoliv vysvětlení, chopil se mačety a vystartoval po něm s křikem, že ho zabije. Kurýrovi se naštěstí podařilo utéct a přivolat policii. Hlídka, která na místo dorazila během několika minut, nepříčetnému muži naměřila více než tři promile alkoholu.

reklama