Hanba policii, gestapo! Stovky lidí v Teplicích protestovaly kvůli smrti Roma

Stovky lidí se v Teplicích sešly na pietním shromáždění k uctění památky Stanislava Tomáše, který nedávno zemřel krátce po policejním zásahu. Původně smuteční akci doprovázelo mnoho protestů proti jednání bezpečnostních složek.

Smutek, emoce, ale i vztek. Shromáždění, které se v Teplicích konalo k uctění památky nedávno zesnulého Roma Stanislava Tomáše, se proměnilo v jeden velký vášnivý protest proti jednání policie. Právě ji mnozí přítomní vinili ze smrti 46letého muže.

Policisté proti němu 19. června zakročili, protože ničil auta a byl agresivní. Následná pitva prokázala, že byl pod vlivem pervitinu a zemřel na selhání srdce.

To však protestující v Teplicích nepřesvědčilo. Byli si jistí, že za Tomášovo úmrtí mohl nepřiměřený zákrok bezpečnostních složek.

I proto se týden poté vybavili spoustou transparentů s nápisy Roma Lives Matter, ve zjevné narážce na smrt Afroameričana George Floyda z května 2020, za níž byl policista Derek Chauvin odsouzen k trestu odnětí svobody na 22,5 roku.

Floyd zemřel poté, co mu Chauvin při zatýkání devět a půl minuty klečel na krku, i když si zadržený muž stěžoval, že nemůže dýchat.

A demonstrující v Teplicích si byli jistí, že Tomášův osud se tomu Floydovu v mnohém podobá. I proto se z davu ozývaly výkřiky „Hanba policii! Gestapo! Brutální vražda! Nejsme draci, ale lidi!“

Akci do Dubské ulice, kde muž zemřel, svolalo občanské sdružení Konexe. U megafonu se postupně střídali různí řečníci včetně kněze, který pronesl modlitbu za zemřelého. Na akci přijeli Romové až z Brna, Ostravy, ale i ze Slovenska či Maďarska, zúčastnila se jí též sestra zemřelého Simona Tomášová.

Dav v průběhu sobotního odpoledne zpíval romskou hymnu, po několika hodinách se přesunul k nejbližší policejní stanici, kde hlasitě vyzýval k zastavení rasismu a poprav. Budovu pro jistotu hlídali těžkoodděnci, k žádnému zásadnějšímu konfliktu však nedošlo, lidé se kolem půl čtvrté začali rozcházet.

Jejich shromáždění policie monitorovala od samého začátku, v průběhu času kvůli bezpečnosti uzavřela příjezdové cesty k místu konání. Demonstrující na to reagovali podrážděně, směrem k ní opakovaně vykřikovali třeba: „Pojďte nás zabít!“

Policejní verze týden staré události zní nicméně celkem jasně: Hlídka v Teplicích zasahovala kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Když přijela na místo, ležel jeden z mužů na zemi a měl zjevná zranění. Jakmile se k němu policisté přiblížili, začal být agresivní a napadl je. Policisté použili donucovací prostředky a přivolali sanitku, ve voze záchranáři zahájili resuscitaci, lékař v nemocnici zhruba o 15 minut později konstatoval smrt šestačtyřicetiletého muže.

Zástupci ústeckého krajského policejního ředitelství ve čtvrtek řekli, že donucovací prostředky, které policisté použili při zákroku, odpovídaly intenzitě útoku.

Zasahujících policistů se kromě policejního prezidenta Jana Švejdara zastal premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) oznámila, že v jednání policistů momentálně nespatřuje trestný čin, a nebude proto ve věci zahajovat úkony trestního řízení.

K důslednému vyšetření incidentu vyzvala Rada Evropy i česká pobočka organizace na ochranu lidských práv Amnesty International, která zákrok policie označila za hrubý a nezákonný. Podle rady jsou záběry z incidentu znepokojující a vyvolávají mnoho otázek. Policejním zásahem se hodlá zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková. Výroky Babiše a Hamáčka kritizovali občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, podle nich podkopávají důvěru v nestrannost vyšetřování.

Šéf Ústřední rady německých Sintů a Romů Romani Rose označil zásah české policie v Teplicích za nelidský, odporný a brutální.

Tagy: