reklama

Lidé opatřením přestávají věřit. Očkování tečkou není a asi ani nebude, říká Dernerová

Podle senátorky Aleny Dernerové (za STAN) kvůli koronavirovým restrikcím dochází k rozštěpení společnosti. Ta přestává věřit, že jsou potřebná. Uvedla to v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Kromě toho zmínila, že stát lidem slíbil, že očkování bude znamenat „tečku“. Ta však nepřichází a asi ani nebude.

reklama

Senátorka za hnutí STAN zkritizovala, že vládní opatření ve finále vrážejí klín mezi občany. „My tím, co děláme, že máme nějaká opatření, rozštěpujeme společnost, která tomu přestává věřit,“ řekla Dernerová ve vysílání CNN Prima NEWS.

Problém je podle ní rovněž v prezentaci samotného očkování proti covidu. V minulosti se o něm hovořilo jako o něčem, co lidé podstoupí a už se nemusí bát. Kampaň nesla název „Udělejme tečku za koronavirem“, což evokovalo, že skončí i restrikce. „Řekli jsme, že budeme očkovaní a budeme mít tečku. Ta tečka tady ale není a asi ani nebude,“ pokračovala senátorka.

„Byl to marketingový tah, bylo to prostě: Pojďme do toho, pojďme si na virus došlápnout. Já bych tu tečku nepoužil. Zpětně to asi nebylo správné a probíhá kolem toho diskuze, ale v té chvíli to zafungovalo a přitáhlo lidi k očkování,“ reagoval na výtky poslanec Jiří Mašek (ANO).

Dernerová, která je zároveň lékařkou, kritizovala i to, že výhody nemají lidé, kteří si covidem prošli, ale už před delší dobou. „Je tu část lidí, kteří koronavirus prodělali, mají protilátky – a o těch se nemluví,“ doplnila.

Do budoucna je podle ní nutné přejít z očkování na léky. „Nedovedu si představit, že se budeme přeočkovávat pětkrát do roka. Očekávám, že přijdou léky,“ zmínila dále senátorka.

Na druhou stranu v Partii vyzdvihla výhody očkování. „Ti, co nejsou očkovaní, končí na JIP. Ti, co jsou očkovaní, někdy také, ale prodělají infekci lépe než neočkovaní,“ řekla Dernerová s tím, že lidé s prodělanou nemocí podle ní na JIP nekončí.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama