reklama

V oblíbeném parku v Plzni padne 70 stromů kvůli novostavbě. Místní se bouří a žalují město

Na 70 zdravých stromů v plzeňském Borském parku má padnout kvůli stavbě nového bytového domu. Zastupitelstvo města dalo souhlas k prodeji pozemku developerovi. Tomu teď chybí už jen získat stavební povolení a může se stavbou začít. Obyvatelé této jižní plzeňské čtvrti se ale bouří. Sepsali petici a padla už i žaloba.

reklama

Šestipodlažní stavba, ve které bude celkem 52 bytových jednotek, má stát v Heyrovského ulici. Petici proti jejímu vzniku podepsalo kolem 250 místních, inicioval ji Lukáš Pospíšil. „Jsme zklamaní. To není jen o tom, že se tam vykácí plocha. Problémem jsou i parkovací místa, kterých je tam už teď nedostatek,“ řekl.

Přidávají se k němu i další. „Už tu bylo plno stromů vykáceno. My jsme moc rádi, že ten park tady máme, a neradi bychom o něj přišli,“ stěžovala si jedna z místních. „S tím novým barákem nesouhlasíme,“ zaznívá.

Bytový dům vyroste právě v největším a nejnavštěvovanějším plzeňském Borském parku. Kvůli jeho stavbě padne kolem 70 zdravých stromů. „Zastupitelstvo města Plzně schválilo prodej pozemku v Heyrovského ulici o celkové výměře 3162 metrů čtverečních. Celková kupní cena pozemku činí 24,1 milionu korun,“ uvedla mluvčí Magistrátu města Plzeň Adriana Jarošová.

Pro návrh se vyslovilo 28 zastupitelů, proti 10, tři se zdrželi hlasování. Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala náměstka primátora pro oblast technickou, radního pro oblast ekonomickou a náměstka primátora pro oblast dopravy. Věc odmítli komentovat, na pátečním zastupitelstvu hlasovali pro prodej pozemku. Proti byli komunisté a Piráti.

Developer: Stížnosti mě nezajímají

„Jestliže se jedná o soukromý projekt, na kterém si bude – s odpuštěním – někdo mastit kapsu, tak si myslím, že to není správný důvod, proč část parku vykácet,“ okomentoval situaci člen zastupitelstva města Plzně Pavel Bosák (Piráti).

Redakce CNN Prima NEWS kontaktovala také developera, který má stavbu realizovat, ale na volání nereagoval. „Stavba by měla začít v horizontu několika měsíců,“ uvedl developer Roman Kreuziger již v lednu. A co odpověděl na otázku, že místní lidé sepsali petici a bouří se proti stavbě? „To mě vůbec nezajímá,“ řekl stručně.

Někteří místní s pátečním rozhodnutím zastupitelstva vzdali snahu bojovat proti výstavbě domu. Lukáš Pospíšil ale stále věří, že se mu jej podaří zvrátit, proto s partnerkou podali na město žalobu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku
Koronavirus

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje
Politika

Jak z volební prohry? Komunisté po debaklu volí nové vedení, Filip nepokračuje

Komunisté na mimořádném sjezdu v pražském Top Hotelu volí nového předsedu a hledají cestu, jak z volební prohry, která KSČM po třech desítkách let poslala z dolní parlamentní komory. Vybírat budou delegáti z osmi kandidátů, za favority jsou považovaní europoslankyně Kateřina Konečná a člen konzervativní části KSČM Josef Skála. Vedle lídra budou delegáti volit i další členy předsednictva.

Dřív by sundal Hamiltonovi helmu a dal mu pěstí. Verstappena vychválili za progres

Seriál formule 1 letos nabízí roky neviděnou bitvu o post mistra světa. Přetahovaná mezi mladým Nizozemcem Maxem Verstappenem a sedminásobným šampionem Lewisem Hamiltonem už přinesla řadu dramat. Emoce nabídla i zářijová Grand Prix v Monze, ve které do sebe dva hlavní favorité nabourali a závod pro ně skončil. Podle bývalého pilota Tima Glocka měl Hamilton štěstí, že se podobný incident nestal v předchozích letech. To by prý od Verstappena schytal ránu pěstí.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Stav prezidenta Zemana se díky léčbě mírně zlepšil, sdělila nemocnice

Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil, oznámila to Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Sdělení zveřejnila s jeho svolením, uvedla na svém webu. Zeman je hospitalizován od neděle 10. října, podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala jsou důvodem komplikace provázející jeho chronické onemocnění.

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

reklama