Červencový objem sjednaných hypoték přesáhl 35 miliard korun, což je o pětinu méně než v červnu. Za rychlým ochladnutím hypotečního trhu stojí prudký nárůst úrokových sazeb i fakt, že předchozí měsíce byly co do množství půjčených peněz rekordní. Úvěry na bydlení budou zdražovat i nadále a průměrná úroková sazba do konce roku přesáhne tři procenta.
Tuzemské banky sjednaly v červenci necelých 11 tisíc hypoték v celkovém objemu 35,26 miliardy korun. Počet smluv o objem úvěrů se tak meziměsíčně snížil přibližně o pětinu. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných na webu Fincentrum Hypoindex.
Bydlení bude stále nedostupnější. Ceny nemovitostí enormně rostou, říká ekonom
„Zdražování nekončí a lidé si do budoucna ještě navíc budou muset stále více připlatit například za bydlení,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom ČSOB Petr Dufek. Připomněl rovněž, že paradoxně rostly platy spíše ve státní správě, zatímco soukromá sféra zaostávala.
Ačkoli pokles mezi červencem a červnem je dramatický, v porovnání s loňským rokem jde stále o úctyhodná čísla. Meziročně totiž počet sjednaných hypotečních úvěrů vzrostl o skoro 40 procent a objem půjčených prostředků se zvýšil dokonce o téměř dvě třetiny. „Červenec sice skončil hluboko pod rekordními hodnotami, ale stále se drží vysoko nad čísly z předchozích let,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Nejprudší zdražení od prosince 2018
Za hlavní důvod meziměsíčního poklesu zájmu o hypoteční úvěry lze považovat jejich prudké zdražení. Průměrná úrokové sazba totiž vzrostla na 2,23 procenta. V červnu to bylo o 0,1 procentního bodu méně. „Jde o největší nárůst průměrné sazby od prosince 2018, kdy vzrostla o 13 bazických bodů (0,13 procentního bodu, pozn. red.) na 2,91 procenta,“ poznamenal Sýkora.
Do výše úrokové sazby se již promítlo zvýšení základní sazby České národní banky, k němuž došlo poprvé v červnu. „S ohledem na další srpnové zvýšení těchto sazeb se dá očekávat, že hypotéky budou i nadále zdražovat a sazby mohou postupně atakovat hranici tří procent,“ dodal hypoteční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Zdražování bytů nekončí. Jejich ceny vylétly meziročně o pětinu, nejvíce v Ostravě
Byty ve velkých městech v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostly meziročně průměrně o 19 procent na 77 800 korun za metr čtvereční. Tempo růstu jejich cen bylo nejvyšší za posledních pět let. Nejdražší bydlení je tradičně v Praze, nejlevnější v Ústí nad Labem.
S tímto výhledem souhlasí také Vojtěch Prokop z on-line hypotečního tržiště Zaloto. „Očekáváme, že růst průměrné úrokové sazby bude pokračovat až zhruba ke třem procentům na konci roku,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Jen sezónní výkyv?
Podle Prokopa to ale nemusí nutně vést k dalšímu útlumu poptávky po hypotečních úvěrech. „Prázdninové ochlazení poptávky je každoročním jevem a lze očekávat, že v dalších měsících bude poptávka zase stoupat. Zaloto loni zaznamenalo obnovení růstu hypoteční poptávky od poloviny srpna a jeho následné pokračování až do konce roku,“ doplnil.
Poptávka po hypotečních půjčkách ale bude také zásadně ovlivněna vývojem cen stavebních materiálů. „Bude-li jejich cena dále růst, může nemalá část lidí odstoupit od svého záměru stavět,“ uzavřel Prokop.
Vedle průměrné úrokové sazby pokračovala v červenci v růstu také průměrná výše sjednaného úvěru na bydlení. Meziměsíčně se zvýšila o 54 tisíc na 3 215 153 korun. Před rokem to přitom bylo téměř o půl milionu korun méně. „Neustále rostoucí ceny nemovitostí logicky zvedají i průměrnou výši hypotéky, která se v červenci dostala opět na rekordní hranici. Na realitním trhu není jediný důvod, proč by se měl trend zdražování nemovitostí zastavit, nebo dokonce obrátit,“ vysvětlil Sýkora. Podle něho je možné, že se za několik měsíců průměrná výše hypotéky přehoupne přes 3,5 milionu.