Otrokovice vzpomínají na ničivé povodně: Smrt na lehátku, voda stála mezi domy čtyři týdny

25 let od katastrofálních povodní na Moravě

Před pětadvaceti lety zasáhly Moravu katastrofální povodně. Nejničivější živelní pohroma v novodobé historii si vyžádala 50 lidských životů a způsobila škody za zhruba 63 miliard korun. Jedním ze symbolů ničivých povodní se staly Otrokovice na Zlínsku. Voda v místní části Baťov stála mezi domy téměř čtyři týdny. Lidé tam dodnes na pohromu vzpomínají.

Bezprostřední zkázu Otrokovic zavinila po několikadenním lijáku protržená hráz štěrkoviště v Kvasicích. Vlastimila Čevelová vzpomíná na osudovou noc, kdy policie nařídila okamžitou evakuaci tisíců obyvatel otrokovického Baťova. „Působilo to hrozně depresivně, protože jsme to nikdy nezažili. Nevěděli jsme, co bude, jak to bude vypadat, jestli se budeme moci vrátit, jestli to nespadne,“ popsala pro CNN Prima NEWS.

Osudová byla pro Otrokovice skutečnost, že voda neměla kam odtékat, a tak mezi domy stála téměř čtyři týdny. V některých místech sahala do výšky až čtyř metrů. Dům, ve kterém Vlastimila Čevelová žije se svým přítelem, byl téměř na odpis. „Patro bylo kompletně zatopené až po strop, všechno se muselo vyházet, veškerý nábytek, všechno. Vrátit jsme se mohli až v září,“ upřesnila.

Mezi další pamětníky záplav patří Jiří Holub. I jemu voda zničila téměř veškerý majetek. Ale přežil. To syn jeho kamaráda takové štěstí neměl. „Jel se na lehátku podívat k tomu místu, k té průrvě, kde natékala ta voda, a přiblížil se velmi blízko. Prostě zavířila voda, hoch zmizel a už ho prostě nevytáhli,“ vzpomínal.

Záplavy v Otrokovicích si vyžádaly evakuaci 6,5 tisíce lidí. Téměř 1100 bytů kompletně zničila voda. Přímé škody byly v osmnáctitisícových Otrokovicích odhadnuty na tři miliardy korun. Město se z ničivých povodní poučilo a vybudovalo téměř po celé délce řeky Moravy betonovou zeď, která by ho měla ochránit před stoletou vodou.

Tagy: