reklama

Děti zaplnily nemocnice na Ostravsku. S respiračními problémy často míří rovnou na JIP

Děti s respiračními nemocemi zaplavily nemocnice na Ostravsku. Často je provází vážné komplikace, zápaly plic nebo záněty průdušek. Nemocnice na severu Moravy a ve Slezsku jsou plné. Mnozí z dětských pacientů do tří let leží i na jednotce intenzivní péče.

reklama

Pokud uvidíte v těchto dnech na Ostravsku sanitku, je velká pravděpodobnost, že veze kojence či batole se zápalem plic nebo zánětem průdušek. Situace je velmi vážná –⁠ nemocnice jsou přeplněné. Jen za dopoledne přijali v ostravské Vítkovické nemocnici pět opravdu malých dětí. „Přibývají nové a nové děti nejen s respiračními infekty, ale i infekty trávicího traktu,“ upozornil primář dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice Jan Boženský.

„Nějakou dobu zahlcení jsme a občas jsme opravdu na hraně s kapacitou volných míst,“ doplnila primářka dětského oddělení Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj Barbara Widenková.

Děti na JIP

Nemocnice tak musí spolupracovat a sanitky vozí děti s dýchacími problémy tam, kde je zrovna volné místo. Řada z nich se neobejde bez kyslíkové terapie. Na JIP skončil například měsíční Filípek nebo devítiměsíční Daniel. „Včera jsme byli přijati na dětskou JIP a ode dneška jsme na klasickém pokoji s tím, že ještě čekáme na výsledky vyšetření,“ sdělila jedna z maminek. „Doma mám ještě starší dceru, kterou jsem dala do školky. Začala mít rýmu, potom kašel a pak to chytl malý,“ popsala další.

Lékaři jsou zvyklí na to, že na podzim se respirační onemocnění šíří ve velkém. Jenže děti byly během skoro dvouletého covidového lockdownu izolované doma, nepřicházely do styku s viry, a teď jsou nemocné všechny najednou. A pozor, může být ještě hůř. „Samozřejmě se bojíme, že kombinace respiračních infektů, onemocnění covidu a chřipky udělá opravdu takový mix onemocnění, který výrazným způsobem přetíží děti, ale i nemocnice,“ varoval Boženský.

Situace je špatná nejen v Moravskoslezském kraji. Vážná začíná být i v jiných regionech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů
Koronavirus

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Pochybuji, že Mikuláš bude mít respirátor. Vojtěch nedoporučil návštěvy během nadílky

Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení, kterými by se lidé měli řídit během vánočních svátků. Šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) to zmínil během páteční tiskové konference. Tam mimo jiné potvrdil, že vláda hodlá zavést povinné očkování pro lidi starší 60 let a další vybrané skupiny. Vojtěch během brífinku také označil za nežádoucí obvyklé návštěvy Mikulášů, andělů a čertů v domácnostech.

Kdyby Piráti nebyli ve vládě, žíly by mi to netrhalo, míní zastupitel ODS

Teplický zastupitel Martin Kadeřábek (ODS) by se obešel bez účasti Pirátů v nové vládě, kde jsou občanští demokraté nejsilnější stranou. Řekl to v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS. Tři ministerská křesla pro stranu Ivana Bartoše považuje Kadeřábek za neadekvátní. Podle předsedkyně Mladého Pirátstva Kateřiny Stojanové je však rozdělení vládních pozic spravedlivé.

Zoufalý Afghánec prodal dceru za půdu a ovce. Po týdnech má zahanbený otec dívku zpět doma

Šťastný konec má příběh devítileté afghánské dívky Parwany, který jsme vám přinesli minulý měsíc. Poté, co ji otec prodal 55letému muži, aby uživil své ostatní děti, se s pomocí přihlásili jednotlivci i humanitární organizace. Děvčátko se nakonec podařilo vrátit k jeho rodině a společně s matkou a sourozenci se přesunulo do nového domova, informuje stanice CNN.

Víkend ve znamení sněhu a silného větru. Meteorologové varují před poškozením stromů

Na severovýchodě České republiky a ve Frýdlantském výběžku bude v sobotu foukat silný vítr, který v nárazech přesáhne rychlost přes 65 kilometrů v hodině. Na opačné straně republiky, zejména v oblasti Českomoravské vrchoviny a Jihomoravského kraje se při mrznoucím dešti bude do nedělního rána místy tvořit ledovka. Sdělil to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Jurečka: Bezdětní si budou muset výrazně víc spořit na důchod. Stát je hodlá motivovat

Prosadit změny důchodů v Česku v příštích dvou letech. O to se bude snažit kandidát na ministra práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v nové vládě, kterou utvoří Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se Starosty a nezávislými (STAN). Jurečka zmínil zavedení minimální zaručené penze ve výši nejméně 10 tisíc korun pro všechny či zvýšení penzí za výchovu dětí. Své plány v resortu práce představil v pátek prezidentovi Miloši Zemanovi na zámku v Lánech. Novinářům řekl, že hlava státu k jeho vizím neměla výhrady.

Záhadná smrt mladé fotbalistky: V Praze se jí udělalo špatně, zemřela v nemocnici

Devětadvacetiletá Daire Ni Heidhinová z irského Dundalku si užívala dovolenou v Praze se svým přítelem. Mladé učitelce ze školky se však během výletu udělalo nevolno, a tak musela být odvezena do nemocnice, kde minulou sobotu zemřela. Přátelé zesnulé ženy založili sbírku, která má pomoci přepravit její tělo zpět do rodné země. Dosud se vybralo přes 20 tisíc liber.

reklama

Domácí zpravodajství

Válek se pustil do Vojtěcha a spol. kvůli povinnému očkování: Neposílají mi, co připravují

První kroky nové vlády směrem k epidemii covidu budou podle kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) vycházet z aktuální situace v nemocnicích. Někteří odborníci očekávají dosažení nebo i překročení maximálních počtů hospitalizovaných z letošního jara. Válek chce také co nejdříve naočkovat lidi posilující dávkou a také děti. Zároveň zkritizoval současného šéfa resortu Adama Vojtěch (za ANO) za nedostatečnou komunikaci.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

reklama