reklama

Válek: Musíme vymyslet, jak se dostat z covidové pasti a ukončit šílenství

Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek, o kterém se nyní mluví jako o budoucím ministru zdravotnictví, by případně ve funkci nastolil několik změn. Jednou z nich by bylo i nastavení lepší vymahatelnosti povinnosti nošení ochrany úst a nosu. Podle něj je nyní rouška jen symbolem, který nosíme v kapse a ztrácí tak význam.

reklama

„Osobně se domnívám, že jakékoli opatření má smysl jen tehdy, když se dá dodržovat a je vymahatelné. Většina lidí nosí v kapse nějaký předmět, kterému říkáme rouška. Ten si pak nasadí, jen když musí, a pak ho vrátí do kapsy,“ kritizuje poslanec Vlastimil Válek.

Podle něj jsme přestali přemýšlet o tom, kdy už rouška nebo respirátor nemůže fungovat a ochrana úst a nosu je spíše nehygienická. „To je špatná cesta. Jsem přesvědčen, že ochrana důležitá je, ale měli bychom přesně definovat kde a kdy,“ podotýká. Povinnost vymahatelnosti by se pak nastavila pro každý kraj zvlášť, aby dávala smysl.

Pak bychom podle něj roušky nebo respirátory ve většině prostorách mohli odložit. „Je potřeba udělat kroky, které budou vést k racionalizaci,“ dodává. Pokud by se opravdu stal ministrem zdravotnictví, zaměřil by se také na posílení týmů, na rozvoj dalších plánů v rámci Evropské unie a také by nepodcenil aktuální covidovou situaci.

„Naprosto klíčová je jasná strategie, jak se dostat z covidové pasti ven v rámci České republiky, a jak toto covidové, troufnu si říct šílenství, ukončit a mít nějaký plán tak, aby byly další kroky předvídatelné a vycházely z faktů a dat,“ podotýká. Jedním z jeho návrhů je i takzvaný kolektivní screening, díky kterému by chtěl zjistit promořenost obyvatelstva.

Chce zjistit reálnou promořenost

„Už k tomu probíhá studie, a než bude jmenovaná nová vláda, bude dokončená. Nicméně mým záměrem bylo zjistit, zda mají protilátky i ti občané, kteří jsou neočkovaní a covid neprodělali,“ vysvětluje. Apeluje také na důležitost očkování.

„Kdybychom se nebavili o tom, že je to téma vážné, použil bych přirovnání, že antikoncepce ženám také dává falešný pocit, že nemůžou být těhotné, a přesto se to může stát. I tak je to nejlepší cesta proti otěhotnění. Stejně tak očkování je nejověřenější cestou k tomu, jak chránit sebe i okolí,“ dodává Válek s tím, že v medicíně nefunguje nic stoprocentně.

Neměnil by však například lhůtu pro platnost testování. Ministerstvo zdravotnictví totiž navrhuje, aby se zkrátila. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by měl nově PCR test platit 72 hodin místo sedmi dní a antigenní test jeden den místo současných tří.

„U antigenních testů je potřeba definovat, zda jsou prováděny lékaři, nebo jde o samotesty. U PCR je to jednoduché. Chtěl bych slyšet důvod ke zkrácení, nás nic nenapadlo a doufám, že se to dozvím,“ míní Válek.

Připouští však, že dřív nebo později se dospěje k tomu, že část testů si budou muset neočkovaní hradit sami. „Není dobře, aby se z veřejných prostředků utrácela miliarda na testování. Je však také otázka, zda budou potřeba a zda se bude testovat v takové míře,“ dodává.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ projev Andreje Babiše: Co popřeje Čechům v den výročí vzniku republiky?

Sledujte živě projev premiéra Andreje Babiše (ANO) u příležitosti 103. výročí vzniku samostatného Československa. Co vzkáže Čechům na tento státní svátek? Přímý přenos začíná ve 20:15. Jeho slova na CNN Prima NEWS následně okomentují expředseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či poslanec Jakub Michálek (Piráti). K politikům se připojí také bývalý ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt či historik Jaroslav Šebek.

Klaus: 28. říjen je v ohrožení. Noví ideologové infikovali děti, hanobí naše vítězství

Exprezident Václav Klaus ve svém proslovu u příležitosti výročí samostatného Československa zmínil obavy nad možnou vládou koalic Spolu a PirSTAN. Podle něj nebude čelit tendencím, které do České republiky proudí ze Západu. „Vítězové voleb nepřesvědčivě mluví o změně, kterou chtějí přinést. Nemluví o oněch nebezpečných trendech a nemají odvahu se jim postavit, ale chtějí se jim podvolit,“ řekl.

Živě
ON-LINE: Češi musí rozhodovat o budoucnosti země, i když jsme v EU, řekl Babiš na pietě

Česko si připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Konají se tradiční akce na pražském Vítkově nebo u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana se ale neuskuteční večerní předávání nejvyšších státních vyznamenání, odloženo bylo i jmenování nových generálů. Jména vyznamenaných se ale veřejnost dozví, Pražský hrad seznam večer zveřejní na svém webu.

reklama

Domácí zpravodajství

Babiš i Vystrčil položili věnce na Vítkově. Pietu komplikovalo počasí, gripeny nevzlétly

Politici, zástupci armády i váleční veteráni si u Národního památníku na pražském Vítkově připomněli 103. výročí vzniku samostatného Československa. U hrobu Neznámého vojína položili věnce premiér Andrej Babiš (ANO), předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata. Zúčastnit se nemohl prezident Miloš Zeman, který je hospitalizovaný. Zastoupil ho náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše.

Kalousek: Babišův mejdan skončil. Vyzve šéfa ANO v prezidentské volbě?

Bude Miroslav Kalousek usilovat v příštích prezidentských volbách o hlasy voličů? Otázka, která v posledních dnech hýbe politickými kuloáry. Pokud by tomu tak bylo, zřejmě by došlo na velmi pikantní souboj Kalousek vs. Babiš. Sám bývalý předseda TOP 09 v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl, že o tom možná začne uvažovat. Zhodnotil i skládání vlády Petra Fialy a apeloval na občany, aby byli trpěliví a nečekali, že s novou vládu se budou mít okamžitě lépe. Mejdan ale podle něj skončil.

reklama