reklama

Do hospody jako na bohoslužbu? Církev svobodné konzumace piva chce obejít opatření

Popíjení piva jako náboženský akt je další z „triků“, kterým by lidé rádi obcházeli vládní opatření uzavírající hospody. Takzvaná Církev svobodné konzumace piva totiž chce proměnit návštěvy restaurací v bohoslužby. Podle ministerstva kultury je ale šance na to, že církev opravdu vznikne, naprosto nulová.

reklama

Základní listina práv a svobod umožňuje všem Čechům bez represí projevovat jejich náboženské vyznání. Část z nich si to ale vyložila po svém – s pivem v ruce. Založením pivní církve by se restauratéři a jejich zákazníci snažili obejít vládní protiepidemická opatření. Na bohoslužbách by se totiž mohli scházet za mírnějších podmínek.

„Zvolili jsme tuto polorecesistní formu, abychom upozornili na jednu zásadní nespravedlnost. Pokud vy jste členem církve, která přijímá podobojí, tak můžete s vládním posvěcením, řekněme jednou týdně, odjet do svého svatostánku a tam pít alkoholický nápoj – mešní víno. Já osobně nevidím absolutně žádný rozdíl, proč my bychom měli být diskriminování v konání toho, co nás činí šťastnými,“ uvedl pro televizi CNN Prima NEWS vrchní duchovní Církve svobodné konzumace piva.

Inspirací byla otevřená restaurace Šeberák

Aby mohla taková církev začít fungovat, potřebuje být schválená ministerstvem kultury. „Není možné, aby se parta nějakých kamarádů, kteří chtějí obcházet pravidla, scházet se v restauraci, tvářila jako církev nebo náboženská společnost. To je absurdní a vůbec si neumím představit, že by někdo na ministerstvu kultury takový spolek schválil,“ okomentovala nápad Michaela Lagronová, vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury.

Podobný „trik“ přitom tento týden zkoušela restaurace Šeberák v pražských Kunraticích. Právě to církev podle jejích webových stránek inspirovalo. „Lidé jsou v zoufalé situaci, tak vymýšlí různé příležitosti, jak vlastně opatření obejít. Pro mě je to jenom důkaz toho, že by se mělo něco dít,“ poznamenal majitel restaurace Jakub Olbert.

Restaurace přitom budou už od příštího čtvrtka moci s omezením otevřít. Církev ale chce vytvořit možnost scházet se i pro případné další vlny zavírání podniků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prodělaný covid a dvě dávky očkování, je třeba třetí? Vojtěch si už není jistý

Kdo nemoc prodělal a nechal se naočkovat dvěma dávkami, pro toho epidemie skončila, říkal ještě v září ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Zda to bude platit i dál, je otázka. Aktuální debata o nutnosti třetí dávky, která bude zároveň podmínkou pro platné covidové pasy, Vojtěchovo tvrzení problematizuje. Sám ministr připouští, že aktuálně není vyjasněné, zda budou tito lidé do třetí dávky nuceni.

Imunolog varuje před omikronem: Monoklonální protilátky asi nebudou proti mutaci účinné

Současné léky na covid, takzvané monoklonální protilátky, podle imunologa Zdeňka Hela zřejmě nebudou účinné proti variantě koronaviru omikron. Uvedl to na Twitteru. Už v minulých dnech například šéf firmy Moderna řekl, že méně účinné budou na tuto variantu pravděpodobně také vakcíny. Nová varianta se zatím prokázala v Česku u jedné ženy cestující z Namibie.

reklama

Domácí zpravodajství

Začal sběr podpisů za kandidaturu Babiše na Hrad. Premiér prý za iniciativou nestojí

V Praze odstartoval sběr podpisů za kandidaturu Andreje Babiše (ANO) na prezidenta. Podle informací webu iDNES.cz by v České republice mělo být v budoucnu až 50 podobných petičních stánků jako ten, který se objevil ve středu na pražském Andělu. Sám Babiš prý za iniciativou nestojí. Na dotaz CNN Prima NEWS, zda bude skutečně na Pražský hrad kandidovat, premiér v demisi odpověděl: „V tuto chvíli vám na to neodpovím, není to na stole. Nejdřív musíme předat vládu, potom budou Vánoce.“

Zemřel významný disident, novinář a obhájce lidských práv Petr Uhl

Ve věku 80 let ve středu zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty 77 Petr Uhl, který se během komunistického režimu i po revoluci zasazoval o ochranu lidských práv. Sdělila to jeho manželka, někdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Uhl patřil k nejvýraznějším postavám československého disentu a mimo veřejné dění nezůstal ani po listopadu 1989.

Piráti opět šijí do Dostála. Občas informuje neadekvátním způsobem, říká senátor z ODS

Neshody mezi expertem Pirátů na zdravotní právo Ondřejem Dostálem a zbytkem strany pokračují. Po kauze, kdy „zatajoval“ informaci, zda se nechal očkovat, kolegům vadí jeho příspěvky na Twiteru, kde sdílí data o pacientech s covidem. A to se nelíbí ani senátorovi Romanu Krausovi z ODS. „Občas data interpretuje neadekvátním způsobem,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Za Dostála se naopak postavila Starostka Alena Dernerová.

reklama