reklama

Do hospody jako na bohoslužbu? Církev svobodné konzumace piva chce obejít opatření

Popíjení piva jako náboženský akt je další z „triků“, kterým by lidé rádi obcházeli vládní opatření uzavírající hospody. Takzvaná Církev svobodné konzumace piva totiž chce proměnit návštěvy restaurací v bohoslužby. Podle ministerstva kultury je ale šance na to, že církev opravdu vznikne, naprosto nulová.

reklama

Základní listina práv a svobod umožňuje všem Čechům bez represí projevovat jejich náboženské vyznání. Část z nich si to ale vyložila po svém – s pivem v ruce. Založením pivní církve by se restauratéři a jejich zákazníci snažili obejít vládní protiepidemická opatření. Na bohoslužbách by se totiž mohli scházet za mírnějších podmínek.

„Zvolili jsme tuto polorecesistní formu, abychom upozornili na jednu zásadní nespravedlnost. Pokud vy jste členem církve, která přijímá podobojí, tak můžete s vládním posvěcením, řekněme jednou týdně, odjet do svého svatostánku a tam pít alkoholický nápoj – mešní víno. Já osobně nevidím absolutně žádný rozdíl, proč my bychom měli být diskriminování v konání toho, co nás činí šťastnými,“ uvedl pro televizi CNN Prima NEWS vrchní duchovní Církve svobodné konzumace piva.

Inspirací byla otevřená restaurace Šeberák

Aby mohla taková církev začít fungovat, potřebuje být schválená ministerstvem kultury. „Není možné, aby se parta nějakých kamarádů, kteří chtějí obcházet pravidla, scházet se v restauraci, tvářila jako církev nebo náboženská společnost. To je absurdní a vůbec si neumím představit, že by někdo na ministerstvu kultury takový spolek schválil,“ okomentovala nápad Michaela Lagronová, vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury.

Podobný „trik“ přitom tento týden zkoušela restaurace Šeberák v pražských Kunraticích. Právě to církev podle jejích webových stránek inspirovalo. „Lidé jsou v zoufalé situaci, tak vymýšlí různé příležitosti, jak vlastně opatření obejít. Pro mě je to jenom důkaz toho, že by se mělo něco dít,“ poznamenal majitel restaurace Jakub Olbert.

Restaurace přitom budou už od příštího čtvrtka moci s omezením otevřít. Církev ale chce vytvořit možnost scházet se i pro případné další vlny zavírání podniků.

K tématu

Tagy: církev náboženství bohoslužby hospody pivo uzavřené hospody Církev svobodné konzumace piva

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Reportáž

Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Zpátky do lavic: Těším se na kamarády i paní učitelku, říká malá Alexandra

Přestože je týden po Velikonocích, tisíce žáků prvního stupně základních škol si připadají jako na začátku září. Děti se těší, až uvidí naživo své soukmenovce ze třídy, ale i paní učitelky a pány učitele. Radost ze znovuusednutí do lavic jim nekazí ani nutnost dvakrát týdně se otestovat na přítomnost koronaviru nebo fakt, že se ve školách budou po týdnu střídat.

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama