reklama

Do hospody jako na bohoslužbu? Církev svobodné konzumace piva chce obejít opatření

Popíjení piva jako náboženský akt je další z „triků“, kterým by lidé rádi obcházeli vládní opatření uzavírající hospody. Takzvaná Církev svobodné konzumace piva totiž chce proměnit návštěvy restaurací v bohoslužby. Podle ministerstva kultury je ale šance na to, že církev opravdu vznikne, naprosto nulová.

reklama

Základní listina práv a svobod umožňuje všem Čechům bez represí projevovat jejich náboženské vyznání. Část z nich si to ale vyložila po svém – s pivem v ruce. Založením pivní církve by se restauratéři a jejich zákazníci snažili obejít vládní protiepidemická opatření. Na bohoslužbách by se totiž mohli scházet za mírnějších podmínek.

„Zvolili jsme tuto polorecesistní formu, abychom upozornili na jednu zásadní nespravedlnost. Pokud vy jste členem církve, která přijímá podobojí, tak můžete s vládním posvěcením, řekněme jednou týdně, odjet do svého svatostánku a tam pít alkoholický nápoj – mešní víno. Já osobně nevidím absolutně žádný rozdíl, proč my bychom měli být diskriminování v konání toho, co nás činí šťastnými,“ uvedl pro televizi CNN Prima NEWS vrchní duchovní Církve svobodné konzumace piva.

Inspirací byla otevřená restaurace Šeberák

Aby mohla taková církev začít fungovat, potřebuje být schválená ministerstvem kultury. „Není možné, aby se parta nějakých kamarádů, kteří chtějí obcházet pravidla, scházet se v restauraci, tvářila jako církev nebo náboženská společnost. To je absurdní a vůbec si neumím představit, že by někdo na ministerstvu kultury takový spolek schválil,“ okomentovala nápad Michaela Lagronová, vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury.

Podobný „trik“ přitom tento týden zkoušela restaurace Šeberák v pražských Kunraticích. Právě to církev podle jejích webových stránek inspirovalo. „Lidé jsou v zoufalé situaci, tak vymýšlí různé příležitosti, jak vlastně opatření obejít. Pro mě je to jenom důkaz toho, že by se mělo něco dít,“ poznamenal majitel restaurace Jakub Olbert.

Restaurace přitom budou už od příštího čtvrtka moci s omezením otevřít. Církev ale chce vytvořit možnost scházet se i pro případné další vlny zavírání podniků.

Tagy:
Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?
Fotbal

Sparta dál nahání zakletou Ligu mistrů. Kudy podle klubové ikony vede cesta přes Monako?

Marné snažení Sparty Praha o dobytí slavné Ligy mistrů by už vydalo na několikasetstránkový román. Fotbalový klub z Letné si klubovou soutěž, která znamená obří prestiž i zisk pro kasu, zahrál naposledy v sezoně 2005–⁠2006. V tomto ročníku už zvládl v předkole první krok, když vyřadil Rapid Vídeň. Teď – napřed doma – zkusí zaskočit Monako. „Opravdu těžký los,“ říká sparťanská ikona Václav Němeček.

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama