Itálie je znovu pod náporem migrantů z Afriky. Jen během víkendu jich připluly dva tisíce

Itálii opět zaplavují migranti ze severní Afriky. Během víkendu se tam vylodilo na dva tisíce lidí. Nejvíc na ostrově Lampedusa, který leží na půl cesty mezi africkými a italskými břehy. Podle italských úřadů přivezly lodě neziskových organizací od začátku roku do Itálie už 34 tisíc migrantů, což je o třetinu víc než loni.

Na pět set uprchlíků se vylodilo v sobotu v jihoitalském přístavu Taranto. Následující den přistála u břehů Lampedusy loď s další tisícovkou migrantů. Itálie opět čelí náporu běženců, které lodě neziskových humanitárních organizací sbírají ve Středozemním moři.

K italským břehům vyplouvají hlavně z Tuniska a Libye. Končí v záchytných střediscích jako je to na Lampeduse, které už praská ve švech. „Je to tu velmi špinavé, moc špatné,“ říká jeden ze syrských uprchlíků.

Nezletilí bez doprovodu

Zklamanému Syřanovi trvalo prý tři roky, než se sem z Libye dostal. „V Libyi jsem pracoval. Ale pak jsem si poranil záda, začalo to bolet, tak jsem musel do Evropy,“ dodává. Mezi příchozími je také mnoho nezletilých, často bez doprovodu.

Ti tu mají speciální oddělení, kde čekají na vyřízení pobytu. „Seznamujeme je s tím, na co všechno mají právo, o co mají žádat. Poskytujeme jim tu také psychologickou pomoc a terapie,“ vysvětluje dobrovolnice organizace Save the Children Giovanna di Benedettová. Mnoho jich pak zřejmě skončí na ulici. S tisícovkami bezprizorních běženců se potýká například severoitalské Milano.

Omezení nekontrolovaného přílivu ilegálních migrantů a zvýšení bezpečnosti v ulicích měst bude jedním z klíčových témat nadcházejících předčasných parlamentních voleb. Podle průzkumů by v nich u silně nespokojených Italů mohla vyhrát koalice pravicových a extrémně pravicových stran Bratři Itálie, Forza Italia a Liga.

Tagy: