Jak poznat, jestli je pro vás podnikání tou správnou cestou? A jaké jsou první kroky, které by měl začínající podnikatel zvážit? V novém dílu podcastu Do pohody se mentální kouč Marian Jelínek, moderátorka Lucie Čermáková a zemský ředitel OVB Allfinanz Oldřich Beránek zaměřili na téma „Jak začít podnikat“.
Vstup do světa podnikání bývá plný očekávání, ale i pochybností. V nejnovějším díle podcastu Do pohody moderátorka Lucie Čermáková otevřela diskusi na téma podnikatelského startu. Spolu s mentálním koučem Marianem Jelínkem a hostem Oldřichem Beránkem, zemským ředitelem OVB Allfinanz, hledali odpovědi na klíčové otázky. Tou první a zcela zásadní je: „Mám na to vůbec?“ Právě upřímné zhodnocení vlastních schopností, motivace a odvahy je podle všech diskutujících prvním krokem na cestě k podnikání.
„To je velmi dobrá otázka, protože skutečně si asi dáme všichni za pravdu, že jsou lidé, kterým více vyhovuje zaměstnání,“ říká Oldřich Beránek, zemský ředitel OVB Allfinanz. Upozorňuje, že ne každý je stavěný na to jít cestou podnikání – a že to vůbec není špatně. „Někdo má radši svůj klid, jistotu výplaty a jasně dané úkoly. A my tu dnes určitě nejsme proto, abychom všechny motivovali k tomu opustit zaměstnání. Ale pokud v sobě někdo cítí touhu zkusit něco vlastního, tak právě pro něj je tahle debata,“ doplňuje.
Sebepoznání jako klíčový startovní bod
Podle mentálního kouče Mariana Jelínka je úplným základem podnikání schopnost poznat a řídit sám sebe. „Vám nikdo neřekne, kdy máte přijít, co přesně máte dělat – musíte se naučit nastavovat si vlastní limity a řád. A to není jednoduché. Navíc je těžké s jistotou říct, že někdo na to má nebo nemá. Znám spoustu lidí, u kterých bych to nečekal, a dnes úspěšně podnikají,“ říká Jelínek a dodává: „Důležité je nejen poznat sám sebe, ale i pochopit, co ta role podnikatele obnáší.“
Příprava na pády je stejně důležitá jako touha po vrcholu
Podnikání není jen cesta na vrchol – často přináší i tvrdé lekce. Oldřich Beránek otevřeně přiznává, že je třeba být připravený na neúspěchy: „Možná přijde série fuckupů – to dnes není sprosté slovo, ale realita. Důležité je vědět, že to k tomu patří.“ Zmiňuje dva typy podnikání – to „ostré“, které vyžaduje velké investice, a „podnikání v systému“, kde hlavní investicí bývá čas a odhodlání. V obou případech ale platí jedno: musíte být připraveni, že ne vše půjde hladce.
Dvě rozdílné cesty na vrchol
Marian Jelínek začínal jako učitel, ale jakmile to šlo, vrhl se do světa, který miloval – do hokeje. „Já jsem neměl variantu B. Věděl jsem, že chci trénovat. Když jsem později začal spolupracovat i s firmami, otevřel se mi úplně nový svět.“ Naopak Oldřich Beránek z OVB Allfinanz začínal podnikat už během vysoké školy, původně kvůli přivýdělku a zkušenostem: „Zpočátku to byl studentský příběh. Neměl jsem závazky, jen touhu se něco naučit a vydělat si. Časem mě ten svět úplně vtáhl a podnikání jelo naplno.“
Nezáleží na věku, kdy začít s podnikáním
Odpověď není jednoznačná. „Myslím, že začít se dá v každém věku. Jen ty karty jsou rozdány jinak,“ říká Beránek. „Mladý má čas, energii, ale chybí mu zkušenosti a peníze. Starší má zkušenosti, možná i kapitál, ale také závazky a často menší odvahu riskovat.“
Pokud někdo uvažuje o změně kariéry v pokročilejším věku, může být nápomocná práce s koučem. Jelínek zmiňuje techniku GROW, kde kouč klienta pomocí otázek provází procesem rozhodování: „Zjišťujeme realitu, možnosti, motivaci, cíle. Neříkáme, co má dělat, ale pomáháme najít jeho vlastní cestu.“
Vzdělání není klíčem úspěchu, ale možná výhoda
Beránek upozorňuje, že vysoká škola není zárukou úspěchu. „Někdy jsou technicky zaměření lidé mnohem flexibilnější a učenlivější než absolventi ekonomky. Důležitější je zápal a odhodlání.“
Podle obou hostů hraje zásadní roli odhodlání, zodpovědnost a schopnost pracovat sám se sebou. „Když nepřijdu do práce, nic se nestane – ale poznám to za měsíc, když mi nic nepřijde na účet,“ říká Beránek. „Pokud podnikám sám a v novém oboru, je to extrémně náročné. Ale když jsem součástí fungujícího systému, nebo mě obklopují lidé, kteří už si tím prošli, je to jednodušší.“
Psychická odolnost a správné návyky
„V dnešní době je extrémně důležitá psychická odolnost,“ varuje Marian Jelínek. „Digitální svět je plný hejtů a negativity. A pokud člověk nemá správné návyky, snadno sklouzne dolů.“ Dodává, že úspěch často nevychází z geniality, ale z pravidelnosti a sebekázně.
Život nám vždy přináší různé okamžiky – někdy plné radosti a úspěchů, jindy zase plné výzev. Ale ať je to jakkoli, vždy...
Posted by OVB Allfinanz Česká republika on Friday, May 9, 2025
Co když se podnikání nepovede
„Pokud někdo přijde a řekne, že jsme něco slibovali a ono to nevyšlo, je třeba se podívat pravdě do očí,“ říká Beránek. „Ne vždy dají obě strany maximum. Často zjistíme, že nováček do toho nedal tolik, kolik bylo potřeba. Podnikání není práce na pár hodin týdně. Potřebuje čas, pravidelnost, energii. A pokud tohle chybí, těžko může fungovat.“
Podnikání není univerzální cesta ke štěstí, ale pro ty, kteří najdou správnou vnitřní motivaci, obklopí se podporujícím prostředím a naučí se správné návyky, může být cestou k větší svobodě a seberealizaci. A jak se shodují hosté podcastu Do pohody: rozhodnutí začít podnikat musí vycházet zevnitř – ne z tlaku okolí. Celý díl najdete ve videu i ve všech podcastových aplikacích.