Dodavatelé energií se o zákazníky perou nízkými cenami, popsal expert. Vyplatí se fixace?

Ředitel energetické společnosti EPET Petr Švec

Co na to vaše peněženka 13.3.2024

Zákazníci zaznamenají nabídku výrazně nižších cen energií, jakmile jim skončí stávající smlouvy, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ředitel společnosti EPET Petr Švec. Na trhu je podle něj aktuálně mnoho nových akvizičních nabídek s velmi nízkými tarify, jimiž dodavatelé svádějí boj o zákazníka. Odborník rovněž zvážil, zda se klientům vyplatí fixace smluv.

Cenová hladina komodit se podle CEO společnosti EPET od druhé poloviny minulého roku ustálila. „Sledujeme pozvolný pokles cen jak elektřiny, tak i zemního plynu. Pokud nedojde k nějakému výraznému negativnímu faktoru, jakými jsou například krize spojené se zablokováním logistiky, mohou ceny klesat i v roce 2025,“ prohlásil Švec.

ČTĚTE TAKÉ: CEO společnosti RIXO: Čas na vyjednávání o lepších cenách za energie je teď

Odborník v pořadu Co na to vaše peněženka připomněl, že za postupným poklesem tarifů stojí to, že obchodníci nenakupují na trhu komodity ve velkém. „Navíc roli hraje i skutečnost, že každý zákazník má jinak nastavenou smlouvu. Jakmile však kontrakty budou končit, dodavatelé klientům nabídnou ještě nižší ceny,“ vysvětlil.

„Na trhu je navíc aktuálně množství nových akvizičních nabídek pro nové zákazníky, kteří hledají nové tarify. Dodavatelé pro ně nakupují za aktuální ceny, tudíž jim mohou nabídnout výrazně lepší podmínky,“ řekl Švec s tím, že mezi společnostmi probíhá skutečná přetahovaná o zákazníka.

Ředitel firmy EPET by se vydal cestou fixace smluv. „Souvisí to s vývojem nabídky od dodavatelů. Zatímco dříve jsem doporučoval pouze jeden rok, nyní bych se přikláněl ke dvěma. Každý klient si však musí především srovnat tarify s rodinným rozpočtem,“ dodal odborník.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dálkové odečty energií: Šetří čas i peníze a dávají průběžné informace o spotřebě

Tagy:
energie ceny smlouva pořady CNN Prima NEWS plyn energetika dodavatel Co na to vaše peněženka fixace Petr Švec tarif EPET