Dokázali byste pomoci: První pomoc při popálení. Na máslo a sádlo zapomeňte

Nejméně jednou za život se opaří snad každý. První, co většina z nás udělá, je, že strčí prst nebo ruku pod ledovou vodu. A právě to je podle záchranářů jediná vhodná pomoc. Zapomeňte na všechny gely, masti nebo máslo a sádlo. A co pak, když opařené místo zchladíte? A co když jsou opařeniny a popáleniny tak vážné, že na ně sami nestačíte? Čtěte dál a budete to vědět.

Popáleniny vznikají při rozmanitých příležitostech. Nejen ohněm a žhavým dýmem, horkou vodou či párou, ale i zásahem elektrickým proudem nebo bleskem a také při intenzivním tření. Ať už se to stalo jakkoli, je dobré vědět, jak sobě i jiným pomoci. A je dobré také umět rozeznat stupně popálenin.

Stupně popálenin

  • Popálenina 1. stupně: Kůže zrudne a pálí
  • Popálenina 2. stupně: Zarudnutí kůže, bolest a puchýře
  • Popálenina 3. stupně: Projevuje se jako příškvary, kůže je bílá
  • Popálenina 4. stupně: Místo popálení je zuhelnatělé, kůže i hlubší struktury jsou zničené, takové popáleniny vzhledem ke zničeným nervovým zakončením nebolí

zdroj: Záchranný kruh

Ať už došlo k popálení jakkoli, vždy v první řadě odstraňte zdroj tepla. Uhaste oheň nebo člověka dostaňte z dosahu horké páry či vody atd. V první řadě nezapomínejte na vlastní bezpečí! Nezapomínejte, že zbytečným riskování ohrožujete sebe i pomoc tomu, kdo ji potřebuje.

První pomoc bezprostředně po lehkém popálení

Odstraňte všechny předměty, případně oděvy z místa popálení. Důležité je také sundat z prstů prstýnky, pokud tím, co jste si zrovna opařili, jsou ruce. Místo brzy oteče. A pak už co nejrychleji chladit. „Naším úkolem je tu ruku chladit, v podstatě až do vymizení bolesti. Což ale může být několik desítek minut,“ radí Marek Dvořák, lékař pražské Záchranky. A jedním dechem dodává, že na ránu kromě vody nic dalšího nepatří.

„Určitě na to nebudeme dávat žádné máslo, sádlo, krémy, gely, sypat na to nějaké prášky.“

V momentě, kdy bolest vymizí, se můžeme vydat na cestu do nemocnice pro odborné ošetření. Protože se jedná o otevřenou ránu, je vhodné ji přikrýt. Ideálně sterilním krytím nebo suchým kusem vyžehlené látky.

Je to otevřená rána, do které nechceme, aby se dostaly nečistoty. A s tím, že se to přilepí, si umí v nemocnici dobře poradit,“ říká Dvořák všem trpícím obavou, že se látka přichytí k ráně.

Takto postupujeme pouze při povrchních opařeninách a spáleninách do zasažení o ploše 5 %. To je zhruba stejná plocha jako pět dlaní dotyčného, radí asociace Záchranný kruh.

Jako vážné jsou bez ohledu na rozsah zasažení a jejich hloubku považovány popáleniny v těchto partiích:

Obličej

Oči

Dýchací cesty

Konečník

Přirození

Vážné popáleniny a jejich ošetření

„U popálenin od 2. stupně výše se může v závislosti na rozsahu popálené plochy rozvíjet popáleninová nemoc a šok,“ píše Záchranný kruh.

I v tomto případě zajistíme, aby se dotyčný dostal co nejdál od zdroje tepla a co nejrychleji vytáčíme linku 155.

Zásadní fakt k zapamatování: malým dětem v případě opaření nikdy neochlazujeme trup! I u dospělých je při chlazení potřeba dávat pozor na jeho podchlazení.

A zase ta prevence

Výhra pro vaše zdraví - ZP MV ČR

Přejděte k ZP MV ČR! Vyplňte jednoduchý on-line formulář. Přihlásit se můžete do 31. 3. 2023. Od 1. 7. 2023 pak jako pojištěnec ZP MV ČR plně využívejte všech výhod.

Velkou část pacientů s popáleninami tvoří bohužel děti. Příběh o dítěti, které na sebe strhlo ubrus s horkou kávou, slyšel ve svém okolí snad každý. „Proto je tedy velmi důležitá prevence, všechny ubrusy odstranit,“ doporučuje mluvčí pražské Záchranky Jana Poštová.

Teď už víte, že stát se hrdinou není zas tak těžké, nebojte se pomoci.

O tom, že prevence je prostě základ, si můžete přečíst v dalším z instagramových příspěvků Marka Dvořáka. Záchranář na svém profilu bez obalu ale mnohdy s nadsázkou informuje o těch nejtěžších chvílích v životech pacientů i lékařů.

Tagy: