Bod, ze kterého není návratu. Meghan scénou s královnou pobouřila i Američany, říká expertka

Útok na odkaz královny. Tak vnímají nově zveřejněný dokument o princi Harrym a jeho manželce Meghan britská média. Některá dokonce pár vyzvala, aby se vzdal královských titulů.

Bulvární list The Sun, který věnoval Harrymu a Meghan titulní stránku a mnoho dalších stran podobně jako další britské deníky, se ptá, zda je možné klesnout ještě níž. List Daily Mail v úvodníku napsal, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu jsou „neslušní“, a Daily Mirror tři roky po odjezdu Harryho a Meghan do Kalifornie hovoří o bodu, ze kterého není návratu. „Co zatím vidím já, je to, že Británie by se těchto dvou uprchlíků ráda zbavila,“ uvedla pro CNN Prima NEWS zástupkyně šéfredaktora webu Expres.cz Barbora Koukalová.

Harry a Meghan v prvních třech dílech seriálu, které byly zveřejněny ve čtvrtek, vyprávějí o tom, jak se seznámili a zamilovali se do sebe. Především se ale zaměřují na nevítanou pozornost médií, zejména bulvárních, a paparazziů, které obviňují z toho, že chtějí Meghan zničit. Bývalá americká herečka je v dokumentu přirovnávána k princezně Dianě, jež zemřela při autonehodě v Paříži v roce 1997, když se snažila ujet bulvárním fotografům.

„Jsem velmi, velmi překvapen otevřeností, s jakou do toho Harry a Meghan šli. Že sdílejí své textové zprávy a své velmi soukromé fotografie,“ komentoval dokument šéfredaktor True Royalty TV Nick Bullen.

Hrubé zkreslení skutečnosti

Rozruch v bulvárních médiích, se kterými Harry a Meghan vedou hořkou bitvu, jež se neobešla bez několika žalob, však vyvolala spíše kritika královské rodiny, monarchie jako takové, zesměšňování protokolů a náznaky, že Velká Británie je netolerantní a rasistická.

„Je to hrubé zkreslení skutečnosti,“ napsal Daily Mail. Harry a Meghan „projevují dětinskou neúctu k britské kultuře a jejím zvyklostem“, pohoršil se konzervativní deník The Daily Telegraph. Buckinghamský palác podle listu musí „trpět“, když vidí Harryho, který pochází z Británie, jak vykresluje celou zemi jako „bandu zastánců nadřazenosti bílé rasy podporujících brexit“.

Mnohé diváky také pobouřilo, jak Meghan popsala své setkání s královnou. „Scéna, kde Meghan zesměšňuje úklonu před královnou, je takový spouštěč protinálad i amerických občanů vůči vévodkyni, kteří píší britským občanům v komentářích na sociálních sítích, ať si nemyslí, že oni jsou tak hloupí,“ řekla Koukalová.

Podle zdrojů z Buckinghamského paláce je královská rodina po odvysílání dokumentu ve stavu smutku. Zbývající tři díly uvede streamovací služba Netflix ve čtvrtek 15. prosince. Detaily ze svého soukromí prodali vévodové ze Sussexu za 2,3 miliardy korun. „Jsou opravdu stateční za to, co udělali. Promluvit nahlas, obzvlášť proti rodině, je opravdu těžké,“ hájila dokument jedna z britských divaček Fflur Jonesová. „Vím, že být členem královské rodinou je hrozné, ale součástí toho je nestěžovat si,“ napsala další.

Tagy: