reklama

Přehledně: Zavřené bary a restaurace v Praze, od 10. září roušky uvnitř po celé ČR

Úderem půlnoci se na Pražany vztahují nová omezení, která mají zamezit šíření koronaviru. V hlavním městě začíná od středy platit povinnost nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Přichází také omezení provozní doby barů a nočních klubů, které jsou nově zavřené od půlnoci do šesté ranní. Nová omezení se týkají i dalších měst. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale ve středu ráno oznámil zásadní změnu. Od čtvrtka mají být roušky povinné ve všech vnitřních prostorách po celé ČR.

reklama

Pražané musí kromě obchodů počítat s rouškami od středy i na všech pobočkách pošty. Od čtvrtka poté ve všech ostatních vnitřních prostorách.

Zakrytá ústa a nos vyžaduje Česká pošta kvůli aktuální koronavirové situaci zatím jen v Praze. „Vzhledem k tomu, že jsme nebyli zmíněni v žádném mimořádném opatření ministerstva ani pražské krajské hygienické stanice, která jako jediná ze všech krajů v ČR zavedla mimořádná opatření, rozhodli jsme se opatření zavést sami, a to prozatím právě pouze v Praze, kde dobrovolně kopírujeme zmíněná opatření,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

„My jsme uvažovali podobně jako na jaře, když jsme byli vyňati z těch opatření, z těch hodin pro seniory, které platily pouze například pro obchody s potravinami. Pošty v tom nebyly, ale aby v tom byl nějaký systém i pro ty seniory, tak jsme se tenkrát do toho dobrovolně připojili. Nyní postupujeme úplně stejně,“ dodal mluvčí ve středu ráno pro CNN Prima NEWS s tím, že jde o ochranu zákazníků a zaměstnanců.

Nejen Praha

S novými opatřeními musí počítat i obyvatelé Františkových Lázní nebo Nové Vsi. Ve Františkových Lázních na Chebsku budou od čtvrtka 10. září do odvolání platit roušky ve zdravotnických, ubytovacích a stravovacích zařízeních. Právě v těch hygienici zaznamenali zvýšený výskyt koronaviru. S Vojtěchovým oznámením, že roušky budou uvnitř povinné všude, se povinnost roušek tedy ještě rozšíří.

„Zakazuje se všem osobám pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, ústenka, ve vnitřních prostorech zařízení lázeňské léčebně-rehabilitační péče, v provozovnách ubytovacích služeb vyjma ubytoven pro dlouhodobé ubytování, v provozovnách stravovacích služeb a provozovnách služeb péče o tělo (kadeřnictví, manikúra, solária a podobně) a wellness služeb, které lidé navštěvují v rámci jednotlivých lázeňských zařízení a hotelů,“ uvedla ředitelka tamní krajské hygienické stanice Lenka Petráková.

V Nové Vsi na Plzeňsku musejí lidé už od středy povinně nosit na veřejných prostranstvích přes ústa a nos roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy. V obci s 280 obyvateli se nákaza koronavirem potvrdila zatím u dvacítky lidí.

Na základních školách v ostravské části Poruba budou od středy také povinné roušky. Nosit se budou ve všech společných prostorách s výjimkou jednotlivých školních tříd. Rozhodli o tom ředitelé základních škol, kterých je v obvodu 12. Informoval o tom mluvčí obvodu Martin Otipka. Jde o reakci na problémy, které koronavirus způsobil na Základní škole Aleše Hrdličky, jež je od pondělí na neurčito uzavřena.

Od čtvrtka roušky ve veškerých vnitřních prostorách

Od čtvrtka se situace nicméně znovu změní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu kvůli zhoršující se epidemiologické situaci uvedl, že od čtvrtka má být zavedeno povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách po celé České republice.

Podrobnosti Vojtěchův úřad oznámí během dne. Chránit si ústa a nos je v současnosti nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak ode dneška povinnost platí i v obchodech a nákupních centrech a na poštách.

„Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény. S odborníky jsme se shodli, že od zítra (čtvrtka) zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé ČR. Podrobnosti vydáme v průběhu dne,“ uvedl Vojtěch.

Opatření v Praze platná k 9. září:

 • uzavřené bary a noční kluby od půlnoci do šesté ranní,
 • roušky v obchodech a obchodních centrech,
 • roušky na poštách,
 • zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách nádražních budov i na Letišti Václava Havla.

Plošná povinnost nosit roušky platná k 9. září:

 • ve veřejné hromadné dopravě,
 • ve zdravotnických a sociálních zařízeních, včetně lékáren,
 • na akcích ve vnitřních prostorách, kde je více než 100 lidí,
 • na úřadech a institucích veřejné správy,
 • ve volebních místnostech.

Další opatření platná k 9. září:

 • maximálně 1 000 lidí na venkovních akcích (případně více při rozdělení na uzavřené sektory),
 • na vnitřních akcích maximálně 500 účastníků (znovu možnost oddělených sektorů).

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Kterým okresům hrozí plošné testování ve školách? Rizikových regionů přibývá

V okresech, kde incidence překročí 300 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní, dojde k plošnému testování žáků ve školách, a to v termínech 1. a 8. listopadu. Informaci novinářům potvrdil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na pondělním brífinku. Podle současných dat ministerstva zdravotnictví by se testování týkalo osmi okresů. Do listopadu by jich ale mohlo být mnohem více.

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál
360°

Nutit lidi k „dobrovolnému očkování“ je absurdní. Vláda cílí na špatné skupiny, říká Dostál

Podle experta na zdravotní právo Ondřeje Dostála (Piráti) je pro nastavení opatření proti šíření koronaviru klíčové, zda neočkovaný člověk ohrožuje společnost více než očkovaný. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Reagoval tak na dotaz, zda není na čase uznávat hladinu protilátek. Zároveň podotkl, že nutit občany k dobrovolnému očkování je absurdní a opatření prý cílí na špatné skupiny obyvatel.

Expert: Snížit DPH u energií je nejhorší řešení. To vám řekne každý ekonom s diplomem

Plán vlády na dočasné snížení DPH u energií až na nulu je podle ekonoma Miroslava Zámečníka to nejhorší, co se může z hlediska rozpočtu udělat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS mluvil podobně také poslanec Pirátů Martin Jiránek. Naopak poslanec za vládní hnutí ANO Patrik Nacher zdůrazňoval, že jde o nejrychlejší způsob, jak lidem ve finanční tísni pomoci.

Divoká klasika ve Francii: Neymara s Messim chránily štíty, Argentince naháněl fanoušek

Le Classique – nejvyhrocenější zápas ve francouzské Ligue 1. Když se loni na podzim potkal Olympique Marseille s Paris Saint-Germain, padlo pět červených a 10 žlutých karet. Nedělení střetnutí dvou nenávidějících se týmů přineslo bezgólovou remízu a „jen“ jedno vyloučení. Divoko bylo zejména na tribunách. Marseillští fanoušci rozjeli pyroshow a na trávník vrhali všechno, co měli po ruce. Kvůli tomu museli hvězdy Pařížanů Lionela Messiho i Neymara chránit pořadatelé za pomoci štítů.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Odcházející vláda se dál hašteří. Schillerová ztrhala návrh Maláčové na minimální mzdy

Odcházející vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden, oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Růst na 18 tisíc korun, který navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) označila za naprosto nereálný. Připomněla, že na minimální mzdu je v Česku navázána mzda zaručená a její navýšení by mohlo být pro některé menší a střední zaměstnavatele neúnosné.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

reklama