reklama

Přehledně: Zavřené bary a restaurace v Praze, od 10. září roušky uvnitř po celé ČR

Úderem půlnoci se na Pražany vztahují nová omezení, která mají zamezit šíření koronaviru. V hlavním městě začíná od středy platit povinnost nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Přichází také omezení provozní doby barů a nočních klubů, které jsou nově zavřené od půlnoci do šesté ranní. Nová omezení se týkají i dalších měst. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale ve středu ráno oznámil zásadní změnu. Od čtvrtka mají být roušky povinné ve všech vnitřních prostorách po celé ČR.

reklama

Pražané musí kromě obchodů počítat s rouškami od středy i na všech pobočkách pošty. Od čtvrtka poté ve všech ostatních vnitřních prostorách.

Zakrytá ústa a nos vyžaduje Česká pošta kvůli aktuální koronavirové situaci zatím jen v Praze. „Vzhledem k tomu, že jsme nebyli zmíněni v žádném mimořádném opatření ministerstva ani pražské krajské hygienické stanice, která jako jediná ze všech krajů v ČR zavedla mimořádná opatření, rozhodli jsme se opatření zavést sami, a to prozatím právě pouze v Praze, kde dobrovolně kopírujeme zmíněná opatření,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

„My jsme uvažovali podobně jako na jaře, když jsme byli vyňati z těch opatření, z těch hodin pro seniory, které platily pouze například pro obchody s potravinami. Pošty v tom nebyly, ale aby v tom byl nějaký systém i pro ty seniory, tak jsme se tenkrát do toho dobrovolně připojili. Nyní postupujeme úplně stejně,“ dodal mluvčí ve středu ráno pro CNN Prima NEWS s tím, že jde o ochranu zákazníků a zaměstnanců.

Nejen Praha

S novými opatřeními musí počítat i obyvatelé Františkových Lázní nebo Nové Vsi. Ve Františkových Lázních na Chebsku budou od čtvrtka 10. září do odvolání platit roušky ve zdravotnických, ubytovacích a stravovacích zařízeních. Právě v těch hygienici zaznamenali zvýšený výskyt koronaviru. S Vojtěchovým oznámením, že roušky budou uvnitř povinné všude, se povinnost roušek tedy ještě rozšíří.

K tématu

„Zakazuje se všem osobám pohyb a pobyt bez ochranných prostředků dýchacích cest, jako je respirátor, rouška, ústenka, ve vnitřních prostorech zařízení lázeňské léčebně-rehabilitační péče, v provozovnách ubytovacích služeb vyjma ubytoven pro dlouhodobé ubytování, v provozovnách stravovacích služeb a provozovnách služeb péče o tělo (kadeřnictví, manikúra, solária a podobně) a wellness služeb, které lidé navštěvují v rámci jednotlivých lázeňských zařízení a hotelů,“ uvedla ředitelka tamní krajské hygienické stanice Lenka Petráková.

V Nové Vsi na Plzeňsku musejí lidé už od středy povinně nosit na veřejných prostranstvích přes ústa a nos roušky či respirátory, musejí dodržovat odstupy, nesmějí se shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy. V obci s 280 obyvateli se nákaza koronavirem potvrdila zatím u dvacítky lidí.

K tématu

Na základních školách v ostravské části Poruba budou od středy také povinné roušky. Nosit se budou ve všech společných prostorách s výjimkou jednotlivých školních tříd. Rozhodli o tom ředitelé základních škol, kterých je v obvodu 12. Informoval o tom mluvčí obvodu Martin Otipka. Jde o reakci na problémy, které koronavirus způsobil na Základní škole Aleše Hrdličky, jež je od pondělí na neurčito uzavřena.

Od čtvrtka roušky ve veškerých vnitřních prostorách

Od čtvrtka se situace nicméně znovu změní. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve středu kvůli zhoršující se epidemiologické situaci uvedl, že od čtvrtka má být zavedeno povinné nošení roušek ve všech vnitřních prostorách po celé České republice.

Podrobnosti Vojtěchův úřad oznámí během dne. Chránit si ústa a nos je v současnosti nutné při cestách hromadnou dopravou nebo návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak ode dneška povinnost platí i v obchodech a nákupních centrech a na poštách.

„Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény. S odborníky jsme se shodli, že od zítra (čtvrtka) zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé ČR. Podrobnosti vydáme v průběhu dne,“ uvedl Vojtěch.

Opatření v Praze platná k 9. září:

 • uzavřené bary a noční kluby od půlnoci do šesté ranní,
 • roušky v obchodech a obchodních centrech,
 • roušky na poštách,
 • zakrytá ústa a nos ve všech vnitřních prostorách nádražních budov i na Letišti Václava Havla.

Plošná povinnost nosit roušky platná k 9. září:

 • ve veřejné hromadné dopravě,
 • ve zdravotnických a sociálních zařízeních, včetně lékáren,
 • na akcích ve vnitřních prostorách, kde je více než 100 lidí,
 • na úřadech a institucích veřejné správy,
 • ve volebních místnostech.

Další opatření platná k 9. září:

 • maximálně 1 000 lidí na venkovních akcích (případně více při rozdělení na uzavřené sektory),
 • na vnitřních akcích maximálně 500 účastníků (znovu možnost oddělených sektorů).

K tématu

Další hlavní zprávy

Ekologie

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Biden nařídil návrat USA k pařížské klimatické dohodě, od které odstoupil Trump

Prezident USA Joe Biden ve středu jen několik hodin po vstupu do funkce nařídil návrat Spojených států k pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Z té USA vyvedl bývalý prezident Donald Trump, který ji považoval za ekonomicky nevýhodnou. Biden přijal první den ve funkci také řadu dalších rozhodnutí, jejichž cílem je zvrátit některé ze zásadních kroků předchozí administrativy.

Byznys

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Brutální provětrání peněženek, komentuje Prouza povinné kvóty na české potraviny

Velké obchody budou zřejmě muset povinně prodávat české potraviny. Už příští rok by měly tvořit 55 procent jejich zboží. V roce 2028 by pak mělo být na pultech až 73 procent domácích potravin. Ve středu o tom rozhodli poslanci. Zákon ale budí řadu nesouhlasných reakcí. Podle prezidenta Svazu průmyslu a obchodu Tomáše Prouzy některé potraviny výrazně podraží. Kvóty navíc nejde reálně splnit.

Vystoupí ABBA na italském festivalu? Šlo by o návrat skoro po 40 letech
Lidé se vyhýbají karanténě. Dejte jim jednorázový peněžní příspěvek, radí státu vědci
reklama
reklama
Greta si nenechala ujít poslední Trumpův den ve funkci. Měj se staříku, vzkázala mu

Donald Trump

Domácí zpravodajství

Roušku, která se sama sterilizuje, pomohla vyvinout česká laborantka Lucie Filipová
Zabarikádoval se v bytě a držel rukojmí. Chtěl mluvit s reportérem CNN Prima NEWS
Respirátory místo roušek? Nemáme je pro všechny, varuje Prymula před Babišovým nápadem
KOMENTÁŘ: Česko na talíři. Když národní socialisté diktují, čím smíme plnit žaludky
Čeští experti po kauze v Norsku varují: Vedlejší účinky vakcíny mohou vést až k úmrtí
Další články
reklama
reklama