Při zhoršení situace dostanou senioři respirátory. Trasovat se mají jen vážné kontakty

Premiér Andrej Babiš na TK

Vláda v případě výrazného zhoršení situace nákazy koronavirem doručí zhruba třem milionům seniorů do tří dnů roušky a respirátory

Vláda v případě výrazného zhoršení situace v souvislosti s koronavirovou epidemií doručí seniorům přes Českou poštu respirátory do tří dnů, sdělil premiér Andrej Babiš (ANO). Uvolní také 3,2 milionu roušek do volebních místností pro hlasování v říjnových krajských a senátních volbách. Ve středu se ministři mimořádně sejdou, aby schválili návrh zákona o kurzarbeitu. Podle Babiše hygienici uvažují o tom, že by trasovali jen vážné kontakty.

Babiš už minulý týden avizoval, že vládě navrhne, aby stát seniorům rozdal respirátory a roušky ze svých zásob. Nyní má podle Babiše ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ministerstvo vnitra podle dřívějšího vyjádření vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou ve skladu policie v Opočínku u Pardubic.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že pošta je připravena v řádu dnů distribuovat respirátory ohroženým skupinám obyvatel, pokud o tom na návrh odborníků rozhodne vláda. Doplnil, že definovat případně ohroženou skupinu obyvatel musí ministerstvo zdravotnictví. Distribuce ochranných materiálů by podle něj vyšla na několik desítek milionů korun.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) vládu informoval, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů COVID-19. Více informací by podle Babiše mělo být oznámeno do pátku. Změna v dosavadní praxi by se mohla týkat také lidí, kteří používají respirátor. V případě jeho použití by po setkání s infikovaným nemuseli do karantény, naznačil Babiš, co hygienici zvažují. Podle premiéra je v karanténě velké množství lidí, kteří nemají žádné symptomy.

Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová v pátek uvedla, že Praha přestává zvládat dohledávat kontakty nakažených. Pražským hygienikům budou s vyhledáváním kontaktů lidí nakažených COVID-19 pomáhat nevytížení pracovníci hygienických stanic z jiných krajů. Dohodl se na tom dnes Vojtěch s řediteli krajských hygienických stanic. Hygienici by si podle něj měli takto pomáhat na dálku pomocí takzvané chytré karantény. Podle Jágrové by tak hygienici z krajů mohli hlavnímu městu vypomoct s kontakty zhruba 30 nakažených lidí denně.

3,2 milionu roušek do volebních místností

Do volebních místností bude před říjnovými volbami distribuováno 3,2 milionu roušek, které pak budou k dispozici pro voliče. Ve volebních místnostech budou během říjnových krajských a senátních voleb zajištěny také dezinfekce. Volby budou podle příprav ministerstva vnitra provázet i další bezpečnostní opatření, například dodržování rozestupů nebo povinnost mít roušku tak, aby bylo hlasování pro voliče bezpečné.

Komise ve volebních místnostech bude vybavena rouškami i rukavicemi. Volič do volební místnosti vstoupí s rouškou, po vstupu si vydezinfikuje ruce. S komisí musí komunikovat z bezpečné vzdálenosti, která bude na podlaze volební místnosti vyznačena. Dvoumetrové odstupy bude muset dodržovat i od ostatních voličů.

Lidé, kteří budou v době voleb v karanténě, budou hlasovat z auta na vyčleněných místech, případně si budou moci vyžádat příjezd speciální volební komise s přenosnou volební schránkou. Zákon počítá také se zvláštními volebními okrsky v sociálních či zdravotnických zařízeních, která budou v karanténě.

Možnost speciálního hlasování se bude podle předlohy týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienickou stanicí nebo lékařem. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

Plaga má zjistit, jestli učitelé chtějí respirátory od státu

Vláda také v pondělí pověřila ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby zjistil u pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), zda by učitelé v Praze chtěli respirátory od státu. Do dalších regionů by nabídka respirátorů pro učitele šla v případě, že budou mít na takzvaném semaforu oranžovou barvu, jako má nyní Praha.

Kabinet a ráno také Rada vlády pro zdravotní rizika podle Babiše rovněž řešily, jak ochránit učitele, aby v případě výskytu onemocnění COVID-19 nemuseli do karantény a výuka ve školách tak nebyla narušena. „Nechceme nikomu nic nařizovat, proto vláda pověřila ministra Plagu, aby zjistil u primátora Hřiba, jestli by učitelé v hlavním městě měli zájem o dodávku respirátorů. V Praze je teď situace nejhorší,“ informoval Babiš.

V Praze zůstaly kvůli onemocnění pedagogů po prázdninách uzavřené například ZŠ profesora Švejcara v Praze 12, ZŠ waldorfská v Jinonicích a Fakultní ZŠ Ped FUK v Praze 13. Třídy nebo celé školy jsou uzavřeny též v dalších krajích. Týká se to například Benešovy základní školy v Doudlevcích v Plzni nebo zlínské mateřské školy na Kútech.

Ve středu bude vláda jednat o kurzarbeitu

Kabinet chce, aby zákon platil od 1. listopadu, na konci října totiž přestanou fungovat programy na podporu zaměstnanosti Antivirus. Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by v případě kurzarbeitu měl zaměstnavatel za zaměstnance, který bude doma, platit zdravotní a sociální pojištění. Stát by měl zaplatit za zaměstnance 50 až 70 procent jeho čisté mzdy. Na výši ale ještě není podle Havlíčka shoda. Zaměstnanec by mohl zůstat doma až čtyři dny v týdnu.

„Principiálně jde o to, že připravíme zákon, který bude mít značnou dávku flexibility, aby byl formou vládních nařízení upraven na konkrétní situaci. A nepůjde jen o epidemie, ale i o například živelní katastrofy. Jednou provždy tak budeme mít pružný zákon, kdy vláda bude moci reagovat,“ uvedl Havlíček.

Odměny pro zastupitele se v příštím roce nezmění

Odměny pro představitele obcí a krajů by se v příštím roce neměly ani zvýšit, ani snížit. Hamáček informoval, že to na pondělním zasedání vláda schválila. Jeho úřad v návrhu argumentoval tím, že rozpočty samospráv poznamená pandemie COVID-19, takže by je neměly zatížit další povinné výdaje.

Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv podmínily souhlas tím, že se stejně bude zacházet i s platy poslanců či senátorů. Pokud by se jejich platy zvýšily, žádají pro starosty, hejtmany a zastupitele pětiprocentní růst odměn. Hamáček očekává, že se nebudou měnit ani odměny ústavních činitelů.

Vnitro předkládá materiál upravující růst mezd v regionech každoročně, na začátku tohoto roku se odměny zvyšovaly o deset procent. „Z hlediska dalšího navyšování odměn členům zastupitelstev je současná realita značně specifická. Rozpočty jednotlivých územních samosprávných celků výrazně postihlo snížení příjmů a zvýšení výdajů v důsledku rozšíření onemocnění COVID-19,“ vysvětlilo ministerstvo, proč k 1. lednu 2021 další nárůst nenavrhovalo.

Tagy: