CNN Prima News domácnosti

domácnosti

Výpis příspěvků ke štítku „domácnosti“

Euro či dolar. Zájem Čechů o zahraniční měny roste, politice silné koruny příliš nevěří

11. prosince 2022 10:26

Češi čím dál více věří cizím měnám. Zájem o účty v eurech či dolarech roste, otevírají si je nejen firmy, ale i domácnosti. Největší banka v zemi hlásí meziroční růsty kont v cizí měně o desítky procent. Růst potvrzují také data České národní banky (ČNB). A co na tento trend říkají experti? Podle nich jde bezpochyby o diverzifikaci možného rizika.

Růstu daní se nevyhneme, míní experti. Nastínili také strop drahoty a jak bude klesat

16. října 2022 14:01

V září meziroční inflace v Česku dosáhla 18 procent. Podle ekonoma Jana Bureše se však s koncem roku dá očekávat její další navýšení, atakovat by měla až 20 procent. V pořadu Co na to vaše peněženka však zdůraznil, že důležitější bude, jak rychle inflace půjde dolů. S predikcí přišla také bývalá zástupkyně Česka ve Světové bance Jana Matesová.

Ekonom: Bez zastropování cen energií by lidé platili trojnásobek. Má to však svá úskalí

13. září 2022 08:51

Vláda v pondělí představila maximální ceny energií pro domácnosti. Za plyn zaplatí maximálně tři koruny, za elektřinu šest korun za kilowatthodinu. Ekonom Pavel Peterka v pořadu Nový den podotkl, že bez zastropování cen by domácnosti zaplatily až trojnásobek oproti poslednímu roku. Zároveň však varoval před úskalími tohoto rozhodnutí.

Vláda zastropuje ceny elektřiny i plynu. Hrozil společenský rozvrat, shodla se koalice

12. září 2022 21:18

Shodli jsme se na národním řešení k energetické krizi, oznámil předseda vlády Petr Fiala (ODS). Na pondělní tiskové konferenci vystoupil po boku všech lidrů koaličních stran i ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN). Stanovení cenového stropu bude mít vliv na výši záloh již v listopadu, doplnil premiér. O vysokých cenách energií v průmyslu bude vláda jednat ve středu.

Síkela představil pomoc domácnostem. Jakou částku lidé v rámci úsporného tarifu dostanou?

24. srpna 2022 10:48

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje vyplatit letos přes úsporný tarif domácnostem 2 000 korun. Při započítání odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje dosáhne pomoc někde až 6 000 korun. Zbytek podpory vyplatí stát začátkem příštího roku. Celková pomoc s cenami energií pak bude činit u domácností s nižší spotřebou asi 11 tisíc korun, u těch s nejvyšší spotřebou až 18 tisíc korun. Ve středu to uvedl šéf resortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Průzkum STEM: Kolosální propad důvěry v ekonomiku. Polovina Čechů nevěří v budoucnost

27. června 2022 10:53

Důvěra domácností v českou ekonomiku zažívá jeden z největších propadů v historii země. Ekonomická nálada Čechů je na úrovni krize v letech 2011 a 2012, uvedl průzkum sociologické agentury STEM a poradenské společnosti KPMG k dopadům aktuálního mimořádného zdražování. Česká veřejnost je skeptická i ve výhledu do budoucna – ve zlepšení finanční situace věří jen polovina dotázaných.

Kovanda: Krize na střední třídu teprve dolehne. Až jim skončí fixace hypoték a energií

15. června 2022 21:54

Ekonomické problémy na mnoho českých domácností teprve čekají. Dostane se do nich také střední třída, tedy lidé, kteří berou třeba i 40 tisíc korun měsíčně. Myslí si to ekonom Lukáš Kovanda. „V tuto chvíli zatím lidé nepociťují problémy naplno, protože stále ještě mnoho z nich těží ze zafixovaných cen energií nebo splátek hypotečních úvěrů,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.