Zálohy na energie mají brzy zlevnit. Ne každý to ale pocítí, jaká úskalí čekají na nájemce?

Od října by se mohly v rámci energetického tarifu domácnostem snížit zálohy za energie. Vyplývá to z vládního nařízení. Jenže už teď je jasné, že ne ke všem doputuje pomoc hned. Někteří budou muset zřejmě počkat až na vyúčtování v příštím roce.

Paní Anna žije sama s malým synem v nájmu. „Mám 2+kk, asi 45 metrů čtverečních. Bydlím na Praze 4 a momentálně platím za energie tisíc korun. Mám jen elektřinu. Loni jsem platila 700 korun,“ uvedla. Elektřinu však nemá napsanou na sebe, platí za ni paušálem majitelce bytu. „Majitelka to platí sama a vždycky mi to vyúčtuje v lednu,“ dodala.

Vláda rozhodla, že už od října lidem pomůže nižšími zálohami za energie. Co to znamená pro dodavatele? „Přenastavíme naše IT systémy a fakturační systémy tak, aby ta pomoc dorazila k zákazníkům co nejrychleji. Už v říjnových zálohách by se to mělo projevit,“ potvrdil mluvčí společnosti ČEZ Roman Gazdík.

Pokud jsou ale energie napsané na majitele bytu a nikoliv na nájemníka, pak tato osoba musí spoléhat na to, že jí případné snížení záloh promítne hned v říjnu, a nebude čekat až do konečného vyúčtování.

„V případě, že se jedná o podnájemníka, tak nejsme schopni vůbec rozlišit, kdo ve finále za energie platí. Pro nás je to tak, že máme s někým smlouvu a tomu se to bude účtovat,“ uvedl mluvčí ČEZ Gazdík. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by měl pronajímatel po domluvě s nájemníkem příspěvek zohlednit. Přímo v nařízení vlády se ale o tom nic nepíše.

Někdo o možnosti nižších záloh ani neví

„Určitě by každý takový člověk měl požádat pronajímatele, aby zálohy začal snižovat, a promítnul tak snížení ceny. Není na to ale žádný nárok v tom smyslu, že by to pronajímatel musel udělat,“ řekl expert Aleš Fojtík.

Někteří lidé o možnosti nižších záloh dokonce vůbec nevědí. „Spíš jsem čekala zdražení,“ přiznala paní Anna. A tápou i někteří dodavatelé. Například společnost Innogy zatím neví, jakým způsobem bude majitelům zálohy snižovat.

„Finální opatření musí komunikovat vláda. My se připravujeme, ale důležité pro nás je finální rozhodnutí. Nemůžeme předávat zákazníkům neúplné informace,“ sdělil mluvčí Innogy Martin Chalupský. Přitom lidí, kteří nemají zálohy psané na sebe, ale nechávají je na majitele, poslední dobou přibývalo. Pro nájemce je to v době rostoucích cen výhodné.

„Mají lepší podmínky, než by dostali na novou smlouvu u současných dodavatelů,“ vysvětlil makléř Jan Martina. Pokud ale mají lidé pocit, že platí přehnané zálohy, mohou si už teď na webu energetického regulačního úřadu zkontrolovat, zda platí adekvátní částky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky
Energetika

Na pracovištích bude zřejmě chladněji. Vláda umožnila zaměstnavatelům přivřít kohoutky

Minimální povolené teploty v pracovním prostředí budou moct být nižší než doposud. Vláda v pondělí kvůli energetické krizi schválila příslušné nařízení připravené ministerstvem zdravotnictví. Podle dané normy má například pro řidiče, pracovníky montážních linek nebo pokladní nejnižší povolená teplota klesnout ze současných 18 na 16 stupňů Celsia. V šatnách bude moci spadnout z 20 na 18 stupňů, v umývárnách z 22 na 19 stupňů, ve sprchách z 25 na 19 stupňů a na záchodech z 18 na 15 stupňů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
05:27

Na Slovensku budou jednat ministři obrany zemí V4, i o pomoci Ukrajině

04:47

Zeman přijme v Lánech Fialu

04:22

Vláda schválila postup dodávky 15 německých tanků Leopard české armádě

00:36

Při střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 17 lidí, z toho 11 dětí

KOMUNÁLNÍ VOLBY: Jak se volilo ve vaší obci? Podívejte se na souhrnné výsledky

Letošní komunální volby má Česká republika za sebou. Všechny hlasy již byly sečteny a je jasno, kdo na radnicích měst, městysů a vesnic usedne. Podívejte se na velký souhrn CNN Prima NEWS a zjistěte, jak si politické strany a hnutí vedly právě ve vašich domovských obcích. V textu jsme pro vás připravili výsledky voleb na pražském magistrátu, v městských částech hlavního města a také v krajských městech. Na další místa České republiky se podívejte v naší interaktivní mapě.

Žádný trik, pouze zodpovědnost. Novinář přiblížil vítězství Meloniové i její vztah k Rusku

Stefano Magni je italský novinář, spisovatel a překladatel. Žije a pracuje v Miláně, píše především pro on-line deník La Nuova Bussola Quotidiana. Zahraniční média podle něj vítězku italských voleb Giorgii Meloniovou vykreslují jako extremistku jednoduše proto, že o ní nic nevědí a její existenci zaznamenaly až nedávno. I přes její problematickou minulost jí považuje za zodpovědnou političku.

Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vláda schválila rozpočet na příští rok. Navržený schodek nově činí 295 miliard korun

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ve finální podobě představil schodek 295 miliard. To je o téměř 30 miliard více, než byl původně plánovaný deficit. Důvodem jsou kompenzace spojené s vysokými cenami energií. Kabinet projednával také zvýšení důchodů. Průměrná starobní penze by se měla zvýšit o 825 korun.

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Domácí zpravodajství

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.