Snížení teploty v domácnostech? Nouzové řešení Síkely nepůjde vymáhat, hodnotí právník

Návrh na snížení teplot ve veřejných budovách i domácnostech, který předložil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), má platit pouze v případě nouze, připomněl odborník na ústavní právo a advokát Ondřej Preuss. Připustil však, že vymáhat nařízení na domácnostech bude prakticky nemožné.

„Změna má vstoupit v platnost až v případě vyhlášení nouzového stavu, je to výjimečná situace. Vím, že nyní jsme s nouzovým stavem žili několik let, ale předtím dlouhá desetiletí prakticky nikoliv,“ hájil postup ministerstva advokát Preuss.

Učitelé ve školách i školkách nebo třeba provozovatelé hotelů totiž nechápou nápad ministerstva průmyslu a obchodu snížit teplotu v obytných místnostech, koupelnách nebo třídách. Jedni tvrdí, že jde o hazard se zdravím dětí, druzí si stěžují, že to budou hostům těžko vysvětlovat.

Airbag pro případ nouze

Fakt, že by nařízení vstoupilo v platnost až v případě vyhlášení stavu nouze, je podle právníků potřeba zdůraznit. „Rozumím, že se ministerstvo snaží připravit,“ dodal Preuss. To zmínil i Síkela. „Jde o další opatření, která nazývám airbagy. Máte je v autě, doufáte, že je nikdy nebude muset použít, ale když je potřebujete, jste velmi rádi, že jste si je pořídili,“ sdělil.

Resortu by ale advokát Preuss doporučil několik podmínek. „Mělo by to být nastaveno rozumně, s volnějšími limity, aby bylo možné topit na nižší teplotu a aby nikdo nebyl nucen přetápět. Limitovat v domácnostech horní mez je ale velmi obtížné, prakticky nekontrolovatelné, tam si myslím, že to ani nepůjde vymáhat,“ dodal.

Tagy:
energie návrh kritika zdražování Starostové a nezávislí domácnosti topení Ondřej Preuss Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky teplo právo

Hlavní zprávy

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu
Sociální sítě

Česká flotila na Baltu a pivovod do Královce. Podívejte se na nejlepší vtipy ke Kaliningradu

Na začátku stál ojedinělý žert, který ovšem vyvolal až neuvěřitelnou lavinu bez konce. Polského vtipu o anektování ruské Kaliningradské oblasti se ve velkém chytli Češi, kteří stále prokazují, že jejich lidová tvorba nezná mezí. Na internetu jsou k nalezení už desítky vtipů či humorných koláží a rozhodně to nevypadá, že by se blížil útlum. K celé akci se vyjadřují rovněž politici, kteří drží nastavenou laťku.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
19:42

Indie Rusko odsuzuje, v nákupu surovin ale nepřestává

19:08

Ukrajinská armáda ukořistila a používá už deset tanků T-62 a T-62M

18:22

Policie bude nepřetržitě střežit okolí ukrajinského velvyslanectví, řekla její mluvčí Rendlová

17:45

Kadyrov byl podle vlastních slov jmenován generálplukovníkem

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Z USA po 20 letech znovu odstartovala ruská kosmonautka. Míří k Mezinárodní vesmírné stanici

Z amerického kosmodromu ve středu poprvé po 20 letech odstartovala ruská kosmonautka. Anna Kikinová spolu s dvěma astronauty z USA a jedním z Japonska míří k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu je ve vesmírné lodi Crew Dragon vynesla raketa Falcon 9. Čtyřčlenná posádka z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovala v době mimořádného napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské vojenské agresi na Ukrajině.

První slova po vystřízlivění: Zabijte mě, prosil viník tragédie v Bratislavě

V neděli otřásla Slovenskem tragická nehoda s pěti mrtvými. Šéf tamního deaflympijského výboru Dušan Dědeček, který řídil vůz pod vlivem alkoholu, vjel ve více než stokilometrové rychlosti na zastávku plnou lidí. Ačkoliv byl zpočátku na policisty agresivní, podle zdrojů webu zregionu.sk po vystřízlivění již spolupracoval a žádal, aby ho příslušníci zákona zabili nebo mu půjčili zbraň.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Domácí zpravodajství