reklama

Dostál: Stále nejsem očkován, není to nutné. Mám za sebou covid a milion testů

Právník Ondřej Dostál stále není naočkován proti covidu. Řekl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Bývalý kandidát Pirátů na post ministra zdravotnictví v současnosti vakcinaci nepovažuje za nutnou, protože má prý změřené protilátky a velmi často se testuje.

reklama

„Stále nejsem očkován, už jsem covid prodělal. Mám změřené protilátky, jsem milionkrát testovaný a zatím se u mě nákaza neprojevila,“ řekl Ondřej Dostál ve vysílání CNN Prima NEWS.

Je přesvědčen, že člověku po prodělání nemoci COVID-19 vzniká robustní imunita. „Přirozená imunita tu je a měli bychom s ní pracovat. Myslím, že ochrana po prodělání nemoci, která i podle německé společnosti pro virologii trvá minimálně rok, ale nejspíš i mnohem déle, je u mě přítomná taky,“ uvedl.

To však rozporují některé případy pacientů, kteří poté, co covid prodělali už podruhé, přesto skončili v nemocnici s těžkým průběhem, nebo dokonce na následky onemocnění zemřeli. Podle Dostála ale lidem s prodělanou nemocí i tak imunita vydrží déle než očkovanému po současné vakcíně. Nad touto otázkou nepanuje shoda ani v odborných kruzích.

Například srpnová izraelská studie podobně jako Dostál tvrdí, že lidé, kteří covid prodělali, jsou pak chráněni lépe než očkovaní. Nová americká studie ze začátku listopadu na rozdíl od té izraelské naopak uvádí, že je očkování proti covidu až pětkrát účinnější než prodělání nemoci.

Otázka soukromí?

Dostál se svými postoji k vakcíně zviditelnil krátce před volbami, když jako pirátský kandidát na ministra zdravotnictví na Twitter napsal: „Na dotaz, zda jsem očkován proti covidu, je po dvaceti letech praxe s právem na soukromí a s pravidly medicínské etiky jednoduchá odpověď – jde o citlivý zdravotní údaj. Médiím po tom nic není.“ Za to čelil poměrně silné kritice od zdravotníků i politiků.

„Nikdo se vás neptal na diagnózu, nebo zda jste měl vedlejší účinky. Otázka byla, zda jste podstoupil očkování, kterým se teď všichni prokazujeme, například v hotelu při ubytováni. Toto podle mne není citlivý údaj. Spíše to ukazuje obecně na váš postoj k prevenci nemocí. Smutné,“ napsal mu ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dokonce Dostála označil za sociopata. Expert na zdravotnické právo se nevyhnul kritice ani ze strany některých členů Pirátů. Ti ho podobně jako třeba zástupci koalice Spolu či hnutí STAN kritizovali za to, že by svými postoji jako ministr zdravotnictví nešel příkladem a svými projevy nahrává zatvrzelým odpůrcům očkování.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zdrogovaný pacient řádil v nemocnici v Hradci Králové. Agresor poničil urgentní oddělení

Agresivní pacient v pondělí večer ve Fakultní nemocnici (FN) Hradec Králové poničil vybavení. Zřejmě byl pod vlivem drog. V úterý to řekla mluvčí policie Lucie Konečná. Incident potvrdil také mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Podle něj k události došlo na oddělení urgentní medicíny. Muž způsobil statisícové škody a zůstává v péči lékařů.

Už žádné gify na Facebooku? Meta musí prodat službu Giphy, rozhodl britský úřad

Britský antimonopolní úřad (CMA) nařídil americké firmě Meta Platforms, která je provozovatelem Facebooku, aby prodala platformu pro animované obrázky Giphy. Zdůvodnila to obavami z dopadů na konkurenční prostředí, a to jak na uživatele sociálních médií, tak na zadavatele reklamy. Úřad o tom informoval ve svém úterním sdělení. Facebook s nařízením nesouhlasí.

Velké rozvolnění opatření a čísla, která „nenadchýnala“. Jak žilo Česko před rokem?

Zatímco během aktuální vlny koronaviru panují obavy, že to nejhorší máme ještě před sebou, zavládla přesně před rokem ve společnosti optimistická nálada. Čísla během celého listopadu klesala a lidé se těšili na avizované rozsáhlé rozvolnění, které mělo přijít začátkem prosince. Po téměř dvou měsících se mohli Češi znovu chystat do restaurací či na koupaliště. Ne všichni však byli z otevření života v Česku nadšeni. Jelikož počty nakažených neklesaly takovým tempem, jak se očekávalo, hovořil premiér Andrej Babiš (ANO) o tom, že jej čísla „nenadchýnají“.

Bartoš: Zákaz trhů je styl končící vlády. Zpřísnění ano, lidé si ale nesmí ťukat na hlavu

Opatření, která vydává vláda v demisi, jsou zmatečná a nepředvídatelná, zdůraznil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS lídr Pirátů Ivan Bartoš. Konkrétně označil za absurdní uzavření adventních trhů. Jenže budoucí kabinet s tím nemůže nic dělat. I proto Bartoš vnímá „pohovory“ prezidenta Miloše Zemana se všemi kandidáty na ministerský post jako průtahy.

reklama

Domácí zpravodajství

Covid ohrožuje i novorozence. Oddělení omezují návštěvy, matky se cítí jako v domácím vězení

Režim v nemocnicích v současnosti limituje mimo jiné snaha minimalizovat riziko nákazy koronavirem. Výjimkou nejsou ani neonatologická oddělení, kam se dostávají miminka, která přijdou na svět předčasně. Matky tam s nimi kvůli riziku nákazy musí trávit nepřetržitě klidně i dva týdny. Návštěvy rodinných příslušníků jsou velmi omezeny, takže novopečeným maminkám může připadat, že jsou v domácím vězení.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

reklama