CO ČECH, TO POLITIK! - 11.11. v 18:00
Podle epidemiologa Jiřího Berana a evolučního biologa Jaroslava Flegra je problém, že vakcíny proti covidu, kterými se lidé stále očkují, nereagují na nové mutace viru. Shodli se na tom v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Vakcínu účinnou vůči nakažlivější variantě delta už testuje například zatím nepříliš známá americká farmaceutická společnost Gritstone.
Očkování snižuje zejména riziko hospitalizace a těžkého průběhu covidu, zdůrazňují odborníci již několik měsíců. Odolnost aktuálně používaných vakcín hlavně vůči nakažlivější mutaci delta ale není tak vysoká a experti proto apelují na farmaceutické firmy, aby začaly s novou výrobou.
Účinnost vakcín Zdroj: CNN Prima NEWS
„Musíme si přiznat, že delta změnila pravidla. To, na co jsme spoléhali u vakcín, už neplatí. Očkovaní nakazí ostatní oproti neočkovaným asi s poloviční intenzitou, ale vakcíny nezaručují bezinfekčnost. Dělat hromadné akce pro očkované a myslet si, že je to v pořádku, je nesmysl,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Jaroslav Flegr.
Souvisí to podle expertů i s tím, že jsou současné vakcíny zastaralé? „Určitě. Je to jedna ze zásadních věcí. Máme asi pátou antigenní variantu viru, vakcíny byly vyvíjeny vůči původnímu kmeni. Je to stejné, jako když přijde člověk do ordinace a chce být očkován proti chřipce, ale já musím najít loňskou vakcínu. On řekne, že loňskou nechce, ale požaduje aktuální,“ vysvětlil Beran.
Zdůraznil také, že je potřeba očkované upozorňovat na to, že mohou být pozitivní a nesmí podceňovat případné příznaky nákazy.
Vakcíny tak prý chrání jen částečně. „Je potřeba vyvinout tlak na firmy, aby změnily výrobu,“ apeloval epidemiolog. Kvůli deltě účinnost vakcín opravdu klesla, někdy i o desítky procent. Proto je podle odborníků potřeba vyvíjet nové látky, jako tomu je u jiných nemocí, jejichž viry postupem času mutují.
Jednou z firem, které už vyvíjí a testují nové typy vakcín, je americká farmaceutická společnost Gritstone. Její vakcína má být účinná hned proti několika variantám covidu. Látka nese označení GRT-R910 a má posílit imunitní odpověď organismu po očkování vakcínami první generace. Je tedy určena hlavně k přeočkování.
Firmy se připravují na „únikovou variantu“
Nežádanější vakcínou v Česku je látka od Pfizeru. Šéf společnosti Albert Bourla v červnu prohlásil, že pokud by byla potřeba nová vakcína proti covidu, Pfizer ji dodá do 100 dní.
Jenže nemluvil o mutacích, které už lidstvo zná, ale o vzniku případné „únikové varianty“. Tato zatím neexistující mutace nemoci by se vyhnula imunitě z vakcín i prodělané nemoci a všem protilátkám. Na příchod takového kmene se podle svých vyjádření připravují v současné době nejen Pfizer, ale i společnosti Moderna a AstraZeneca.