Dostálová: Vystoupení z EU je ekonomická sebevražda. Unie nás vede do pekel, říká Fiala z SPD

Poslankyně Klára Dostálová

Dostálová o koalici ANO a SPD

Místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (za ANO) se v Partii vymezila vůči eventuální „bezmezné spolupráci“ ANO a SPD po sněmovních volbách. Podle ní SPD prosazuje věci, které jsou nepřijatelné. Zmínila například vystoupení z Evropské unie nebo NATO. Odmítla také referendum o těchto otázkách.

Do dalších sněmovních voleb v Česku zbývá rok a půl, ale námluvy politických stran už začaly. Z nynějších průzkumů vyplývá, že by zvítězilo hnutí ANO, nabízí se proto spolupráce například s frakcí SPD. K této možnosti se v nedělní Partii vyjádřila místopředsedkyně Sněmovny Klára Dostálová (za ANO). Podle ní se nejedná o „žádnou hotovou věc“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Klima je náš největší problém, tvrdí Hladík. Není, evropské zákazy nás zničí, varuje Dostálová

„Pro nás jsou zásadní programové věci. S SPD mám obrovský problém, pro mě jsou tam no-go zóny, například v podobě vystoupení z EU nebo NATO. Je možné, že SPD některé poznatky přehodnotí,“ naznačila Dostálová.

SPD také často zmiňuje referendum o důležitých otázkách, aby voliči sami rozhodli o setrvání nebo opuštění těchto mezinárodních struktur.

„Obecně jsem zastánkyně referenda, ale jsou věci, které nemají alternativu. Vystoupení z EU by byla ekonomická sebevražda, tady musejí voliči důvěřovat zvoleným zástupcům. Referendum o vystoupení z EU tedy říkám ne, referendu o mezinárodních otázkách ne, protože to je otázka bezpečnosti země,“ řekla Dostálová.

Radim Fiala (SPD) ale zopakoval, že pro SPD je referendum o vystoupení z Evropské unie prioritou. Na otázku, jestli by v tomto strana ustoupila ANO, řekl, že „rozhodně ne“.

„Cíle Evropské unie nás vedou do pekel, do ekonomické a zemědělské chudoby. Musíme s tím bojovat. Jestli se v Evropské unii neotočí kormidlo dějin v těchto evropských volbách, tak se ptám, jestli pojedeme dál do nejistoty a budeme si říkat, že je to v pořádku,“ řekl.

Výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS ukazují, že by volby vyhrálo hnutí ANO, za ním by skončila ODS, na třetím místě by skončili Piráti. Těžkou situaci zažívají lidovci, které v preferencích přeskočili jak mimoparlamentní komunisté, tak sociální demokraté.

„Je třeba vzít v potaz, že data sbíráme v polovině volebního období, kdy obecně klesá zájem o politiku. Více lidí by nyní nešlo k volbám a lidé též méně zohledňují možné volební strategie, jako je například kalkulace s pětiprocentní hranicí vstupu do Sněmovny. Prozatím také nebyly ohlášeny žádné koalice pro příští sněmovní volby, ani se plně nerozeběhla kampaň před eurovolbami,“ vysvětluje analytik STEM Martin Kratochvíl.

Tagy: