reklama

Dostupnější bydlení? Ať developeři dají pět procent hotových bytů městům, navrhuje ČSSD

Sociální demokraté v pondělí navrhli pět bodů, jak v Praze udělat bydlení dostupnější. Jeden z nich počítá s tím, že pět procent hotových bytů z výstavby developerů nad 500 m² připadne obcím a městům. Návrhy na tiskové konferenci představil kandidát do Sněmovny za ČSSD Matěj Stropnický.

reklama

„Chceme, aby se zavedla povinnost developerů, aby pět procent dokončených bytů připadlo městu. To by následně mohlo tyto byty distribuovat lidem, kteří se na trhu s bydlením uplatnit nemohou,“ popsal na tiskové konferenci ČSSD Stropnický jeden z pěti bodů návrhu, podle kterého by se v Praze mělo zajistit dostupnější bydlení.

ČSSD dále navrhuje, aby do fondu dostupného bydlení směřovalo místo dosavadních dvou celkem pět miliard ročně. „Teprve tehdy bude výstavba skutečně markantní. Byty budou obsazovány lidmi, kteří budou mít regulované nájemné. Na trhu vytvoří úplně novou situaci,“ vysvětlil kandidát do Sněmovny za ČSSD.

Sociální demokraté také chtějí sankcionovat ty, kteří byty vlastní, ale nepronajímají. „Je potřeba se podívat na prázdné byty a najít způsob, jak sankcionovat ty, kteří byty vlastní a nepronajímají je, protože to také zvyšuje cenu bytů pro nájemní bydlení v Praze. Sankce za byt neobsazený déle než šest měsíců v každém kalendářním roce má být ve výši průměrného měsíčního nájmu,“ navrhují.

Daň má začít u čtvrté nemovitosti

Stropnický také uvedl, že by se od čtvrté nemovitosti měla zavést progresivní daň. „V jedné nemovitosti člověk žije, další má připravenou pro potomky, další je rekreační objekt, ale od čtvrté nemovitosti to začíná být podnikání. Takže daň má začínat u ní a pak má razantně růst,“ zdůraznil zástupce ČSSD.

Chce také, aby poslanci podpořili návrh zákona o veřejně prospěšných bytových společnostech v podobě, ve které je předložen Sněmovně poslancem Jana Birkem. K zákonodárné iniciativě se má podle Stropnického připojit Praha jako hlavní město.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rodiče Maxíka museli sehnat 50 milionů na léčbu. V Ostravě začali testovat děti na SMA

Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice začala jako první v Česku nabízet maminkám v porodnici zdarma vyšetření na výskyt spinální svalové atrofie, zkráceně SMA. Pokud se nemoc prokáže, je třeba dítěti podat okamžitě léčbu. SMA trpí například Maxík z Ostravy, u něj se ale na nemoc přišlo poměrně pozdě a jeho rodiče pak na léčbu sháněli 50 milionů korun.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

reklama