reklama
CNN Prima News dozorci

dozorci

Výpis příspěvků ke štítku „dozorci“

Nejkrvavější vzpoura vězňů v historii USA. Před 50 lety jich úřady desítky postřílely

V září 1971 otřásla vzpoura téměř 1 300 vězňů v nápravném zařízení Attica na severu státu New York celým národem. Čtyřdenní povstání, které bylo nejkrvavější vězeňskou vzpourou v novodobých amerických dějinách, upozornilo na životní podmínky ve státních věznicích, na rozsáhlé porušování lidských práv za mřížemi, zkrátka na realitu amerického vězeňského systému. Během události přišlo o život 43 lidí.

Vězni se vyzbrojili břitvami a vzali dozorce jako rukojmí. Jako výkupné žádali pizzu

Dva odsouzenci ve švédské věznici Hällby, asi 100 kilometrů západně od Stockholmu, ve středu vzali dva dozorce jako rukojmí a zabarikádovali se s nimi ve strážní místnosti. Požadovali pizzu a kebab pro 20 vězňů svého oddělení, informovala agentura DPA, která se odvolává na švédská média. Na místě byli vyjednávači i policie. Večer byli oba dozorci propuštěni.

Dozorci na Jablonecku měli verbálně i fyzicky trestat vězně. GIBS stíhá 15 lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) podezírá 15 dozorců z věznice Rýnovice na Jablonecku z toho, že nejméně od února 2020 do ledna 2021 při své službě na uzavřeném oddílu verbálně a fyzicky trestali odsouzené. S podezřelými inspekce zahájila trestní stíhání kvůli zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti dozorčí nebo jiné služby.

Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté

Ve věznicích by za chybějící dozorce mohli v době krize na nezbytně nutnou dobu zaskakovat policisté. Dosavadní zákony to neumožňují. Změnit to má novela zákonů o Vězeňské službě, kterou v pátek zrychleně schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) poslancům řekla, že aktuálně chybí kvůli nákaze koronavirem zhruba 400 příslušníků Vězeňské služby.

reklama