Na Parsonově mezinárodním letišti v Torontu přistálo 13. června ukrajinské letadlo, které v nákladovém prostoru transportovalo okolo pěti set štěňat. Přes čtyřicet z nich cestu nepřežilo, další jsou ve vážném stavu. Včera o tom informovala Kanadská potravinová inspekce.
Na případ upozornila Abby Lorenzen, která si k letadlu přišla vyzvednout kočku své kamarádky. Celníci ji upozornili, že kvůli zvýšenému počtu naložených zvířat bude čekat déle než obvykle. Navíc ji odmítli do skladu pustit, což se jí podle jejích slov stalo poprvé. Druhý den se s kočkou na letiště vrátila, aby ji naložila do dalšího letadla směřujícího k majitelce kočky. „Jakmile jsem do skladu vešla, cítila jsem smrt. Bylo to hrozně děsivé,“ uvedla. Po předání kočky zaměstnancům prošla okolo odpadkového koše, ve kterém byla viditelná tělíčka několika štěňat.
Případem se nyní zabývá Kanadská potravinová inspekce, která dohlíží na dovoz zvířat do země, a to včetně psů a koček. Podle jednoho z veterinářů inspekce ještě na Ukrajině někdo obalil několik přepravek stahovací fólií. Zvířata se proto udusila. Mnohá další štěňata po přistání zvracela a byla dehydrovaná. Více než čtyřicet štěňat cestu nepřežilo. „Inspekce v současné době prověřuje všechny okolnosti tohoto případu, a jakmile bude vyšetřování uzavřeno, rozhodneme o dalších krocích,“ uvedl mluvčí inspekce.
„Bylo jich celkem pět set, z toho dvě stě francouzských buldočků. Byli naloženi na let Boryspil – Toronto ve 300 přepravkách, takže v některých z nich se nacházeli i dva psi,“ uvedl zdroj z ukrajinské strany. To je porušením mezinárodních pravidel transportu zvířat, jelikož každé zvíře musí mít dost prostoru na to, aby se mohlo otočit či se posadit. Štěňata byla údajně nakládána za teploty vyšší než 30 °C a už v době nakládky se některým z nich viditelně nedařilo dobře. Situaci dokládají i obrazové záznamy z Ukrajiny.
K situaci se vyjádřily i Ukraine International Airlines. „Všichni z UIA vyjadřují soustrast kvůli této tragické ztrátě zvířecích životů během našeho letu,“ uvádí prohlášení na Facebooku. „Spolu s místními úřady chceme určit, k čemu došlo, a provést změny nutné k tomu, aby k tomu nedošlo znovu.“ Zpočátku přitom aerolinky označily na Facebooku tvrzení Abby Lorenzen za lež. Tento post byl však následně smazán. Od 19. června aerolinky dočasně pozastavily veškeré transporty živých zvířat.
Transportovaná zvířata byla určena k dalšímu prodeji. Ochránci zvířat proto vybízejí k větší ochraně přepravovaných zvířat a zákazu dovozu psů a koček ze zahraničí.