Dražší cigarety, delší otcovská i vyšší důchody. Jaké změny můžeme čekat v roce 2022?

S novým rokem 2022 přibude pro Čechy několik změn. Týkat se budou například daní, ale také důchodů či minimální mzdy. Jaké důležité novinky budou od ledna nově platit?

  • Minimální mzda

Minimální mzda se zvýší o tisíc korun na 16 200 korun.

  • Vyšší důchody

Senioři se dočkají vyšších penzí. Nad rámec zákonné valorizace dostanou 300 korun navíc, o čemž rozhodla ještě minulá vláda ANO a ČSSD. Když se k tomu přidá valorizace, půjde o zvýšení přibližně o 805 korun. Průměrný starobní důchod vyplácený v lednu 2022 by měl činit 16 274 korun.

  • Otcovská dovolená

Na větší výhody se mohou těšit tatínci. Od ledna se prodlužuje placená otcovská dovolená. Doposud si mohl otec po narození dítěte vzít sedm dní placené otcovské dovolené, od roku 2022 to bude 14 dní. Otcovská se vyplácí ve výši 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

  • Dražší cigarety

Kuřáci si připlatí. Od roku 2022 se zvýší sazba spotřební daně z tabákových a zahřívaných tabákových výrobků o pět procent. Krabička cigaret tak podraží zhruba o čtyři až šest korun.

  • Zvýšení slevy na poplatníka

Od ledna se zvýší sleva na poplatníka z 27 840 Kč na 30 840 Kč. Změnu už schválil Parlament v minulém volebním období v rámci daňového balíčku, který například zrušil superhrubou mzdu.

  • Nová výše paušální daně

Pro živnostníky bude platit nová výše paušální daně, místo dosavadních 5 469 korun měsíčně půjde o 5 994 korun. V této částce je zahrnuta záloha na minimální zdravotní pojistné ve výši 2 627 korun, záloha na minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent ve výši 3 267 korun a záloha na daň z příjmů ve výši rovných 100 korun. „V případě splnění podmínek pro vstup do režimu paušální daně mohou OSVČ podat oznámení o vstupu do tohoto režimu do 10. ledna 2022,“ upozorňuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tagy: