reklama

Dražší cigarety, delší otcovská i vyšší důchody. Jaké změny můžeme čekat v roce 2022?

S novým rokem 2022 přibude pro Čechy několik změn. Týkat se budou například daní, ale také důchodů či minimální mzdy. Jaké důležité novinky budou od ledna nově platit?

reklama

  • Minimální mzda

Minimální mzda se zvýší o tisíc korun na 16 200 korun.

  • Vyšší důchody

Senioři se dočkají vyšších penzí. Nad rámec zákonné valorizace dostanou 300 korun navíc, o čemž rozhodla ještě minulá vláda ANO a ČSSD. Když se k tomu přidá valorizace, půjde o zvýšení přibližně o 805 korun. Průměrný starobní důchod vyplácený v lednu 2022 by měl činit 16 274 korun.

  • Otcovská dovolená

Na větší výhody se mohou těšit tatínci. Od ledna se prodlužuje placená otcovská dovolená. Doposud si mohl otec po narození dítěte vzít sedm dní placené otcovské dovolené, od roku 2022 to bude 14 dní. Otcovská se vyplácí ve výši 70 procent redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den.

  • Dražší cigarety

Kuřáci si připlatí. Od roku 2022 se zvýší sazba spotřební daně z tabákových a zahřívaných tabákových výrobků o pět procent. Krabička cigaret tak podraží zhruba o čtyři až šest korun.

  • Zvýšení slevy na poplatníka

Od ledna se zvýší sleva na poplatníka z 27 840 Kč na 30 840 Kč. Změnu už schválil Parlament v minulém volebním období v rámci daňového balíčku, který například zrušil superhrubou mzdu.

  • Nová výše paušální daně

Pro živnostníky bude platit nová výše paušální daně, místo dosavadních 5 469 korun měsíčně půjde o 5 994 korun. V této částce je zahrnuta záloha na minimální zdravotní pojistné ve výši 2 627 korun, záloha na minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent ve výši 3 267 korun a záloha na daň z příjmů ve výši rovných 100 korun. „V případě splnění podmínek pro vstup do režimu paušální daně mohou OSVČ podat oznámení o vstupu do tohoto režimu do 10. ledna 2022,“ upozorňuje ministerstvo průmyslu a obchodu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra financí Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

reklama

Domácí zpravodajství

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

reklama