reklama

Nižší daně, ale také dražší voda. Jaké novinky čekají peněženky Čechů v roce 2022?

Nový rok je zpravidla dnem, od kterého začínají platit změny v daňovém systému. Leden ovšem také bývá měsícem, kdy dochází k cenovému skoku. A nejinak tomu bude také od 1. ledna 2022.

reklama

Zřejmě nejvíce si od nového roku polepší pracující Češi, kteří pečují o nezletilé děti. Od ledna totiž de facto skončí zastropopvání měsíčního daňového bonusu na děti. Jde o situaci, kdy se díky daňovým slevám na děti daňová povinnost dostane do záporných hodnot. V takovém případě rodiče státu nejenže neodvádějí žádnou daň z příjmů, ale ještě od státu onu „zápornou daň“ vyinkasují.

Definitivní konec stropu na bonusy

Do konce roku 2020 měl však tento bonus stanovenou maximální hranici a do června roku 2021 byla zastropována také jeho měsíční výše. Novinkou tedy od ledna 2022 bude to, že pracující rodiče pečující o děti pocítí konec měsíčního daňového bonusu už od samého začátku roku. Nebudou tak muset na proplacení bonusu za celý rok čekat až do ročního vyúčtování daně z příjmů, které se obvykle podává do konce března.

Zvýšení slevy na poplatníka

Vedle toho se také od ledna 2022 zvýší základní sleva na poplatníka u daně z příjmů. Ta v roce 2021 činila 27 840 korun ročně, nyní se částka zvedne na 30 840 korun. Měsíčně si tak pracující polepší o 250 korun. U základní slevy na poplatníka však nefunguje systém bonusu, pokud se daňová povinnost dostane do záporných hodnot.

Přitom loni na podzim, když se diskutovalo o takzvaném zrušení superhrubé mzdy, byla taková varianta ve hře. Přesněji řečeno ji navrhovali vědci z think tanku IDEA Klára Kalíšková, Daniel Münich, Daniel Prokop a Michal Šoltés. Podle nich by základní sleva na poplatníka dosahovala 34 700 korun ročně (necelých 2 900 měsíčně) a případná záporná daň by šla čerpat v podobě daňového bonusu. Politici však tuto variantu nevzali za svou.

Vyšší paušální daň pro živnostníky

Živnostníci, kteří budou v příštím roce fungovat v režimu paušální daně, si oproti roku 2021 připlatí. Paušální daň totiž vzroste na 5 994 korun měsíčně, což je o 525 korun za měsíc více než doposud. V částce paušální daně je zahrnuta záloha na minimální sociální pojistné ve výši 3 267 korun, záloha na minimální zdravotní pojistné ve výši 2 627 korun a záloha na daň z příjmů, která činí rovných sto korun.

Do režimu paušální daně mohou vstoupit živnostníci, kteří nejsou plátci DPH, nejsou v insolvenčním řízení a jejich roční příjmy z podnikání nepřesáhnou milion korun. Smyslem paušální daně je odpadnutí administrativy v podobě každoročního podávání daňového přiznání a přehledů pro Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu. OSVČ by se tak měly rovněž vyhnout kontrolám úřadů. O paušální daň se navíc nežádá, stačí pouze oznámit finančnímu úřadu přistoupení do příslušného režimu.

Více příjmů osvobozených od daní

Zde největší změna nastává u výnosů z dluhopisů emitovaných v zahraničí pro poplatníky, kteří jsou zahraničními rezidenty. Toto osvobození mělo být zrušeno, ale pro podporu možnosti získat finanční prostředky na zahraničních trzích, byla tato úleva znovu zavedena.

To znamená, že pokud nějaká česká společnost bude chtít vydat dluhopisy a nabídnout je zahraničním věřitelů, ti nebudou „penalizováni“ tím, že z výnosů budou muset odvést daň. Aby ale nebylo možné toto osvobození zneužívat, ministerstvo financí stanovilo podmínky, za kterých lze osvobození od daně aplikovat.

Voda bude dražší

Vodárenské společnosti budou muset od příštího roku zákazníkům vracet peníze získané nad rámec stanovené regulace, a to v podobě nižší účtované ceny v následujících letech. Princip takzvaného vyrovnání zavádí od ledna 2022 cenový věstník, který loni v červenci vydalo ministerstvo financí. Podle úřadu by opatření mělo zlevnit předražené vodné.

Jenže zdražení vody se v příštím roce zřejmě nevyhneme. „Cenový růst se bude pohybovat v pásmu od pěti do deseti procent. Třeba Pražanům vzrostou ceny vodného a stočného o šest procent,“ uvedl pro CNN Prima NEWS hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Důvodem je podle něho obecná inflace, která prodražuje položky, „bez nichž se vodohospodáři prostě neobejdou“. Jedná se například o chemické látky pro dočišťování stočných vod, potrubní materiál nebo stavební práce.

Tagy:
peníze voda daně Ministerstvo financí regulace zdražení vodné stočné sleva na dani daňový bonus

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu
Sněmovna

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

 • Aktualizováno
 • Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

  K Landovi se na demonstraci přidá Pirát Dostál i část senátorů. Nespojujeme se, tvrdí

  V neděli odpoledne se na Václavském náměstí v Praze uskuteční demonstrace za svobodu a občanská práva, které by se měli zúčastnit zástupci SPD, hnutí Chcípl PES nebo zpěvák Daniel Landa. Podle informací CNN Prima NEWS tam promluví ale i Pirát Ondřej Dostál či senátorka Alena Dernerová. Ta upozornila, že se s ostatními řečníky ale nespojují. Že má jít o apolitickou akci zdůraznil i svolavatel demonstrace a šéf Svobodných Libor Vondráček.

  Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

  Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

  Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat vládní novelu, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou, příští týden se bude zřejmě konat mimořádná schůze.

  reklama