CNN Prima News druhé kolo senátních voleb

druhé kolo senátních voleb

Výpis příspěvků ke štítku „druhé kolo senátních voleb“

Pehe: ČSSD doplatila na svou rozplizlou politiku a spolupráci s Babišem

12. října 2020 11:45

Česko zná nové složení Senátu. Z voleb vyšli nejlépe Starostové a nezávislí s osmi novými mandáty, tři získali lidovci a posílila i ODS. Debaklem skončily volby pro vládní ČSSD. Politolog Jiří Pehe v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že na jejích výsledcích se podepsala nejen „rozplizlá“ politika a vnitřní spory, ale i spolupráce s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů.

Souboj o předsedu Senátu. O post bude usilovat hnutí STAN i ODS

10. října 2020 20:26

Starostové a nezávislí (STAN) se stali suverénním vítězem letošních senátních voleb, díky čemuž budou disponovat největším senátorským klubem. Podle tradice by jim tak měla připadnout pozice předsedy horní komory Parlamentu. Šéf hnutí Vít Rakušan však připouští, že by nakonec mohlo dojít k dohodě, aby v čele Senátu zůstal současný předseda Miloš Vystrčil (ODS). Konečné rozhodnutí ale zůstane na samotných senátorech.

Vítězové a poražení voleb. Úspěch Němcové a Šípové, hořká prohra Štěcha a Bendla

10. října 2020 16:17

Výsledky druhého kola senátních voleb ukazují, že dojde k výrazné proměně osobností v horní komoře Parlamentu. Suverénní výsledky z prvního kola potvrdila bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a jako nová hvězda se představila například pirátská kandidátka Adéla Šípová. Senát ale naopak opustí jeho bývalý dlouholetý předseda Milan Štěch (ČSSD). Volební účast byla mimořádně nízká, nedosáhla ani 17 procent. Letos byla čtvrtá nejnižší ve druhém kole senátních voleb.

Konec diskutovaného senátora. Ivo Valenta ve volbách prohrál

10. října 2020 15:02

V Senátu skončí jeden z nejdiskutovanějších senátorů. Obhájce mandátu Ivo Valenta (za Soukromníky) dostal ve volebním obvodu Uherské Hradiště 39,21 % hlasů, novým senátorem bude Josef Bazala (KDU-ČSL), který získal 60,78 % hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 21,85 % voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 46,95 %.

Volební reportáž z Ostravy: Dva lidé v krámě, šest ve volební komisi. A bitva mezi ANO a ODS

9. října 2020 21:01

Volby ve stínu pandemie, i tak lze nazvat druhé kolo senátních voleb. „Nelíbí se mi vládní opatření a zohlednil jsem to při hlasování,“ svěřuje se před volebním okrskem v budově Wichterlova gymnázia v Ostravě-Porubě 26letý Matěj Michňák. „S vládou souhlasím,“ říká 52letý volič Eduard Klimša. Stejné rozpory řeší i členové volebních komisí. A usilovně větrají, aby vyhnali případný COVID-19.

Šípová bojuje o Senát: Potřebujeme více matek v politice. Piráti nejsou extrémní levice

9. října 2020 13:30

Podle pirátské kandidátky do Senátu na Kladensku, advokátky a matky pěti dětí Adély Šípové je třeba, aby do politiky vstupovalo víc žen a ona sama chce jít příkladem. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS také uvedla, že ve svých čtyřiceti letech jí k cestě do politiky vedlo i úmrtí jejího dědečka a do kampaně vložila peníze z dědictví. Na Pirátech si oblíbila jejich odvahu, za extrémní levici, jak je označil premiér Andrej Babiš, je nepovažuje a ve druhém kole doufá, že porazí zkušeného politika a poslance ODS Petra Bendla.

I Senát může být „sexy“. Je důležitý, kdyby se Sněmovna zbláznila, říká politolog

9. října 2020 05:37

Druhé kolo senátních voleb většinou voliče moc neláká. Horní komora Parlamentu je přitom mnohem důležitější, než se může na první pohled zdát. Nejenže hlídá legislativní „zmetky“, které dorazí od poslanců, ale je pojistkou, aby v České republice nemohl vzniknout autoritářský režim, zdůrazňuje politolog Ladislav Mrklas z CEVRO Institutu.

Z undergroundu do Senátu. Umělci vždy bránili demokracii, říká Drápal

8. října 2020 21:38

Ústřední postava českého undergroundu, bývalý ředitel divadla v Lounech či hudební vydavatel. To vše se dá říci o Vladimíru Drápalovi, kterému nikdo z „androše“ neřekne jinak než Lábus. Teď se chce probít do Senátu. V pátek a v sobotu se o senátorskou pozici utká ve volebním klání s kandidátem hnutí STAN Ivo Trešlem v obvodu Louny. „Lidé z umělecké branže vždy jako seismograf cítili, že to ohrožení demokracie je zásadní,“ řekl Drápal v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Blíží se 2. kolo senátních voleb. Lidé v karanténě mohou požádat o volbu z domova

8. října 2020 07:41

Voliči, kteří jsou kvůli koronaviru v nařízené karanténě, mohou ještě ve čtvrtek požádat o volbu senátorů z domova. Čas na to mají do 20:00, obrátit se musí na své krajské úřady. Už ve čtvrtek by také mohli ve finále senátních voleb hlasovat klienti domovů pro seniory a podobných sociálních zařízení, která byla kvůli výskytu koronaviru uzavřena.