reklama

Pehe: ČSSD doplatila na svou rozplizlou politiku a spolupráci s Babišem

Česko zná nové složení Senátu. Z voleb vyšli nejlépe Starostové a nezávislí s osmi novými mandáty, tři získali lidovci a posílila i ODS. Debaklem skončily volby pro vládní ČSSD. Politolog Jiří Pehe v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že na jejích výsledcích se podepsala nejen „rozplizlá“ politika a vnitřní spory, ale i spolupráce s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů.

reklama

„Sociální demokracie musí provést důkladný úklid ve straně a pokusit se o změnu, ať už symbolickou, nebo obsahovou. Ale musí se sebou poměrně rychle něco udělat, protože sestupný trend je dlouhodobý. Preference ČSSD už padaly před senátními i krajskými volbami. Myslím, že na výsledcích sociální demokracie se dlouhodobě podepisuje nejen rozplizlá politika a vnitřní spory, ale i že spolupracuje s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů,“ uvedl politolog Pehe.

Důvod, proč u voleb do Senátu neuspěly výrazná jména jako Milan Štěch, Michael Žantovský nebo Ivo Valenta jsou podle něj různé. Milan Štěch podle Peheho doplatil na značku Sociální demokracie. „Kdyby kandidoval jako nezávislý nebo pod nějakou jinou značkou, tak by znovu uspěl, protože má v Senátu dobré jméno. Zároveň je tu určitá únava lidí z jeho jména, protože byl v Senátu nejdéle sloužícím senátorem,“ popsal politolog.

Neúspěch Michaela Žantovského si politolog vysvětluje tím, že strany promeškaly příležitost, aby rozložily síly. „Ti dva kandidáti, Žantovský i Láska, byli v táborech, které spolu nějakým způsobem soupeřily. Mohl být každý zasazený do jiného obvodu a byli by v Senátu oba, to byla taktická chyba,“ vysvětlil Pehe. Ivo Valenta podle něj v Senátu v podstatě nic nepředvedl a po zásluze odchází.

Vystrčil nebyl špatným předsedou Senátu

Politolog Pehe si myslí, že Miloš Vystrčil nebyl špatným předsedou Senátu. „I vzhledem k tomu, jak se postavil k Hradu a k vládě v otázce Tchaj-wanu a Číny, tak se bude uvažovat o tom, aby ve funkci zůstal,“ myslí si Pehe. Uznal, že by funkce měla formálně připadnout hnutí STAN, ale ne vždycky byl člen nejsilnější strany Senátu zároveň jeho předsedou. Pehe uvedl příklad na Petru Pithartovi (KDU-ČSL), který byl v prvním období předsedou, ačkoliv první volby do Senátu v roce 1996 vyhrála ODS.

Před senátními volbami se také hodně diskutovalo o významu Senátu. Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš ho neustále zpochybňují. Senát však může vetovat změny Ústavy a volebních zákonů, to podle politologa posiluje jeho sílu coby pojistky demokracie.

„Nové složení navíc posílí symbolickou roli Senátu jako instituce, která stojí v opozici vůči vládě a prezidentovi, to je svým způsobem dobře. Protože v každé demokracii je zapotřebí mít určité rozložení sil, vzájemné brzdy,“ říká Pehe s tím, že Senát tuto roli zatím poměrně dobře splnil.

Dvoukolová volba má velké výhody

Senát se podle něj nezruší, ani jeho dvoukolová volba. „Ta zůstane, protože její změnu by musel odsouhlasit právě Senát, a ten s tím zejména v novém složení nebude souhlasit. Volba má ale i velké výhody. Za prvé se v druhém kole střetnou dva nejsilnější kandidáti, pak se teprve rozhodne, kdo z nich je lepší. Navíc jsou eliminováni zástupci extrémně levicových nebo pravicových stran, takže reprezentuje hlavní proud české politiky,“ uvedl Pehe.

Zároveň je podle politologa dvoukolová volba způsob, jak se zamyslet nad politikou, protože je tam zapotřebí většího výkonu v politickém myšlení, „než když si ve volbách do Sněmovny člověk vybere jednu stranu částečně podle svých emocí a nějakým způsobem to hodí“, myslí si Jiří Pehe.

Tagy:
V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají
USA

V San Franciscu se už krade za bílého dne. Obchody jsou bezmocné a zavírají

Obchodníci v San Franciscu čelí v poslední době doslova nájezdům organizovaných lupičů. V tlupách naběhnou do obchodu a odnesou si z něho, co chtějí. Nevadí jim ani to, že už jejich řádění několikrát natočili svědci na mobilní telefon. Nárůst loupeží ve městě je tak velký, že řetězce své obchody už raději zavírají. Vedle maloobchodních krádeží město sužuje i rekordní počet vloupání do automobilů.

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku
Reportáž

Farář světil auta, aby řidiče nepotkalo neštěstí. Sám zázrakem přežil havárku

Boha ale i patrona šoférů svatého Kryštofa poprosil v neděli o přímluvu ostravský farář Krzysztof Szewczyk, když požehnal cestovním vozům, nadupaným motorkám, dodávkám i bicyklům. „Ať nikoho nepotká neštěstí, nezastaví žádná překážka a ve zdraví se dostanou tam, kam směřují,“ modlil se za řidiče. Sám zažil na dálnici zázrak. „Chytil mě mikrospánek, auto úplně zničené, nic se mi přitom nestalo.“

Třicet let se sériový „vrah ze seznamky“ obával popravy. Vykonání rozsudku se nedožil

V osmdesátých letech byl Rodney James Alcala za celebritu. Roku 1978 se účastnil „The Dating Game,“ seznamkové hry, ve které si žena podle odpovědí mužů vybírala toho pravého, a kde vystupoval jako úspěšný fotograf. V té době měl již za sebou 34měsíční pobyt ve vězení za znásilnění osmileté dívky, později vyšlo najevo, že byl i několikanásobným vrahem. Odkládaného trestu smrti se ale nedožil, v sobotu zemřel.

Živě
ON-LINE: Třetí den olympiády. Stoprocentní český tenis a vítězství basketbalistů

Nedělní soutěže už znají své první vítěze. Vstup do turnaje slaví čeští basketbalisté výhrou nad Íránem, ač ne tak výrazným, jak se v první polovině zápasu zdálo. O fenomenální úspěchy se postaraly české tenistky, které své čtyři nedělní zápasy ve výhry a všechny v singlu i deblu postupují do dalšího kola. Jejich úspěch ve večerním duelu postupem do druhého kola podtrhl Tomáš Macháč. Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále.

Poslanec Špičák (ANO): Epidemie nás může přinutit k povinnému očkování

Kauza s neočkovaným lékařem Vladimírem Voráčkem, kterému v Tokiu vyšel pozitivní test na koronavirus, otevřela debatu o povinném očkování zdravotníků. Ve Zprávách PLUS se poslanci Karla Maříková (SPD) a Julius Špičák (ANO) shodli, že jej v současnosti nelze vynucovat. „Na povinnost nemáme zákony a asi ani dlouho mít nebudeme. Vývoj epidemie však neurčujeme my, ale pandemie. Pokud v následujících měsících exploduje, tak zde nastane diskuze o povinném očkování,“ varoval Špičák.

Tenisová krasojízda nekončí. Kvitová i Macháč postupují, Češi vyhráli všechny zápasy

Čeští tenisté nepolevují a sbírají jedno vítězství za druhým. Držitelka bronzu z Ria 2016 a turnajová desítka Petra Kvitová v neděli ve dvou setech zdolala Italku Jasmine Paoliniovou. Karolína Plíšková s Markétou Vondroušovou navíc smetly v společné deblové premiéře i čínský pár. Česko vyhrálo všechny své nedělní zápasy, stoprocentní českou úspěšnost zpečetil Tomáš Macháč výhrou nad Portugalcem Joaem Sousou.

Úspěch na divoké vodě. Rohan i Minařík Kudějová úspěšně dopluli do semifinále

Kanoista Lukáš Rohan i kajakářka Kateřina Minařík Kudějová bez problémů postoupili do semifinále vodního slalomu na olympijských hrách v Tokiu. Šestadvacetiletý Rohan zajel v kvalifikaci osmý čas, za nejrychlejším Slovákem Matejem Beňušem zaostal o více než pět sekund. Minařík Kudějová byla šestá, téměř osm vteřin za favorizovanou Australankou Jessicou Foxovou.

Celebrity ve službách politiků. Komu dělají reklamu Jágr, Čtvrtníček nebo Klus?

S kuřetem nebo u slivovice. Tak se nechal v minulých letech vidět po boku premiéra Andreje Babiše hvězdný hokejista Jaromír Jágr. A ani letos nebude o celebrity ve službách politiků nouze. Jako první se svou nákloností pochlubil herec a satirik Petr Čtvrtníček. Koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) připravuje volební spoty, ve kterých sám účinkuje. Jágr se Čtvrtníčkem v tom ale nejsou sami. Kdo další propůjčil svůj obličej a jméno politikům?

reklama

Domácí zpravodajství

Bitka kvůli dítěti? V Sokolově se střetli místní a vodáci, situaci uklidnila až policie

Aktualizováno

V pátek odpoledne v Sokolově létaly urážky i pěsti. Potyčka se strhla mezi místními Romy a vodáky, kteří do města přijeli. Web Romea.cz tvrdí, že konflikt vyvolali agresivní mladíci, kteří zaútočili na romské dítě, následně měli napadnout i další Romy. Situaci uklidnili až policisté, kteří nyní celou věc vyšetřují. V neděli policie informovala, že se během potyčky lehce zranilo třináct lidí.

Rakovina kůže je také daň za časté opalování bez ochrany. Kdo je nejvíce ohrožený?

Rakovina kůže patří mezi časté onkologické onemocnění. Lidí s tímto typem karcinomu stále přibývá. Přitom prevence v podobě dostatečné ochrany před sluncem a pravidelných prohlídek kožních znamének je v tomto případě stěžejní. CNN Prima NEWS oslovila onkologa Radka Lakomého, který popsal, jak poznat rizikové znaménko a jaké jsou možnosti léčby v případě zhoubného melanomu.

Měli je utlouct čepicemi. V krvavé řeži u Hradce Králové ale Rakušané ztratili vše

Byla to největší a nejkrvavější bitva, k níž v českých zemích kdy došlo. V rozhodujícím boji prusko-rakouské války v červenci 1866 proti sobě stálo přes 430 tisíc mužů. Na území kolem 70 kilometrů čtverečních mezi Hradcem Králové a Hořicemi krvavou řež dodnes připomíná na 400 památníků, pomníčků, křížů nebo hrobů. A také muzeum války, které stojí za návštěvu.

Tady se neočkujeme, lepší je slivovice, chlubí se v pohraniční vsi na Bruntálsku

Slušně řečeno, je to zapadákov. Neslušně, je to díra na samé výspě republiky, ale také ve Slezských Pavlovicích v okrese Bruntál mají názor na vakcínu proti COVID-19. „S tím běžte do pr**le, tady lidi očkování odmítají,“ nebere si servítky první občan, kterého oslovíme, pětatřicetiletý Radek Dojčar. Na covid prý platí hlavně slivovice, vakcínu odmítají i početní místní Romové.

reklama