reklama

Pehe: ČSSD doplatila na svou rozplizlou politiku a spolupráci s Babišem

Česko zná nové složení Senátu. Z voleb vyšli nejlépe Starostové a nezávislí s osmi novými mandáty, tři získali lidovci a posílila i ODS. Debaklem skončily volby pro vládní ČSSD. Politolog Jiří Pehe v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že na jejích výsledcích se podepsala nejen „rozplizlá“ politika a vnitřní spory, ale i spolupráce s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů.

reklama

„Sociální demokracie musí provést důkladný úklid ve straně a pokusit se o změnu, ať už symbolickou, nebo obsahovou. Ale musí se sebou poměrně rychle něco udělat, protože sestupný trend je dlouhodobý. Preference ČSSD už padaly před senátními i krajskými volbami. Myslím, že na výsledcích sociální demokracie se dlouhodobě podepisuje nejen rozplizlá politika a vnitřní spory, ale i že spolupracuje s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů,“ uvedl politolog Pehe.

Důvod, proč u voleb do Senátu neuspěly výrazná jména jako Milan Štěch, Michael Žantovský nebo Ivo Valenta jsou podle něj různé. Milan Štěch podle Peheho doplatil na značku Sociální demokracie. „Kdyby kandidoval jako nezávislý nebo pod nějakou jinou značkou, tak by znovu uspěl, protože má v Senátu dobré jméno. Zároveň je tu určitá únava lidí z jeho jména, protože byl v Senátu nejdéle sloužícím senátorem,“ popsal politolog.

Neúspěch Michaela Žantovského si politolog vysvětluje tím, že strany promeškaly příležitost, aby rozložily síly. „Ti dva kandidáti, Žantovský i Láska, byli v táborech, které spolu nějakým způsobem soupeřily. Mohl být každý zasazený do jiného obvodu a byli by v Senátu oba, to byla taktická chyba,“ vysvětlil Pehe. Ivo Valenta podle něj v Senátu v podstatě nic nepředvedl a po zásluze odchází.

Vystrčil nebyl špatným předsedou Senátu

Politolog Pehe si myslí, že Miloš Vystrčil nebyl špatným předsedou Senátu. „I vzhledem k tomu, jak se postavil k Hradu a k vládě v otázce Tchaj-wanu a Číny, tak se bude uvažovat o tom, aby ve funkci zůstal,“ myslí si Pehe. Uznal, že by funkce měla formálně připadnout hnutí STAN, ale ne vždycky byl člen nejsilnější strany Senátu zároveň jeho předsedou. Pehe uvedl příklad na Petru Pithartovi (KDU-ČSL), který byl v prvním období předsedou, ačkoliv první volby do Senátu v roce 1996 vyhrála ODS.

Před senátními volbami se také hodně diskutovalo o významu Senátu. Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš ho neustále zpochybňují. Senát však může vetovat změny Ústavy a volebních zákonů, to podle politologa posiluje jeho sílu coby pojistky demokracie.

„Nové složení navíc posílí symbolickou roli Senátu jako instituce, která stojí v opozici vůči vládě a prezidentovi, to je svým způsobem dobře. Protože v každé demokracii je zapotřebí mít určité rozložení sil, vzájemné brzdy,“ říká Pehe s tím, že Senát tuto roli zatím poměrně dobře splnil.

Dvoukolová volba má velké výhody

Senát se podle něj nezruší, ani jeho dvoukolová volba. „Ta zůstane, protože její změnu by musel odsouhlasit právě Senát, a ten s tím zejména v novém složení nebude souhlasit. Volba má ale i velké výhody. Za prvé se v druhém kole střetnou dva nejsilnější kandidáti, pak se teprve rozhodne, kdo z nich je lepší. Navíc jsou eliminováni zástupci extrémně levicových nebo pravicových stran, takže reprezentuje hlavní proud české politiky,“ uvedl Pehe.

Zároveň je podle politologa dvoukolová volba způsob, jak se zamyslet nad politikou, protože je tam zapotřebí většího výkonu v politickém myšlení, „než když si ve volbách do Sněmovny člověk vybere jednu stranu částečně podle svých emocí a nějakým způsobem to hodí“, myslí si Jiří Pehe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

Pořád jsem král a zas vydělám velké peníze. Co řekl Jonák v jednom z posledních rozhovorů

Symbol pražského podsvětí devadesátých let Ivan Jonák poskytl jeden z posledních velkých rozhovorů v květnu 2014 časopisu Týden, pár dní po propuštění z vězení a necelé dva roky před smrtí. Někdejší pornokrál Discolandu Sylvie měl těžce podlomené zdraví, někdy mluvil z cesty a často sprostě. A věřil, že jeho sláva se vrátí. Přinášíme celé interview, které s Jonákem vedl redaktor Jakub Kvasnička, jenž v současnosti působí v televizi CNN Prima NEWS.

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Ať jde Babiš za mříže, křičeli lidé u Sněmovny. Ta ho kvůli Čapímu hnízdu zřejmě vydá

Aktualizováno

Sněmovna pravděpodobně opět vydá bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k stíhání v případu Čapí hnízdo. Sněmovní imunitní výbor jeho vydání v úterý doporučil plénu. Stejné doporučení přišlo i v případě bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody v kauze opencard. Skupina příznivců hnutí Chcípl pes demonstrovala v době zasedání výboru na pražském Malostranském náměstí a požadovala vydání expremiéra policii. Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Stíhání je podle něj politické a na objednávku. Sněmovní plénum by mohlo rozhodnout příští týden.

reklama

Domácí zpravodajství

Žena se přiznala k vraždě dcery a matky. Hrozí jí 20 let, u soudu prosila o odpuštění

Aktualizováno

Ženě, která loni v Českých Budějovicích zavraždila svou dvouletou dceru a vlastní matku, navrhne státní zástupkyně zřejmě 15 až 20 let. Podle obžaloby žena vraždila desítkami bodných a řezných ran. Podle soudce lze čin považovat za vražedný útok s vysokou mírou brutality. Žena ve středu u soudu prosila za odpuštění. Čin spáchala v afektu, do té doby byla bezúhonná, řekla státní zástupkyně Dagmar Šimáková.

Vynikám zdvořilostí, řekl Zeman při jmenování soudců. Kvůli platům zmínil „nenažranost"

Prezident Miloš Zeman v úterý při jmenování sedmi nových soudců zkritizoval neochotu stávajících soudců nechat si zmrazit platy. Zmínil výraz „nenažranost“. Za ostudu české justice pak označil případ bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (KDU-ČSL, TOP 09) a nákupu letounů CASA. Případ skončil téměř po deseti letech pravomocným osvobozením Parkanové.

Z řidiče tramvaje hrdinou. David zahlédl požár, z hořícího domu zachránil dva seniory

Pondělní pracovní ráno se pro řidiče tramvaje Davida Hrůzu v Brně-Bystrci změnilo v záchranou akci. Při cestě na kontrolu kolejí kvůli námraze si všiml hořícího domu. Nezaváhal a vyběhl lidem na pomoc. Z hořící budovy vyvedl dva seniory, zachránil i auto. „Možná se dělá haló pro nic. Takhle by se měl zachovat každý normální občan,“ hodnotí svůj čin skromný hrdina.

Paradox testů ve firmách: Odhalily 4500 nakažených, ale neví se, z kolika testovaných

Za pondělí zaměstnavatelé nahlásili 4 509 pozitivních samotestů na COVID-19 svých pracovníků. Informoval o tom mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkový počet lidí, kteří se v pondělí testovali, ale není znám, protože se hlásí jen pozitivní případy. Povinnost mají všichni pracovníci včetně OSVČ, kteří se na svém pracovišti potkávají s dalšími osobami.

reklama