reklama

Pehe: ČSSD doplatila na svou rozplizlou politiku a spolupráci s Babišem

Česko zná nové složení Senátu. Z voleb vyšli nejlépe Starostové a nezávislí s osmi novými mandáty, tři získali lidovci a posílila i ODS. Debaklem skončily volby pro vládní ČSSD. Politolog Jiří Pehe v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS uvedl, že na jejích výsledcích se podepsala nejen „rozplizlá“ politika a vnitřní spory, ale i spolupráce s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů.

reklama

„Sociální demokracie musí provést důkladný úklid ve straně a pokusit se o změnu, ať už symbolickou, nebo obsahovou. Ale musí se sebou poměrně rychle něco udělat, protože sestupný trend je dlouhodobý. Preference ČSSD už padaly před senátními i krajskými volbami. Myslím, že na výsledcích sociální demokracie se dlouhodobě podepisuje nejen rozplizlá politika a vnitřní spory, ale i že spolupracuje s Andrejem Babišem, který straně převzal značnou část voličů,“ uvedl politolog Pehe.

K tématu

Důvod, proč u voleb do Senátu neuspěly výrazná jména jako Milan Štěch, Michael Žantovský nebo Ivo Valenta jsou podle něj různé. Milan Štěch podle Peheho doplatil na značku Sociální demokracie. „Kdyby kandidoval jako nezávislý nebo pod nějakou jinou značkou, tak by znovu uspěl, protože má v Senátu dobré jméno. Zároveň je tu určitá únava lidí z jeho jména, protože byl v Senátu nejdéle sloužícím senátorem,“ popsal politolog.

Neúspěch Michaela Žantovského si politolog vysvětluje tím, že strany promeškaly příležitost, aby rozložily síly. „Ti dva kandidáti, Žantovský i Láska, byli v táborech, které spolu nějakým způsobem soupeřily. Mohl být každý zasazený do jiného obvodu a byli by v Senátu oba, to byla taktická chyba,“ vysvětlil Pehe. Ivo Valenta podle něj v Senátu v podstatě nic nepředvedl a po zásluze odchází.

Vystrčil nebyl špatným předsedou Senátu

Politolog Pehe si myslí, že Miloš Vystrčil nebyl špatným předsedou Senátu. „I vzhledem k tomu, jak se postavil k Hradu a k vládě v otázce Tchaj-wanu a Číny, tak se bude uvažovat o tom, aby ve funkci zůstal,“ myslí si Pehe. Uznal, že by funkce měla formálně připadnout hnutí STAN, ale ne vždycky byl člen nejsilnější strany Senátu zároveň jeho předsedou. Pehe uvedl příklad na Petru Pithartovi (KDU-ČSL), který byl v prvním období předsedou, ačkoliv první volby do Senátu v roce 1996 vyhrála ODS.

K tématu

Před senátními volbami se také hodně diskutovalo o významu Senátu. Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš ho neustále zpochybňují. Senát však může vetovat změny Ústavy a volebních zákonů, to podle politologa posiluje jeho sílu coby pojistky demokracie.

„Nové složení navíc posílí symbolickou roli Senátu jako instituce, která stojí v opozici vůči vládě a prezidentovi, to je svým způsobem dobře. Protože v každé demokracii je zapotřebí mít určité rozložení sil, vzájemné brzdy,“ říká Pehe s tím, že Senát tuto roli zatím poměrně dobře splnil.

Dvoukolová volba má velké výhody

Senát se podle něj nezruší, ani jeho dvoukolová volba. „Ta zůstane, protože její změnu by musel odsouhlasit právě Senát, a ten s tím zejména v novém složení nebude souhlasit. Volba má ale i velké výhody. Za prvé se v druhém kole střetnou dva nejsilnější kandidáti, pak se teprve rozhodne, kdo z nich je lepší. Navíc jsou eliminováni zástupci extrémně levicových nebo pravicových stran, takže reprezentuje hlavní proud české politiky,“ uvedl Pehe.

Zároveň je podle politologa dvoukolová volba způsob, jak se zamyslet nad politikou, protože je tam zapotřebí většího výkonu v politickém myšlení, „než když si ve volbách do Sněmovny člověk vybere jednu stranu částečně podle svých emocí a nějakým způsobem to hodí“, myslí si Jiří Pehe.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Švýcarům se nelíbí koronavirová opatření. V referendu chtějí omezit pravomoci vlády

Ve Švýcarsku proběhne referendum, ve kterém se občané alpské země vyjádří, jestli vládu zbaví moci rozhodovat o zavádění tvrdých opatření proti šíření koronaviru. Organizátorům petice už se povedlo nasbírat potřebný počet podpisů. Pokud by se lidé vyslovili pro omezení vládních pravomocí, stalo by se Švýcarsko zřejmě první zemí světa, kde mohou občané přímo ovlivňovat zavádění koronavirových opatření, informuje web Financial Times.

Auto

Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá

Mercedes-Benz GLA 220d 4Matic: Narostl a do rodiny lépe zapadá

Mercedes GLA hlásí nástupce, je tady druhá generace! Na trhu je kompaktní crossover od roku 2013 a vstoupil do míst, kde se poptávka neustále zvyšovala. A roste dosud. Jenže jeho design byl značně specifický a ne úplně pro každého. Aktuální typ přináší hodně změn. My jsme si vyzkoušeli model 220d 4Matic a nemohli jsme si ho vynachválit.

Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
Patnáctiletý Polák ubodal těhotnou přítelkyni. Nebyl si jistý, zda je dítě jeho
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Tři nadané tanečnice přišly nečekaně o otce. Maminka Nikol se bojí, že ztratí i domov
Senioři čekali na rezervaci očkování marně. Hejtmani: Nemáme vakcíny, je to frustrující
Babiš navrhne Dzurillu na státní vyznamenání. Registrační systém prý funguje dobře
Další články
reklama
reklama