Starostové a nezávislí (STAN) se stali suverénním vítězem letošních senátních voleb, díky čemuž budou disponovat největším senátorským klubem. Podle tradice by jim tak měla připadnout pozice předsedy horní komory Parlamentu. Šéf hnutí Vít Rakušan však připouští, že by nakonec mohlo dojít k dohodě, aby v čele Senátu zůstal současný předseda Miloš Vystrčil (ODS). Konečné rozhodnutí ale zůstane na samotných senátorech.
Starostové se podle předsedy hnutí Víta Rakušana cítí být vítězem senátních voleb. Rakušan v České televizi (ČT) řekl, že hnutí je připraveno navrhnout kandidáta na šéfa horní komory, vycházet ale bude z názoru vlastního senátorského klubu. Vedení STAN by nijak nezasahovalo do rozhodnutí klubu, pokud by v horní komoře vznikla jiná dohoda, uvedl.
Vítězové a poražení voleb. Úspěch Němcové a Šípové, hořká prohra Štěcha a Bendla
Výsledky druhého kola senátních voleb ukazují, že dojde k výrazné proměně osobností v horní komoře Parlamentu. Suverénní výsledky z prvního kola potvrdila bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a jako nová hvězda se představila například pirátská kandidátka Adéla Šípová. Senát ale naopak opustí jeho bývalý dlouholetý předseda Milan Štěch (ČSSD). Volební účast byla mimořádně nízká, nedosáhla ani 17 procent. Letos byla čtvrtá nejnižší ve druhém kole senátních voleb.
Rakušan se chystá o vedení komory mluvit s předsedy dalších politických stran a šéfem Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). „Je potřeba vyjednat, zda platí nepsané pravidlo, které bývalo dodržováno, že nejsilnější klub jmenuje předsedu Senátu. Naposledy jsme viděli, že to bylo komplikovanější, byla tam dohoda KDU-ČSL a ODS,“ uvedl.
Starostové podle něj mohou nabídnout osobnosti, které by funkci předsedy komory zastaly. „Pokud by byla jiná pevná dohoda, my jako vedení (STAN) nebudeme ti, kdo bude měnit subsidiární rozhodování, tedy že o tomto rozhoduje senátorský klub,“ uvedl. U členů klubu bude zjišťovat vyjednávací taktiku a taky to, zda bude mít sebevědomí o post předsedy Senátu usilovat.
ODS chce také jednat
ODS považuje za pozitivní, že se voliči otočili zády k vládním stranám, uvedl předseda Petr Fiala na tiskové konferenci ještě před uzavřením hlasování. ODS bude podle něj s hnutím STAN jednat o křesle šéfa pro končícího předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS).
Senátní volby: V Praze bezpečně zvítězila Němcová, Láska se Smoljakem posty obhájili
V Praze pokračovalo druhé kolo senátních voleb hned ve třech obvodech. O senátorský post zde na Praze 5 a 9 probíhaliy těsné souboje, ze kterých nakonec vítězně vyšli obhajující senátoři Václav Láska (SEN 21) s Davidem Smoljakem (STAN). Ke střídání stráží naopak dojde na Praze 1, kde nad dosavadním členem horní komory Parlamentu Václavem Hamplem (za KDU-ČSL) zvítězila Miroslava Němcová (ODS). Ta od začátku sčítání hájila poměrně bezpečný náskok.
Podle něj je nadále možné, aby si občanští demokraté pozici udrželi. „Reálné to je, protože Vystrčil je vynikajícím reprezentantem nejen Senátu, ale i České republiky,“ uvedl Fiala k ambicím ODS. Vystrčil doplnil, že záleží na dohodě senátorů a k vyjednávání chce přistupovat s pokorou. Vyjednávání podle Fialy začnou velmi brzy. „A povedeme je, všichni budeme mít schopnost domluvit se,“ řekl.
Příští týden budou noví senátoři jednat také o členství v klubech. Vystrčil zopakoval, že pokud klub existuje, měl by kandidát vstoupit do klubu strany, která ho navrhovala; pokud klub neexistuje, je to na zvoleném senátorovi. V případě společných kandidátů se strany na členství v klubech předem domluvily. Do klubu ODS tak zamíří Miroslava Němcová, která se vzdá poslaneckého mandátu, Tomáš Třetina pak do klubu TOP 09.
Slavná cesta na Tchaj-wan
Vystrčil stanul v čele Senátu po lednovém úmrtí předchůdce Jaroslava Kubery, taktéž člena ODS. Právě on zprvu přišel s možností vyslat senátní delegaci na Tchaj-wan, kterou chtěl sám vést. To se ovšem setkalo s nevolí prezidenta Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších vládních představitelů. Kubera dokonce obdržel nesouhlasný dopis z čínské ambasády, který si měl vyžádat Zemanův kancléř Vratislav Mynář, krátce poté však zemřel na infarkt.
V jeho šlépějích následně šel Vystrčil. Na přelomu srpna a září skutečně odcestoval na Tchaj-wan, kde se setkal s celou řadou místních politických špiček včetně prezidentky. Misi však znovu kritizoval Zeman a jiní vysocí představitelé. Česká hlava státu následně oznámila, že Vystrčila, přestože je podle Ústavy druhou nejvýše postavenou osobou v zemi, nebude zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů.