Důchody se v příštím roce zvýší o více než 300 korun. Průměrná penze překročí 21 tisíc korun

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka zveřejnil výši důchodů od roku 2025

Důchody od příštího roku vzrostou o více než 300 korun měsíčně na průměrnou hodnotu 21 078 korun. Uvedl to ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), který se zároveň pochlubil, že během jeho funkce penze vzrostly o 40 procent. Ujistil, že míra růstu bude nadále vyšší než inflace. Senioři tak prý budou před zdražováním ochráněni.

Starobní penze by se od ledna mohly zvýšit v průměru o 356 korun. Přesná částka se ještě dopočítá podle vývoje mezd. Solidární pevná část penze by se měla všem zvednout o 290 korun a k tomu by měl vzrůst zásluhový procentní díl důchodu o 0,4 procenta.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jako teenager zavraždil v Krnově 11letou sestru. Místo nápravy za mřížemi škrtil vychovatelku

„Průměrný starobní důchod v příštím roce vzroste a překoná hranici 21 tisíc korun. Průměrná výše v příštím roce bude 21 078 korun. Teď v červnu je průměrná výše důchodu 20 708 korun,“ uvedl ministr.

Důchod se skládá ze dvou částí. Solidární pevná výměra je pro všechny stejná a odpovídá deseti procentům průměrné mzdy. Letos činí 4 400 korun. Od ledna by se měla zvednout podle Jurečky o 290 korun na 4 690 korun. V zásluhovém procentním dílu se pak odráží výše výdělku, odpracované roky a počet vychovaných dětí. Od ledna by se mohl podle ministra navýšit o 0,4 procenta. Tato výměra by ale neplatila pro lidi, kteří nastoupili do předčasné penze po říjnu loňského roku a nemají ještě řádný důchodový věk. Vzrůst by se jim měla jen solidární část.

Navýšení důchodu se vypočítává z průměrné mzdy, průměrné starobní penze, růstu cen v domácnostech důchodců a růstu reálného výdělku. Zohledňuje se přírůstek indexu spotřebitelských cen za poslední rok od začátku loňského července do konce letošního června, průměrná penze za červen či očekávaná průměrná mzda pro příští rok. Podle Jurečky dosáhl přírůstek cen týkajících se domácností důchodců za sledované období 1,7 procenta.

Do penzí by příští rok mělo putovat asi 705,9 miliardy korun. Z toho na navýšení bude potřeba 12,2 miliardy korun. Systém důchodového pojištění by měl podle odhadů zůstat dál v deficitu. Příští rok by měl podle dosavadních propočtů činit asi 18,3 miliardy korun, uvedl ministr.

Penze letos přesáhla hranici 20 tisíc korun

Důchod od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobírá zhruba 2,85 milionu lidí. Další desetitisíce penzí vyplácejí systémy resortů obrany, vnitra a spravedlnosti.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hurikán Beryl pustoší Karibik. Sílu živlu na vlastní kůži pocítil reportér CNN, ukazuje video

ČSSZ vyplácela letos na konci prvního čtvrtletí 2,37 milionu starobních, 411 500 invalidních a 65 100 vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Průměrná starobní penze v březnu činila 20 633 korun. Starobní penze ze systémů resortů vnitra, spravedlnosti a obrany jsou o několik tisíc vyšší.

Tagy: