CNN Prima News důchod

důchod

Výpis příspěvků ke štítku „důchod“

Pracovníci starší 65 let? Mají unikátní zkušenosti, firmy si je budou hýčkat, míní Nerudová

Česká společnost se učí zaměstnávat lidi starší 65 let, řekla ve vysílání CNN Prima NEWS europoslankyně a ekonomka Danuše Nerudová (STAN). Reagovala tím na vládní návrh novely penzí, podle které by měli lidé narození po roce 1989 chodit do důchodu až v 67 letech. Podle ekonomky si budou zaměstnavatelé starší pracovníky hýčkat, protože mají hodně zkušeností.

Spor o penze: Vláda se lekla a zmrzačila systém, míní Hrnčíř. Vojtko argumentoval radami úřadů

Vládní koalice zastropovala věk odchodu do důchodu na 67 let, protože se lekla výsledků v krajských a senátních volbách. V pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS to řekl poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Podle poslance Viktora Vojtka (STAN) je účinek zastropování hlavně psychologický a má budoucím generacím umožnit, aby se změnám v penzijním systému přizpůsobily.

Omezme dřívější odchody do penze, navrhují Benda s Jakobem. Lidé z 3. kategorie by měli smůlu

Předsedové koaličních klubů TOP 09 a ODS Jan Jakob a Marek Benda předložili návrh na výrazné omezení okruhu lidí, kteří by mohli kvůli náročnosti profesí odcházet do starobní penze dříve bez jejího krácení. Úpravu podali v pátečním druhém čtení ke sporné vládní reformě penzí. Podle Bendy jde o návrh dvou stran současné vládní čtyřkoalice.

Najdou lidé 55+ snadno práci? Tato věková skupina má u nás plnou podporu, říká ředitel Amazonu

Vzhledem k demografickým změnám je stále důležitější hledat způsoby, jak zapojit stříbrnou generaci do trhu práce. Jak ukazuje průzkum, mnoho z nich chce pracovat déle, než jaké jsou tradiční představy o důchodovém věku. Výzvou pro zaměstnavatele a stát je tedy najít způsoby, jak podpořit jejich zaměstnanost a vytvořit flexibilní podmínky, které by odpovídaly jejich potřebám. Shání se lidem v kategorii 55+ hůře práce a jak k nim přistupují zaměstnavatelé? A jaká je nejčastější motivace seniorů k práci i v důchodovém věku? Právě o tomto tématu mluvili hosté pořadu Interview PLUS Jana Špolcová, zástupkyně ředitele společnosti STEM/MARK a Michal Šmíd, generální ředitel společnosti Amazon pro Českou republiku.

Změny v penzijní reformě? Ve hře je zastropování věku, Vaňková naznačila i další úpravy

Vládní koalice na středeční mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny představí svůj návrh důchodové reformy. Podle poslankyně STAN Pavly Pivoňkové Vaňkové bude od roku 2030 každý ročník odcházet do penze o měsíc později než ten předchozí. Ve hře je podle ní také zastropování věku odchodu do důchodu. Podle místopředsedy Sněmovny Aleše Juchelky (ANO) jeho hnutí zastropování pro věk 65 let dlouhodobě podporuje.

PŘEHLEDNĚ: Zpřísňují se podmínky pro odchod do předčasného důchodu. Co všechno se mění?

Zájemci o výhodné podmínky pro předčasný důchod mají od října smůlu. Čekají na ně totiž tvrdší pravidla. Nově musí vykázat minimálně 40 let doby důchodového pojištění. Ještě minulý měsíc přitom bylo podmínkou pouze 35 let. Změna reaguje na situaci z dřívějška, kdy velké množství lidí chodilo do předčasného důchodu a stát na tom velmi tratil. V průměru důchodci odcházejí do předčasné penze po 45 letech důchodového pojištění.

Jurečka slibuje garantované penze a ocenění péče o děti. Důchodová parareforma, zní z SPD

Hojně debatovaná penzijní reforma z dílny vlády premiéra Petra Fialy (ODS) podle všeho ještě dozná znatelných změn. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vyzdvihl, že obsahuje třeba minimální garantovaný důchod či ocenění za péči o děti. Oproti tomu první místopředseda SPD Radim Fiala uvedl, že vláda vytvořila „důchodovou parareformu“.