
Vildumetzová vyčetla Rakušanovi, že se tajně účastnil oficiální schůzky. Ten se jí vysmál
Důchodová reforma rozhádala politiky v nedělním pořadu Partie Plus na CNN Prima NEWS. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) totiž avizoval, že pokud zasedne v budoucí vládě, penzijní změny provedené vládou Petra Fialy (ODS) zruší. Navíc zastropuje věk odchodu do důchodu na 65 letech a změní valorizační schéma. Zástupce TOP 09 Jiří Pospíšil namítl, že celý postoj hnutí ANO k důchodovým změnám je smutný příběh a že nenabízí občanům opravdovou a funkční alternativu.
Důchodová pseudoreforma ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) jen nažene lidi z důchodového systému do sociálního. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla poslankyně Alena Schillerová (ANO). Podle ní se jedná jen o systém parametrických změn. Připustila ale, že některé z nich jsou správné.
Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh poslanců hnutí ANO na zrušení důchodové reformy, jež kromě jiného postupně zvyšuje věk pro odchod do důchodu. ANO mělo výhrady k obsahu zákona i k proceduře schvalování reformy. Podle ÚS projednávání zákona dostatečně vyvažovalo práva většiny a menšiny. Většina musí mít právo vládnout a menšina vyjádřit svůj názor, což bylo naplněno, řekl soudce zpravodaj Jiří Přibáň. Růst věkové hranice odchodu do důchodu soud nepovažuje za extrémní. Nikdo ze soudců neuplatnil odlišné stanovisko. ÚS kromě toho zamítl návrh skupiny senátorů v čele s Michaelem Canovem (SLK) na zrušení některých částí vládního konsolidačního balíčku.
Důchodci starší 85 let si od 1. července polepšili. Začala totiž platit novinka, podle které se těmto lidem zvyšuje procentní výměra důchodu o tisíc korun měsíčně. Nově jim bude tato částka náležet už od 1. dne měsíce, ve kterém penzista dosáhne příslušného věku.
Do roku 2060 se průměrný věk odchodu do důchodu v EU přiblíží 67 letům a v několika zemích dosáhne dokonce 70 let i více. Informuje o tom web Euronews, který analyzoval data OECD. Několik zemí již provedlo reformy zaměřené na zvyšování věku odchodu do důchodu. Češi se ve srovnání dat z roku 2022 nacházejí mezi zeměmi, kde se do důchodu odchází dříve.
Starobní důchod se zřejmě sníží od listopadu 2026 dalším funkcionářům bývalého komunistického režimu. O 300 korun méně za každý započatý rok ve funkci by nově měli mít vysocí činitelé Komunistické strany Československa a Slovenska (KSČ a KSS), vedoucí pracovníci komunistických aparátů a vybraní náčelníci národní a Státní bezpečnosti, pohraniční stráže a Lidových milicí. Předpokládá to důchodová novela, kterou v úterý schválila Sněmovna zrychleně už v úvodním kole. Jednací den tím skončil, poslanci se znovu sejdou ve středu.
Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček v rozsáhlém rozhovoru pro CNN Prima NEWS přiznal, že financování důchodů může být za 20 až 30 let velký problém. Přesto dál nesouhlasí s pozdějšími odchody do penze. Chce lidi přesvědčit, aby si sami více spořili, k čemuž je hnutí připraveno založit investiční fond. Takzvaný druhý pilíř přitom ANO společně se sociální demokracií v roce 2016 zrušilo. Nyní to však má být jiné. Druhý muž hnutí ANO dále mluvil o tom, proč v kampani neuvidíme jeho ženu, se kterou jsou již 40 let, jak probíhá jednání se SOCDEM nebo proč chce vznik ministerstva hospodářství. Došlo i na otázku, zda by byl Filip Turek dobrým ministrem – třeba dopravy.
Důchodová reforma je paskvil, uvedla předsedkyně strany SOCDEM Jana Maláčová v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Zdůraznila, že v případě úspěchu ve sněmovních volbách reformu zruší.
Předsedkyně poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v pátek podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení loni schválené vládní důchodové reformy, oznámil mluvčí hnutí Martin Vodička. Text napadá především kontinuální porušování jednacího řádu Sněmovny při schvalování zákona a související porušení práv opozice, uvedlo ANO. Novela platí od letoška, podle vyjádření ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) na síti X ANO nevyužilo diskusi k úpravě reformy. Doufá, že soud stížnost posoudí co nejdříve. Výsledek bude respektovat, ale věří, že ANO neuspěje.
Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová přirovnala vládní důchodovou reformu k Putinově reformě v Rusku. Fialův kabinet podle ní ožebračuje lidi tím, že je nutí pracovat až do věku 67 let, řekla pro CNN Prima NEWS. Argumentuje tím, že věk dožití ve zdraví je v Česku podle Eurostatu 61 let. Pokud by se SOCDEM dostala do Sněmovny, případně do vlády, zavedené změny by zrušila, ponechala by jen úpravu vdovských důchodů. Jaká je ve skutečnosti Putinova reforma a jaké důchody v Rusku lidé berou?
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) oznámila změnu v termínech vyplácení starobních důchodů. Od dubna budou senioři dostávat peníze jen v první polovině měsíce. Novinka bude zaváděna postupně až do července.
Od smrti posledního československého a zároveň prvního českého prezidenta Václava Havla uplynulo 18. prosince již 13 let. Zemřel ve věku 75 let. Když v roce 2003 ve funkci končil, bylo mu sedmašedesát, a měl nárok na starobní důchod. Jakou penzi od státu dostával? Doživotní rentu zpočátku nepobíral, získal ale odstupné.