důl

Výpis příspěvků ke štítku „důl“

Aktivistku Gretu zadržela německá policie. Demonstranty obklíčila u hnědouhelného dolu

Německá policie zasahující proti aktivistům protestujícím proti těžbě uhlí v Porýní zadržela v úterý Gretu Thunbergovou, uvedla agentura Reuters. Během odpoledne se tato Švédka se skupinou několika desítek dalších demonstrantů dostala k okraji povrchového dolu Garzweiler, kam je z bezpečnostních důvodů vstup zakázaný. Protest souvisí s vyklizením nedaleké vísky Lützerath, kterou čeká demolice kvůli dobývání uhlí.

Vchod jako na WC či komise pod barem. Volilo se ale i v areálu dolu, kde fáral Havlův praděd

Do volební místnosti se vchází dveřmi, které jsou označeny nápisem WC. Kouzlo nechtěného, ovšem i kus pravdy. Volič, jehož favorit v prvním kole propadl, svůj hlas tak trochu spláchl do záchodu. Reportér CNN Prima NEWS navštívil některé volební místnosti na bizarních místech. Ve vinárně, v hasičské zbrojnici či ve služebně městské policie, která stojí uprostřed tramvajové točny. Anebo v areálu někdejší černouhelné šachty, na které pracoval Čeněk Vavrečka, praděd prezidenta Václava Havla.

Dělají z nás blbce, říkají havíři. Nečekané prodloužení těžby v OKD se horníkům nelíbí

Z jediného černouhelného dolu v České republice měl vyjet poslední vozík s uhlím koncem roku 2022. Nyní státní společnost OKD oznámila, že se v Dole ČSM na Karvinsku bude uhlí rubat až do poloviny příštího roku. „Šachta na to není připravená. Hajcmany jsou staré, škaredé a shnilé, všechno to popadá,“ varuje havíř, jemuž právě skončila ranní šichta, před opotřebovanou důlní výztuží. Většina z oslovených horníků není z prodloužení těžby nikterak nadšená.