Otřes v polském dole
Důlní neštěstí v Polsku nepřežil jeden horník, další je stále nezvěstný. Podle polských médií to ve čtvrtek oznámil šéf těžební společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG), které uhelný důl Rydultowy poblíž hranic s Českou republikou patří. Důl ráno zasáhl silný otřes, na povrch se podařilo podle dřívějších informací dostat 76 ze 78 horníků, 17 z nich bylo zraněných.
Záchranářům se podařilo zjistit, kde se nalézá jeden z pohřešovaných, ale nevěděli, v jakém je stavu. Když se k němu po několika hodinách dostali, ukázalo se, že už nežije. Osud druhého pohřešovaného zůstává neznámý, řekl šéf PGG Leszek Pietraszek na večerní tiskové konferenci. Horníkovi, který zahynul, bylo 41 let, v oboru pracoval 21 let.
ČTĚTE TAKÉ: Skandál na pohřbu: Opilý polský kněz kritizoval květinovou výzdobu rakve, pak při kázání usnul
Pátrání po druhém pohřešovaném havíři museli záchranáři kvůli nebezpečí dalších otřesů dvakrát přerušit, ale momentálně akce pokračuje, uvedla televize TVN24. Ta zprvu informovala, že jednoho z pohřešovaných horníků právě vynášejí z dolu a že obětí neštěstí se stal jeden ze zraněných havířů.
„Máme lokalizovaného jednoho ze dvou pohřešovaných horníků, práce na lokalizaci druhého pokračují,“ řekl podle televize TVN24 ředitel výroby Damian Borgiel. Upozornil, že záchranná operace se odehrává v obtížných podmínkách, za nejvyššího stupně ohrožení metanem a případným závalem.
Do pátrání je zapojeno 11 záchranných týmů, dodala agentura Reuters.
Ze 76 evakuovaných horníků bylo 17 zraněných. Nejvážněji zraněného horníka přepravil do nejbližší nemocnice vrtulník, ostatní převezly sanitky, napsal server Onet. Potíže s počítáním horníků pramení podle něj i z toho, že dříve několik samostatných dolů bylo v roce 2016 sloučeno do jediného.
REPORTÁŽ: Výbuch v Karviné zabil stovky havířů, 54 obětí zůstává v dole i po 130 letech
Nad epicentrem nejhoršího výbuchu v dějinách uhelného hornictví v českých zemích stojí kaplička. V předvečer 130. výročí důlního výbuchu v Karviné, který 14. června 1894 zastihl noční směnu a zabil 235 horníků, tu nehoří žádná svíce. Někdo jen u kaple zanechal papír se vzkazem: „Svatá tehdy jinde bděla.“ Žádná svatá ovšem za důlní katastrofu nemohla, podle vyšetřovatelů ale nebylo možno určit ani konkrétního lidského viníka. V roce 2020 tragickou událost emotivně připomněla také spisovatelka Karin Lednická v románu Šikmý kostel.
Podle mluvčí PGG otřes nastal po 8:00 v hloubce přibližně 1,2 kilometru. Mluvčí Aleksandra Wysocká-Siembigová vyloučila výbuch metanu. „Došlo k silnému otřesu... Pokračuje záchranná akce. Jsou tam zranění, vytahují je,“ řekl polské tiskové agentuře PAP dispečer báňského úřadu.
Důl Rydułtowy je jedním z nejstarších černouhelných dolů v Horním Slezsku, podotkla stanice TVN24. Funguje od roku 1792 a v současnosti zaměstnává přes dva tisíce horníků. Těžba se v něm plánuje do roku 2043. Už v minulosti se v něm odehrála důlní neštěstí, v roce 2020 zemřel 46letý horník kvůli uvolnění horniny z důlního stropu a o rok dříve zahynul při otřesu 44letý důlní pracovník, píše server Onet.
Polsko, které je z velké části energeticky závislé na uhlí, zažilo v posledních letech několik důlních neštěstí. Například letos v květnu přišli o život tři horníci při otřesu na dole Myslowice-Wesola na jihu Polska.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Vyplatí se nakupování za hranicemi? Češi dál jezdí do Polska i Německa, často si vozí maso