V severokorejském dole Pchjongsan došlo v nedávné době k několika závalům. Informoval o tom datový specialista Jacob Bogle, který na základě satelitních snímků pátrá po realitě v KLDR. V dole Pchjongsan se má těžit uran. Jedná se o klíčové naleziště, které Kim Čong-un potřebuje pro svůj jaderný program.
Severokorejský vůdce loni prohlásil, že jeho země se stane jadernou velmocí a nehodlá jakkoli omezovat svůj nukleární arzenál. Proti tomuto plánu se ale dost možná postavily fyzikální zákony. Klíčový uranový důl Pchjongsan nedaleko hranic s Jižní Koreou se totiž údajně pomalu hroutí.
Upozornil na to list Daily Mail s odkazem na amerického datového nadšence Jacoba Boglea, který na pohyb půdy v oblasti dolu upozornil na Twitteru. Bogle se zabývá studiem satelitních snímků, na základě kterých dle svých slov tvoří „nejdetailnější mapu“ KLDR.
This looks like the collapse of (hopefully) abandoned galleries within the Pyongsan coal mine, North Korea's main source of uranium ore. One happened before 2003 but three have occurred since 2019. Coords: 38.331640° 126.451963° #AccessDPRK pic.twitter.com/5RwXtjNU3x
— Jacob Bogle (@JacobBogle) January 14, 2023
Nadšenec si všiml, že v posledních letech se začaly v oblasti uranového dolu objevovat gigantické krátery. Bogle z toho vyvodil, že jde o výsledek sesuvů půdy.
„Důl Pchjongsan je v podzemí, takže jediné věci, které by měly být vidět, jsou vstupy do tunelu a povrchová zařízení jako drtící stroje nebo hromady uhlí. Jenže v oblasti dolu se vytvořila soustava nepravidelných jam, které nejsou spojené s žádnou konkrétní těžařskou aktivitou. Nejsou tam žádná nákladní auta, žádná rypadla. Nic, co by nasvědčovalo tomu, že díry měly usnadnit těžbu,“ komentoval zjištění Bogle.
Kim Čong-un má krizi středního věku. Pije, pláče a cestuje jen se záchodem, tvrdí expert
Spekulace o špatném zdravotním stavu vůdce Severní Koreje Kim Čong-una se objevují pravidelně. Teď k nim ale jihokorejský akademik Čchoi Jin-wook, který se zabývá KLDR, přidal řadu pikantních detailů. Podle něj Čong-un prožívá krizi středního věku, neustále pije alkohol a je paranoidní.
V dole je nebezpečno
Podle něj docházelo k prvním sesuvům půdy už před dvěma lety, další měly následovat. Bogle se domnívá, že tunely byly špatně podepřené a dostala se do nich voda, což konstrukci zeslabilo. Není jasné, zda při sesuvech někdo zemřel.
„Těžba je v Severní Koreji velmi nebezpečná. Země postrádá moderní vybavení a neumí pomocí pokročilých metod nacházet minerální žíly nebo pukliny, které by mohly představovat riziko,“ sdělil Bogle.
Vzhledem k tomu, že Kim Čong-un nařídil zvýšit objem těžby uranu, aby se mohlo vyrábět více jaderných zbraní, bude uranový důl Pchjongsan zřejmě pod permanentním zápřahem.
List Daily Mail poznamenal, že i přes sesuvy je pravděpodobné, že přísun uranu to neovlivní. Důl je totiž obrovský, k závalům navíc možná došlo v již vytěžených oblastech.