Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Ladislav Dušek

Aktuální covidová statistika

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Počet pacientů s covidem, kteří potřebují soustavný dohled lékařů, v posledních týdnech rapidně klesá. Zatímco 6. prosince 2021 bylo podle dat ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 7 132 osob (z toho 1 064 ve vážném stavu), 16. ledna 2022 jich bylo 1 505 (273 ve vážném stavu). Přesto se zdravotníci, odborníci i politici obávají, co způsobí varianta omikron.

Nová varianta koronaviru je nakažlivější než mutace delta, data nejen ze zahraničí ale ukazují, že nezpůsobuje tak závažný průběh onemocnění, riziko hospitalizace či smrti by nemělo být tak vysoké. Nejvyšší ochranu by pak měli mít lidé naočkovaní třetí posilující dávkou.

„Šíření omikronu bude zřejmě vrcholit v tomto či příštím týdnu, nejpozději na přelomu ledna a února. Varianta se ve všech regionech stává dominantní. Celkové reprodukční číslo je u nás nad hranicí 1,5. S velkým předstihem jde pražská populace, která ukazuje, jaký bude vývoj i jinde,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS šéf ÚZIS Ladislav Dušek.

V Praze je totiž velká hustota obyvatel, intenzivní kontakty mezi lidmi nebo zhuštěná hromadná doprava. Hlavní město má tak všechny parametry, aby se infekce rychle rozjela. „Nemluvě o turismu a velké meziregionální výměně z důvodů cest za prací nebo do školy,“ dodal Dušek.

Hořejší varuje před možným kolapsem nemocnic

Počty nově nakažených v Česku opět pomalu stoupají a ve všední dny stále více překračují hranici 10 tisíc. Například imunolog Václav Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že s nakažlivějším omikronem můžeme mít až statisíce nakažených či pozitivně testovaných.

„V pátek bylo přes 13 tisíc pozitivně diagnostikovaných, nakažených je v populaci minimálně dvakrát až třikrát více. Omikron silně dominuje, ale rizikové scénáře zátěže nemocnic se zatím nenaplňují. Sledujeme čísla denně a i díky velkému množství lidí, kteří absolvovali posilující dávku, je dopad na nemocnice slabý. Zátěž dokonce kontinuálně klesá,“ konstatoval Dušek.

Dalších 14 dnů prý ukáže, zda se situace nezhorší. „Stále registrujeme denně stovky nakažených potenciálně zranitelných, kteří nejsou očkovaní. Jsou to nákazy staré třeba pět šest dnů, ale dopad nemocnic je potřeba vidět s odstupem sedmi až deseti dnů. Takže vliv omikronu ještě uvidíme, hlavně na neočkovanou část populace. Rizikový scénář nelze v tuto chvíli vyloučit, zatím se ale neděje, což je dobrá zpráva,“ ujistil Dušek.

Hořejší upozornil, že kolaps nemocnic může nastat. „Byl bych hrozně rád, kdybychom si nemysleli, že je všechno v pořádku, že se nemocnice nemusí bát a je to brnkačka. Přestože počet těžkých průběhů bude procentuálně nízký, při statisících nakažených denně se může naše zdravotnictví dostat do potíží. Pokud by vše šlo podle pozitivního scénáře, můžeme pak úplně rozvolnit,“ vzkázal Hořejší.

Hostomský: Delta odchází, omikron vyhrává

Biochemik Zdeněk Hostomský doplnil, že podle dat z Francie nebo Velké Británie nebyla vlna omikronu doprovázena masivním počtem hospitalizací. „Počet těžkých případů u nás klesá, delta totiž odchází. Omikron zatím vyhrává. Data ze zahraničí ukazují, že počet hospitalizací bude nižší. Endemie je zbožné přání. Omikron je blízko kmeni, který si na nás zvykne,“ doplnil optimisticky.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli omikronu stanovilo prioritní skupiny, které bude přednostně trasovat. Má se jednat o lidi do 18 let a nad 65 let. Ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Může se jednat o reakci na kritiku odborníků, že hygieny nebudou při velkém počtu nakažených vůbec stíhat.

Omikron změnil také pravidla pro testování a karanténu. Od pondělí se testují všichni zaměstnanci, a to dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity jde člověk na pět dní do karantény, a to pouze on, jeho kolegové ne. Jde totiž pouze o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu. Karanténa se týká i očkovaných nebo lidí po prodělání nemoci.

Tagy: