Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Počet pacientů s covidem, kteří potřebují soustavný dohled lékařů, v posledních týdnech rapidně klesá. Zatímco 6. prosince 2021 bylo podle dat ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 7 132 osob (z toho 1 064 ve vážném stavu), 16. ledna 2022 jich bylo 1 505 (273 ve vážném stavu). Přesto se zdravotníci, odborníci i politici obávají, co způsobí varianta omikron.

Nová varianta koronaviru je nakažlivější než mutace delta, data nejen ze zahraničí ale ukazují, že nezpůsobuje tak závažný průběh onemocnění, riziko hospitalizace či smrti by nemělo být tak vysoké. Nejvyšší ochranu by pak měli mít lidé naočkovaní třetí posilující dávkou.

„Šíření omikronu bude zřejmě vrcholit v tomto či příštím týdnu, nejpozději na přelomu ledna a února. Varianta se ve všech regionech stává dominantní. Celkové reprodukční číslo je u nás nad hranicí 1,5. S velkým předstihem jde pražská populace, která ukazuje, jaký bude vývoj i jinde,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS šéf ÚZIS Ladislav Dušek.

V Praze je totiž velká hustota obyvatel, intenzivní kontakty mezi lidmi nebo zhuštěná hromadná doprava. Hlavní město má tak všechny parametry, aby se infekce rychle rozjela. „Nemluvě o turismu a velké meziregionální výměně z důvodů cest za prací nebo do školy,“ dodal Dušek.

Hořejší varuje před možným kolapsem nemocnic

Počty nově nakažených v Česku opět pomalu stoupají a ve všední dny stále více překračují hranici 10 tisíc. Například imunolog Václav Hořejší ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že s nakažlivějším omikronem můžeme mít až statisíce nakažených či pozitivně testovaných.

„V pátek bylo přes 13 tisíc pozitivně diagnostikovaných, nakažených je v populaci minimálně dvakrát až třikrát více. Omikron silně dominuje, ale rizikové scénáře zátěže nemocnic se zatím nenaplňují. Sledujeme čísla denně a i díky velkému množství lidí, kteří absolvovali posilující dávku, je dopad na nemocnice slabý. Zátěž dokonce kontinuálně klesá,“ konstatoval Dušek.

Dalších 14 dnů prý ukáže, zda se situace nezhorší. „Stále registrujeme denně stovky nakažených potenciálně zranitelných, kteří nejsou očkovaní. Jsou to nákazy staré třeba pět šest dnů, ale dopad nemocnic je potřeba vidět s odstupem sedmi až deseti dnů. Takže vliv omikronu ještě uvidíme, hlavně na neočkovanou část populace. Rizikový scénář nelze v tuto chvíli vyloučit, zatím se ale neděje, což je dobrá zpráva,“ ujistil Dušek.

Hořejší upozornil, že kolaps nemocnic může nastat. „Byl bych hrozně rád, kdybychom si nemysleli, že je všechno v pořádku, že se nemocnice nemusí bát a je to brnkačka. Přestože počet těžkých průběhů bude procentuálně nízký, při statisících nakažených denně se může naše zdravotnictví dostat do potíží. Pokud by vše šlo podle pozitivního scénáře, můžeme pak úplně rozvolnit,“ vzkázal Hořejší.

Hostomský: Delta odchází, omikron vyhrává

Biochemik Zdeněk Hostomský doplnil, že podle dat z Francie nebo Velké Británie nebyla vlna omikronu doprovázena masivním počtem hospitalizací. „Počet těžkých případů u nás klesá, delta totiž odchází. Omikron zatím vyhrává. Data ze zahraničí ukazují, že počet hospitalizací bude nižší. Endemie je zbožné přání. Omikron je blízko kmeni, který si na nás zvykne,“ doplnil optimisticky.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli omikronu stanovilo prioritní skupiny, které bude přednostně trasovat. Má se jednat o lidi do 18 let a nad 65 let. Ostatním přijde SMS, aby vyplnili sebetrasovací formulář. Může se jednat o reakci na kritiku odborníků, že hygieny nebudou při velkém počtu nakažených vůbec stíhat.

Omikron změnil také pravidla pro testování a karanténu. Od pondělí se testují všichni zaměstnanci, a to dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity jde člověk na pět dní do karantény, a to pouze on, jeho kolegové ne. Jde totiž pouze o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu. Karanténa se týká i očkovaných nebo lidí po prodělání nemoci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:05

Válka na Ukrajině den po dni. Vše o průběhu, sankcích i české stopě

20:31

Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru

19:54

V evropských městech se konají shromáždění za vstup Ukrajiny do Evropské unie

19:20

Bývalý královský mariňák teď bojuje za Ukrajinu

Živě
ON-LINE: Vojákem v libovolném věku. Putin ruší horní hranici pro vstup do ruské armády

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal Západ, aby co nejdříve poslal na Ukrajinu další salvové raketomety. Také řekl, že Donbas bude opět ukrajinský. Ruský poslanec Alexej Žuravljov se ve vysílání státní televize Rossia1 obořil na německého kancléře Olafa Scholze. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Nadějný úvod, pak kanadská smršť a debakl. Češi si na MS zahrají jen o bronz

Na finále mistrovství světa bude česká hokejová reprezentace čekat minimálně 13 let. A jestli národní tým získá po dekádě aspoň bronzovou medaili, se uvidí v neděli. Semifinále s Kanadou prohrála parta Kariho Jalonena 1:6, ačkoliv v první třetině držela vedení. Jenže ve druhé přišla smršť javorových listů, která zápas zlomila. O cenný kov si Češi v neděli zahrají proti USA.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Kávu si osladím o trochu dráž. Indie omezila vývoz cukru a jeho ceny jdou nahoru

Druhá nejlidnatější země světa přitvrzuje svou exportní zemědělskou politiku. Indie krátce po zákazu vývozu pšenice přistoupila také k výraznému omezení exportu cukru. Tamní farmáři mohou do zahraničí během letošní cukrové sezóny dodat nejvýše deset milionů tun sladidla. Jeho ceny proto začaly šplhat vzhůru. Jak dopadne zákaz exportu indického cukru na Česko?

Bestiální vražda Agáty, kterou rozčtvrtil manžel. Její malé dcerce pomáhají sousedi

Uběhly téměř tři měsíce od hrůzného činu, ke kterému došlo ve slovenské obci Budča na Zvolensku. Muž tam měl zavraždit a rozčtvrtit svoji ženu. I po uplynulé době však vyšetřování nepostupuje a kriminalisté nevědí, kde tělo pohřešované ženy je. Mezi místními se však zvedla vlna solidarity a sousedi Agátině malé dcerce, o kterou se nyní starají prarodiče, uspořádali sbírku.

Domácí zpravodajství

Nehoda na Pardubicku s tragickou dohrou. V autě bylo pět nezletilých, jeden zemřel

Při dopravní nehodě dodávky na silnici v Kladrubech nad Labem na Pardubicku v sobotu nad ránem zemřel na místě jeden z pěti cestujících, ostatní skončili v nemocnici. Vozidlo narazilo do stromů. Všichni v autě byli nezletilí. Řidič navíc nevlastnil řidičský průkaz, řekla mluvčí krajské policie Markéta Janovská. Nehoda se stala okolo 2:30, na místě zasahoval také vrtulník letecké záchranné služby.

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.