Hostomský: Antigenní testy ve firmách a školách jsou naprostý úlet. Rok a půl stará taktika

Zdeněk Hostomský

Hořejší a Hostomský o omikronu a vládě

Biochemik Zdeněk Hostomský nepovažuje používání antigenních testů ve firmách a školách za šťastné. Ve vysílání CNN Prima NEWS dokonce tuto strategii české vlády v boji s koronavirem označil za úlet. Naproti tomu imunolog Václav Hořejší kritizuje, že se ve školách testuje jen jednou týdně.

Od pondělí se všichni zaměstnanci testují dvakrát týdně antigenními testy. Opatření by mělo trvat nejméně tři týdny. V případě pozitivity jde zaměstnanec na pět dní do karantény, a to pouze on, jeho kolegové ne. Jde totiž pouze o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu. Karanténa se týká i očkovaných nebo lidí po prodělání nemoci. Důvodem je nástup nakažlivější varianty omikron.

„Této vládě jsem fandil, má v plánu mnoho dobrých věcí. Tohle ale považuji za naprostý úlet, je to rok a půl stará taktika. Možná rozložíme vrchol omikronu o týden, ale za cenu velkých ekonomických ztrát. Existuje velké riziko, že pokud budeme nastavená opatření opravdu dodržovat, dostane se třetina lidí do karantény, i když jim nic nebude,“ prohlásil Hostomský.

Antigenní testy podle něj bývají často nepřesné nebo falešně pozitivní. „I kdybychom nedělali nic, omikronová infekce se za tři týdny sama skloní. Omikron je to nejlepší, co nás mohlo v aktuální mizérii potkat,“ podotkl biochemik.

Testování ve školách od 17. ledna stále pokračuje, ale už jen jednou týdně, a to každé pondělí. Imunolog Václav Hořejší nechce vládní opatření vysloveně kritizovat, přesto nějaké výtky má.

„Je mi divné, že testování ve školách se omezilo na jednou týdně. Pokud bychom to chtěli udělat pořádně, mělo by se testovat obden. Pozitivní by šel do izolace, ale spolužáci by měli zůstat ve škole. Za další dva dny by se ukázalo, kdo je pozitivní. Ne, aby šla do karantény celá třída,“ konstatoval Hořejší.

Hořejší: Nesmíse si myslet, že je vše v pořádku

Varoval, že i když mnoho odborníků kvituje nástup omikronu, specifika nové varianty nás mohou ještě zasáhnout a zkomplikovat všem život. „Byl bych hrozně rád, kdybychom si nemysleli, že je všechno v pořádku, že se nemocnice nemusí bát a je to brnkačka,“ popsal imunolog.

Přestože počet těžkých průběhů a hospitalizací nejspíše bude vůči pozitivním testům procentuálně nízký, při statisících nakažených se prý může dostat naše zdravotnictví do potíží. „Uvidíme za 14 dnů. Byl bych opatrný, několik týdnů bychom mohli opatření vydržet. Pokud by vše šlo podle pozitivního scénáře, mohli bychom restrikce uvolnit,“ dodal Hořejší.

Tagy: