Hostomský: Antigenní testy ve firmách a školách jsou naprostý úlet. Rok a půl stará taktika

Biochemik Zdeněk Hostomský nepovažuje používání antigenních testů ve firmách a školách za šťastné. Ve vysílání CNN Prima NEWS dokonce tuto strategii české vlády v boji s koronavirem označil za úlet. Naproti tomu imunolog Václav Hořejší kritizuje, že se ve školách testuje jen jednou týdně.

Od pondělí se všichni zaměstnanci testují dvakrát týdně antigenními testy. Opatření by mělo trvat nejméně tři týdny. V případě pozitivity jde zaměstnanec na pět dní do karantény, a to pouze on, jeho kolegové ne. Jde totiž pouze o podezření, nikoliv o potvrzenou nákazu. Karanténa se týká i očkovaných nebo lidí po prodělání nemoci. Důvodem je nástup nakažlivější varianty omikron.

„Této vládě jsem fandil, má v plánu mnoho dobrých věcí. Tohle ale považuji za naprostý úlet, je to rok a půl stará taktika. Možná rozložíme vrchol omikronu o týden, ale za cenu velkých ekonomických ztrát. Existuje velké riziko, že pokud budeme nastavená opatření opravdu dodržovat, dostane se třetina lidí do karantény, i když jim nic nebude,“ prohlásil Hostomský.

Antigenní testy podle něj bývají často nepřesné nebo falešně pozitivní. „I kdybychom nedělali nic, omikronová infekce se za tři týdny sama skloní. Omikron je to nejlepší, co nás mohlo v aktuální mizérii potkat,“ podotkl biochemik.

Testování ve školách od 17. ledna stále pokračuje, ale už jen jednou týdně, a to každé pondělí. Imunolog Václav Hořejší nechce vládní opatření vysloveně kritizovat, přesto nějaké výtky má.

„Je mi divné, že testování ve školách se omezilo na jednou týdně. Pokud bychom to chtěli udělat pořádně, mělo by se testovat obden. Pozitivní by šel do izolace, ale spolužáci by měli zůstat ve škole. Za další dva dny by se ukázalo, kdo je pozitivní. Ne, aby šla do karantény celá třída,“ konstatoval Hořejší.

Hořejší: Nesmíse si myslet, že je vše v pořádku

Varoval, že i když mnoho odborníků kvituje nástup omikronu, specifika nové varianty nás mohou ještě zasáhnout a zkomplikovat všem život. „Byl bych hrozně rád, kdybychom si nemysleli, že je všechno v pořádku, že se nemocnice nemusí bát a je to brnkačka,“ popsal imunolog.

Přestože počet těžkých průběhů a hospitalizací nejspíše bude vůči pozitivním testům procentuálně nízký, při statisících nakažených se prý může dostat naše zdravotnictví do potíží. „Uvidíme za 14 dnů. Byl bych opatrný, několik týdnů bychom mohli opatření vydržet. Pokud by vše šlo podle pozitivního scénáře, mohli bychom restrikce uvolnit,“ dodal Hořejší.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:11

Hřbitov v ruském Uljanovsku

06:50

Ukrajina: Severodoněck je stále pod naší kontrolou

06:37

Litevci se složili na dron pro Ukrajinu. Pět milionu eur vybrali za pár dní

06:28

Kyjev se vrátil k běžnému životu

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Kaňka na finále Ligy mistrů: Policie pozatýkala řady fanoušků, stovky lidí utrpěly zranění

Francouzská policie zadržela při finále fotbalové Ligy mistrů v Paříži 68 lidí. Podle předběžné bilance utrpělo 238 fanoušků lehká zranění. Kolik případů souviselo s problémy před zápasem mezi Liverpoolem a Realem Madrid, kdy se řada fanoušků nemohla dostat na stadion v Saint-Denis a vznikl chaos, policie neuvedla. Anglický klub žádá, aby se události ze sobotního večera vyšetřily. Utkání, které vyhrál Real 1:0 a získal čtrnáctý triumf v Lize mistrů, začalo kvůli potížím u Stade de France s více než půlhodinovým zpožděním.

Živě
ON-LINE: V ukrajinské vsi Demydiv jsou zaplavené desítky domů. Na Donbasu pokračují boje

Rusové obnovili ofenzivu u Slovjansku, útočí i v dalších oblastech Donbasu. Asi padesát domů v ukrajinské vesnici Demydiv, kterou zaplavila voda ze zničené přehrady, je stále částečně zatopených. Hráz na řece Irpiň v únoru vyhodila do povětří ukrajinská armáda. Okupanti se prý snaží upevnit moc na východě. Putin řekl Macronovi a Scholzovi, že je připraven znovu jednat s Kyjevem o míru. Ruský prezident také podepsal zákon, který ruší horní věkovou hranici pro vstup do ruské armády, uvádí ruská média.

Poplach v Nepálu. Z radarů zmizelo letadlo s desítkami lidí na palubě, probíhá pátrání

V nepálských horách v neděli krátce po startu zmizelo z radarů letadlo soukromé letecké společnosti s 22 lidmi na palubě. Stroj mířil z města Pokhara, které leží téměř 200 kilometrů severozápadně od hlavního města Káthmándú a které je vyhledávanou turistickou destinací, na sever do Jomsomu. S odvoláním na zástupce firmy a vlády o tom informují tiskové agentury. Úřady zahájily pátrací akci.

Šlégr po Kanadě: Takový výsledek se hází za hlavu líp. Bronz chceme více než Američané

Dobře rozjeté semifinále se proměnilo v zápas z kategorie „rychle zapomenout“. A přesně to je teď třeba. Národní tým čeká po prohře s Kanadou 1:6 už v neděli klání o bronz s jejím zámořským sousedem – s USA. Olympijský vítěz z Nagana Jiří Šlégr přidal pro CNN Prima NEWS svůj pohled na nášup od Kanady a nadcházející duel, který může české reprezentaci přinést první medaili ze světového šampionátu od roku 2012.

Domácí zpravodajství