Kuriozity voleb. O politickou funkci usiluje dvaadvacet Petrů Fialů, Miloš Zeman i Babiš

Čtyři Miloši Zemanové, dvaadvacet Petrů Fialů, tři Václavové Havlové, ale i Rakušanové, Jurečkové, Babišové nebo Kalouskové. Redakce CNN Prima NEWS prozkoumala kandidátky do podzimních komunálních voleb a zjistila, která známá jména českých politiků se v nich objevují. O místa v zastupitelstvech ale bojuje i pět ministrů.

V pátek 23. a v sobotu 24. září se v Česku konají komunální volby. V celé republice se zaregistrovalo celkem 23 261 kandidátek a o místo v zastupitelstvech letos usiluje 195 392 lidí. Objevuje se tam ale i několik kuriozit.

Například jméno premiéra Petra Fialy (ODS) je na kandidátkách celkem dvaadvacetkrát. Nejmladší Petr Fiala v komunálních volbách kandiduje v Čechách pod Kosířem. Jde o dvacetiletého studenta, který bojuje za značku ČSSD a nezávislí. Naopak nejstarší Petr Fiala usiluje o politický post v Přerubenicích. Jde o 68letého důchodce, který vystupuje za Sdružení nezávislých kandidátů Přerubenice. Pouze příjmení Fiala se na kandidátkách objevuje celkem 246krát.

Na kandidátních listinách v „komunálkách“ letos lidé ale narazí i na jméno prezidenta republiky Miloše Zemana, a to hned čtyřikrát. Žádný z nich není starší než současná hlava státu. Nejmladším dvěma je 57 let, jeden je živnostník ze Sazené a bojuje v dresu „Pro Sazenou“. Druhý z nich je logistik z Lukavic, který kandiduje za Dolňácko-horňácké sdružení.

Nejstarší Miloš Zeman, který usiluje o místo v zastupitelstvu, je 65letý důchodce z Podsedice, vystupuje za stranu Občané pro občany. Poslední ze čtveřice je 61letý řidič z Herálce, který kandiduje za komunisty. Lidí s příjmením Zeman je na kandidátkách celkem 237.

V zářijovém volebním klání do místních zastupitelstev soupeří i jmenovci bývalého prezidenta Václava Havla. A to hned třikrát. Nejstarší z nich je 76letý mistr z Poruby, který kandiduje za sdružení KSČM a nezávislých kandidátů Ostravská levice pro Porubu. Nejmladší je z Dubí, jde o 48letého podnikatele vystupujícího za Místní hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Havlů je na listinách celkem 105.

Všichni Babišové kandidují za ANO

Kandidátky ale obsahují i příjmení všech předsedů stran, které jsou zastoupeny v Poslanecké sněmovně. Rakušanů je celkem deset, Jurečků 17 a Pekarová jedna, 59letá Helena. Ta kandiduje v Praze 9 za hnutí ANO s podporou ČSSD. V Dolním Bukovsku kandiduje jmenovec ministra pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš. Letos 56letý zkušební komisař vystupuje v dresu „Šance pro Bukovsko“.

Příjmení šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše je na kandidátkách zastoupeno celkem třikrát a všichni nositelé tohoto jména shodně vystupují  za ANO 2011. Nejmladší je Pavel Babiš, 47letý strážník městské policie z Bystřice, nejstarší pak Václav Babiš, 54letý správce hradu z Jemnice. Poslední z nich, Patrik Babiš, usiluje o místo v zastupitelstvu v Bohumíně. Je mu 49 let a je jednatelem společnosti.

Mezi téměř 200 tisíci kandidáty se ale jednou objevuje i příjmení šéfa druhého opozičního hnutí, tedy SPD. Osmnáctiletý student právnické fakulty Ignác Okamura kandiduje v hlavním městě za uskupení Praha 7 sobě.

Do voleb jde i pět ministrů

Na listinách do zářijových komunálek voliči najdou nejen příjmení českých ministrů, ale i ministry samotné. Těch se o post v místních zastupitelstvech uchází celkem pět. Šéfka resortu obrany Jana Černochová (ODS) kandiduje v Praze 2 z druhého místa. Její stranický kolega Martin Kupka bojuje v komunálních volbách v Líbeznicích na třetím místě. Třetí ministr ODS Martin Baxa, který vede resort kultury, jde do voleb v Plzni, a to z pátého místa.

Kandidátku KDU-ČSL v Těšeticích vede ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Šéf resortu školství Vladimír Balaš (STAN) se ze čtvrtého místa uchází o post v zastupitelstvu v Praze-Klánovicích. Starostové a nezávislí přitom na červencovém sněmu zdůrazňovali, že politici nemají kumulovat funkce a že poslanci ani ministři nemají kandidovat v komunálních volbách.

Na kandidátních listinách se objevují ale i dva jmenovci ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti). Jeden z nich kandiduje ve Vysokém Mýtě za Patrioti pro VM. Jde o 47letého advokáta, který má titul magistra. Právě s titulem měl současný ministr zahraničí problém. Podle prezidenta Zemana totiž na ministerskou funkci titul bakaláře nestačí. Nakonec Lipavského do vedení resortu zahraničí jmenoval.

V komunálních volbách kandidují i dva Stanjurové nebo 72 Válků. Příjmení ministra obchodu a průmyslu Jozefa Síkely se na kandidátkách neobjevuje ani jednou.

Lidé ale mohou na kandidátních listinách najít i další známá jména českých politiků. Například Kalousků je celkem 25, Klausů sedm a Paroubci tři. Objevuje se ale i jeden jmenovec bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Šedesátiletý řidič vystupuje za stranu „Za krásnější obec Srbeč 2022“. Hamáčků pouze příjmením je na kandidátkách celkem 13.

Tagy:

Hlavní zprávy

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan
Migrace

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.